Odborník radí: Jak naučit dítě jezdit na kole?

Reklama

Pokud máte doma dítě, které sedne na kolo a jede, máte štěstí. Jsou totiž i děti, které se bojí nebo zkrátka nemají pro cit pro rovnováhu. Osvojení jízdy tak může být stresové pro obě strany. Jak tedy na to, aby učení nebylo mučení, a vy jste svého potomka neotrávili nebo nepřivedli domů s odřenými koleny? Stručné rady jsme pro vás připravili ve spolupráci s Lukášem Juskem ze společnosti Simplerent, celosezonní půjčovny kol a lyží.

Začněte brzy
Nebojte se začít dítě na kolo připravovat mezi druhý a třetím rokem. „Dítě v tomto věku se většinou do všeho pouští s neuvěřitelnou vervou a nebojí se. Je to tedy ideální čas posadit jej na odrážedlo. Postupně získá rovnováhu, přestane se bát a přechod na kolo pak bude výrazně snazší,“ říká Lukáš Jusko.

Dítě motivujte, ale nenuťte ho
Vždy záleží na citu rodiče, aby se z učení v nadsázce nestalo mučení. „Pro dítě to musí být hra. Zkoušejte jej  motivovat různými soutěžemi typu „když dojedeš až na konec zahrady, udělám kotrmelec“, dítě pak bude jezdit a na strach zapomene. Někdy je ale třeba zase zvolnit. Když se vám malý cyklista zasekne, nelámejte to přes koleno, zítra je také den a třeba do té doby vymyslíte něco, co bude platit. A nezapomeňte, v nejlepším se má přestat, takže jakmile dítě dosáhne většího úspěchu, jede déle samo, klidně to pro tentokrát zabalte. Ať končí s radostí a dobrým pocitem,“ dodává odborník.

Šlapání vyzkoušejte třeba na tříkolce
Udržet rovnováhu a do toho ještě šlapat? To je moc věcí najednou. Rovnováhu máme natrénovanou z odrážedla, šlapání si dítě může nejdříve vyzkoušet třeba na tříkolce. „Řada lidí varuje před přídavnými kolečky, není se jich ale vůbec potřeba bát. Dítě si rychleji zvykne a vy pak po nějaké době kolečka odmontujete,“ radí Lukáš Jusko z půjčovny kol Simplerent.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“22369″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“450″}}]]

Dítě musí dosáhnout nohama na zem
Tohle je velmi důležité pravidlo. Jakmile dítě nedosáhne nohama na zem, nebude se cítit bezpečně. Zabrzdit, naklonit kolo a pak teprve došlápnout na zem je ze začátku velmi složité a dítě tak velmi snadno spadne. Stejně tak v krizové situaci je vždy nejjednodušší dát prostě nohu na zem a pádu tak předejít.

Pořiďte kvalitní výbavu
Helma a rukavice jsou na kole samozřejmostí. A je také jasné, že než dítě získá na kole jistotu, nejspíš párkrát spadne. Takže pokud má z pádu obavy už předem, klidně mu dopřejte i chrániče na kolena, je to osvědčená pomůcka při odbourávání strachu.

Kolo musí být v perfektním stavu
Dětské kolo dostává hodně zabrat, proto pamatujte na jeho pravidelný servis. Ať už jde o správně nahuštěné pneumatiky, dotažené matice, funkční brzdy nebo promazaný řetěz. „Pokud si nejste jistí, že takovou údržbu zvládnete, zajděte za odborníkem. Jistotou je také půjčovna – tam kolo dostanete již servisované a připravené. Pokud se v průběhu léta něco pokazí, není nic snazšího než do půjčovny znovu zajít a nechat kolo opravit nebo jej vyměnit za jiné,“ uzavírá Jusko.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“22370″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“301″}}]]

Simplerent
Simplerent je sezónní půjčovna dětských jízdních kol (v zimě lyží a snowboardů). V nabídce jsou jak odrážedla pro nejmenší, tak větší kola pro děti až do 12 let.  Pro pokročilé bikery jsou pak k dispozici i speciální terénní kola 20″ a 24″. Kromě „kamenných půjčoven“ provozuje Simplerent také půjčovnu mobilní, kola vám dovezou až domů, ve smluvený čas.

Zdroj: www.simplerent.cz

Komentáře

Odborník radí: Jak naučit dítě jezdit na kole?

Reklama

Máte doma malého adepta na první kolo? Poradíme vám, jak vybrat takové, na kterém se mu bude dobře jezdit, i jak ho to hravou formou naučit.

„Vybrat správné dětské kolo není nijak jednoduchá záležitost a rodiče se často nevědomky dopustí chyb, jimiž mohou dítěti cyklistiku i znechutit. Tou nejčastější je výběr větší velikosti kola, než je třeba. Takové kolo je pak pro dítě těžké a špatně se mu ovládá. To samé může platit při nákupu nekvalitního levného kola ze supermarketu, “ varuje Karel Studnička ze specializované cyklistické prodejny Ski a Bike Centrum Radotín.

