Odborník radí: Jak naučit dítě dobře a bezpečně jezdit na in-linech?

Reklama

Jízda na kolečkových bruslích je oblíbenou a vyhledávanou sportovní aktivitou, o kterou se zajímají už předškoláci. Určitě je dobré jim tuhle radost dopřát, ovšem začínat by měly v kurzu pod dohledem zkušeného instruktora.

Jak taková výuka probíhá, jsme se zeptali Zuzany Svátkové, manažerky dětských tělocvičen Monkey´s Gym, které se zaměřují i na outdoorové aktivity pro nejmenší, zejména na kurzy in-linů.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“25834″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Kdy je vhodné dítě poprvé postavit na in-liny?
Ideální doba, kdy je možné začít děti seznamovat s bruslemi a začít s výukou, je v jejich předškolním věku. Hodně ovšem záleží na dítěti samotném. Mělo by být dostatečně fyzicky vyspělé, to znamená mít plně vyvinutý kotník i celý kosterní a kloubní aparát. Určitě doporučujeme nespěchat a nestavět děti na brusle zbytečně příliš brzy.

Co všechno se děti v kurzu naučí?
Kurzy jsou určené začátečníkům i dětem, které již některé základy zvládly. Začíná se výukou správného postoje, protože rovnováha je při jízdě na bruslích velmi důležitá. A také je nutné naučit děti kontrolovaně padat. Pokud si totiž tento úkon hned na začátku nezafixují, mohly by později při nekontrolovaném a nesprávném pádu utrpět třeba úraz hlavy nebo zad. Ovšem i méně nebezpečné spadnutí na hýždě je nepříjemně bolestivé…  Postupně se pak učíme odrážení jednou nohou, zatáčení a přešlapování na obě strany, jízdu pozadu i na jedné noze. Nechybí ani výuka všech možností brždění. Důležité je, aby učení děti bavilo a aby se pohybu na bruslích nebály. Proto zařazujeme například jízdu ve vláčku a různé slalomy. Vše probíhá zábavnou formou pod vedením zkušených lektorů dle metodiky.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“25836″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Jaké pomůcky se při výuce používají?
K získání stability a větší sebedůvěry používáme dlouhé tyče a lana. Při slalomu pak například kužele. Děti milují sbírání barevných měkkých prvků, které v rámci hry vozí do stejně barevných obručí.

Jaké brusle a další výbavu dětem pořídit?
Kvalitní brusle určitě dětem usnadní první „krůčky“ i jízdu na bruslích. Nenechte se zlákat nízkou cenou těch levných ze supermarketu, které za kvalitnějšími zaostávají i v jízdních vlastnostech. Raději zajděte do prodejny se sportovními potřebami, kde vám zároveň poradí i při výběru typu a velikosti pro vaše děti. Stejně důležité jako brusle jsou i helma a chrániče kolen, loktů a zápěstí. I ty stojí za to dětem pořádně vyzkoušet, aby jim dobře seděly a ony je rády a ochotně nosily.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“25838″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

 
Kde a na jakém povrchu probíhá výuka?
S rozcvičkou, která je důležitá před každou sportovní aktivitou, prvními krůčky a výukou správného padání, začínáme na trávě. Děti získají na měkkém povrchu stabilitu a větší jistotu a natrénují si správný postoj. Pak přecházíme na rovný tvrdý povrch.

Kde kurzy probíhají a od kdy by se měli zájemci začít hlásit?
Kurzy se budou konat během září a října v Monkey´s Harfa (o víkendech) i v Baby Clubu Juklík (pátky odpoledne) v Praze. Děti se můžou těšit na bohatý program, svačinky a pitný režim jsou po celou dobu trvání kurzu zdarma! S přihlášením raději neotálejte, o kurzy je každoročně velký zájem a rychle se naplní.  Aktuální informace o termínech a podrobnosti ke kurzům najdete zde.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“25837″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“442″}}]]

Zdroj textu: www.monkeysgym.cz

Komentáře