Odborník radí: Jak naučit dítě používat vlastní klíče od domu?

Reklama

Své vlastní klíče děti obvykle dostávají poprvé ve věku 6 – 10 let. Přestože většina z nich se na tuto novou zodpovědnost těší, jejich rodičům to nezřídka přidělá pár starostí navíc. Jak na novou situaci připravit sebe a dítě? Zkuste následující 4 tipy. Ke každému z nich navíc přidáváme i jednu nekonvenční variantu.

1. Naučte dítě správně zacházet s klíčem
Naučte dítě správně zamykat i odemykat, vysvětlete mu, jak zacházet s klíči šetrně. Vyhnete se riziku, že potomek klíč v zámku zlomí nebo ohne a dveře pak nepůjdou otevřít, není k tomu třeba velké síly. Neméně důležité je upozornit dítě, že nesmí nechat klíče v zámku, když za sebou zavře dveře.  Jinak vás to bude stát peníze za zámečníka a komplikace kvůli vynucenému návratu ze zaměstnání domů.

Plán B:
Jako preventivní opatření dobře poslouží zámek s vložkou obsahující funkci Emergency, je totiž odemykatelná i z vnější strany ve chvíli, kdy je na vnitřní straně pootočený klíč. „Ještě lepší řešení je chytrý zámek, protože vás zcela zbaví nutnosti odemykat konvenčním způsobem – odpadá tedy riziko zabouchnutých dveří i ohnutých klíčů. Velmi jednoduše si otevřete pomocí nástěnné čtečky otisků prstů nebo mobilem, běžné klíče už nepotřebujete,“ říká odborník na chytré zámky Jan Pospíchal ze společnosti Mul-T-Lock.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“19077″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“338″}}]]

Jan Pospíchal

2. Naučte dítě kontrolovat zámek po odchodu z domu
Než dítěti svěříte vlastní klíče, je důležité s ním natrénovat pravidelné zamykání dveří v situaci, kdy za sebou zavře dveře a vyrazí do školy. Vysvětlete mu, že kontrola, zda je opravdu zamčeno, je nutná a bude chránit váš společný domov před zloději.

Plán B:
Spolehlivým řešením proti zapomětlivosti je chytrý zámek s technologií ENTR, který zamyká dveře automaticky po odchodu jakéhokoliv člena rodiny z domu. Nebudete se tedy muset zaměstnávat myšlenkami, zda je váš majetek v bezpečí. Chytrý zámek bude nejlépe chránit vaši domácnost v kombinaci s bezpečnostními dveřmi.

3.  Vytvořte pravidla pro odkládání klíčů
Určete doma místo, kam se klíče vždy ukládají, aby byly dobře na očích – například věšák na chodbě u dveří. Vytvořte jasná pravidla pro odkládání klíčů, která budete sami dodržovat a pak tento systém naučte i vaše dítě. Stejně tak naučte dítě dávat klíče do konkrétní kapsy ve školní aktovce či jej nosit na krku.

Plán B:
Jestliže chcete vyzrát nad zapomětlivostí, pořiďte si na klíče chytrý elektronický přívěšek. Jakmile jej spárujete se svým mobilem, budete moci „prozvonit“ své ztracené nebo kamsi neznámo odložené klíče. Aplikace v telefonu vám navíc ukáže přibližnou polohu, kde se vaše klíče nacházejí.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“19076″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“300″}}]]

4. Buďte trendy, udělejte z běžných dveří chytré
Pokud jsou vám sympatické technologické vychytávky a chcete se vyhnout otravným patáliím spojených s užíváním klíčů jednou pro vždy, investujte do chytrého elektronického zámku. I tak všední činnost, jako je zamykání a odemykání, dostane punc zábavy, což ocení zejména vaše děti, které se v nových technologiích velmi dobře orientují a umí je mnohdy používat lépe než dospělí. „Systém přístupu do domu je velmi pružný a pohodlný, ať už pracuje s mobilem, čtečkou otisků prstů nebo dálkovým ovladačem. Navíc posílíte i zabezpečení svého domu, a to vše bez složité instalace nebo vrtání,“ uzavírá Jan Pospíchal ze společnosti Mul-T-Lock.

Zdroj: http://www.mul-t-lock.com/cs

Komentáře