Velikost musí odpovídat vzrůstu dítěte. Dětská kola se vyrábějí ve velikostech 12, 16, 20 a 24” (určují se podle průměru pneumatik v palcích). „Správnou velikost poznáte tak, že se dítě obkročmo postaví přes horní rámovou trubku. Mezi ní a rozkrokem musí zůstat alespoň na pěst místa. Je-li to méně, kolo je pro dítě velké, a naopak,“ radí Karel Studnička s tím, že u všech dětských kol je nutné při výběru sledovat také hmotnost, která by měla být co nejnižší. Dítě musí zvládnout kolo pohodlně řídit a jízda pro něj nesmí být příliš fyzicky náročná.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“20080″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“360″}}]]

8 rad, jak naučit dítě jezdit na kole:
Štěpánka Štrougalová je majitelka Baby Clubu Juklík, velká sportovkyně, která i pořádá zábavné a sportovní akce pro rodiny. Sama má doma čtyři děti, které učila jezdit na kole. Zde jsou její rady, jak na to, aby učení nebylo bolestivé mučení, ale hlavně zábava:
1. Nejlepší je začít s dítětem na odrážedle. Dítě má na něm stále kontakt se zemí, cítí se bezpečně a zároveň stálým prodlužováním kroků při odrážení získává postupně žádoucí cit pro rovnováhu. Odrážedla považuji za naprosto revoluční – ta za mých prvních dětí nebyla, proto jsme to řešili tak, že jsme z kol odmontovali pedály. To ostatně může být i dnes řešení při nedostatku financí nebo máme-li kolo po sourozenci.
2. Balanční kolečka bych vůbec nepoužívala. Při jízdě na kole s přídavnými kolečky se dítě nenaučí potřebné rovnováze. Ale pokud po nich dítě touží, můžete mu je dát na vyzkoušenou při přechodu na kolo. Z mého pohledu je to čistě psychická záležitost. Mnohem lepší je nechat dítě déle jezdit na odrážedle, aby získalo patřičnou sebedůvěru, a pak přejít rovnou na kolo a případně malého cyklistu při prvních metrech přidržovat za sedlo.
3. Sedlo dejte dítěti opravdu nízko. Tak, aby dosáhlo celými chodidly na zem.
4. Začněte hned na jaře. Z hlediska učení a pádů je lepší začít v době, kdy děti na sobě mají více vrstev, a tedy padají do měkčího.
5. Příhodnější je rovina. Nebo zvolte terén i mírně do kopce. Jen ne z kopce, kdy děti často nemají jak zastavit a kvůli brždění pak odepíšete boty.
6. Motivačně skvěle působí barevné zvonky. Nechte dítě, aby si jej vybralo samo! Dobře funguje i plyšák v košíčku či barevná lahev apod.
7. Vydejte se poprvé na nějakou hezkou odlehlou cestičku. Cyklostezkám nebo cestám, kde se kombinují brusle, závodníci a psi na vodítku, se rozhodně vyhněte – to je stres pro všechny zúčastněné…
8. Myslete vždy na bezpečnost dítěte. A to už i při zkušebních jízdách. Jistotou bezpečnosti je kvalitní dětská cyklistická přilba a také rukavice, které ochrání ruce před sedřením při případném pádu.

Výbava na první dětskou cyklojízdu:
Vychytané odrážedlo Specialized Hotwalk INT je vhodné pro začínající cyklisty od dvou let a představuje poslední krok před přesednutím na opravdové kolo. Vyniká kvalitním zpracováním a hmotností pouze 3,9 kg! Prodává se za 4 499 Kč.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“20082″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“392″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Odlehčené kolo Specialized Hotrock 16 Coaster je určeno pro bikery od 4 do 6 let, má odlehčený rám z hliníkové slitiny a odnímatelná přídavná kolečka, která lze výškově nastavit. Výhodou je velmi nízká hmotnost, díky níž není jízda pro děti nijak namáhavá. Brzdění zajišťuje klasické torpédo a přední čelisťová brzda. Sedlo s větším úchytem využijete při výuce jízdy bez přídavných koleček. Koupíte za 6 299 Kč.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“20083″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“590″}}]]

Ultralehké kolo Specialized Hotrock 20 Coaster má odlehčený hliníkový rám a pevnou vidlici. Je jednorychlostní, s pákovými brzdami i torpédem a hodí se pro cyklisty od 6 do 9 let. Prodává se za 6 929 Kč.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“20081″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“364″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Cyklistická přilba Giro Scamp s motivem příšerek je určena pro nejmenší cyklisty s obvodem hlavy od 45 cm. Je vybavena integrovaným štítkem a přesným upínacím systémem Roc Loc Jr, nechybí ani kvalitní odvětrání s 8 otvory. Technologie MIPS poskytuje zvýšenou ochranu proti působení rotačních sil na hlavu. Prodává se za 6 929 Kč.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“20086″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“450″}}]]

Správný pitný režim zajistí lahev Camelbak Eddy Kids. Má krásný design, je bezpečná a jednoduchá na údržbu. Koupíte za 399 Kč.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“20087″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“228″}}]]

Dětský cyklodres Vaude Elmo Tricot s potiskem kol má speciální střih, který snižuje odpor vzduchu a zvyšuje rychlost. Dvě kapsy poskytují prostor pro větrovku a svačinku. Praktický je i zip u krku a UV faktor 50. Prodává se za 763 Kč.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“20088″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“346″}}]]

Cyklistické kraťasy Craft Junior jsou vybaveny cyklistickou vložkou, mají pohodlné ploché švy, ergonomický střih a pohodlné řešení v pase. Nohavice jsou ukončeny elastickou manžetou se silikonovým potiskem proti vyhrnování. Koupíte za 875 Kč.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“20089″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“338″}}]]

Cyklorukavice Vaude Kids Grody umožňují bezpečný úchop řídítek za každého počasí. Froté část pod palcem slouží jako potítko, prodyšný svršek a semišová dlaň pro maximální grip. Prodává se za 378 Kč.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“20090″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“346″}}]]

Zdroj: www.juklik.cz a www.skibi.cz

Komentáře