Odborník radí: Jak pečovat o psa v zimě

Reklama

Zimní období přináší pro naše čtyřnohé miláčky nejen zábavu v podobě hrátek ve sněhu, ale také problémy, které s chladným obdobím přibývají, a to je posypová sůl, mráz ohrožující zdraví nebo nutričně vhodná výživa.

Zimou jsou nejvíce ovlivnění pejsci, kteří žijí v boudě na zahradě. Bouda nebo kotec by měla být dobře izolovaná od mrazu. Ideální izolační materiál je např. polyester. Teplota v boudě by neměla klesnout po pět stupňů. „Pejska je také dobré na zimu malinko vykrmit, protože tuk dobře reguluje teplotu v těle. Ideální je přibrat 1-2 kila,“ říká Martin Pučálka odborník na výživu zvířat. Pokud mrazy spadnou pod 12 stupňů, je nejlepší dát pejska třeba do garáže. Ve velkých mrazech volte spíše kratší, ale častější vycházky. Zabavte pejska např. aportem, aby se dobře proběhl a zahřál.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“14493″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“400″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Martin Pučálka

Důležitá je péče o packy
Velkým problém je v zimě také posypová sůl, která se dostává pejskům na nechráněné packy a dráždí je. Často se také na kůži vytvoří ošklivé vyrážky. Navíc pes pak má tendence podrážděné packy olizovat a sůl mu tak může způsobit nehezké zažívací problémy v podobě zvracení nebo průjmu. Vhodné je použít před tím než půjdete v zimě ven ochranné masti na packy. Ty se dají pak využít i v létě, kdy je naopak silnice horká od sluníčka. Vystačíte si i s obyčejnou indulonu nebo vazelínou. Po návratu z procházky pejskovi umyjte packy vlažnou vodou. Pokud má pes dlouhé chlupy na packách, je dobré je přistřihnout, aby v nich nezůstával a nezamrzal sníh. Vyzkoušet také lze speciální boty pro pejsky, ale někteří především velká plemena je neradi nosí. Malá krátkosrsté rasy je na procházku dobré vybavit hřejícím oblečkem. Ten by měl krýt především záda a ledviny. Příliš mnoho textilií ale pejska může přehřát a hrozí tak nachlazení.

Správná výživa
Obecně se dá říct, že se krmení ani krmné dávky v zimních nebo letních měsících příliš nemění. „Pokud ale máte pejska v kotci, tak mu dávejte krmivo bohaté na bílkoviny, vitamíny, minerály a tuky. U venkovních psů je dobré, když naberou nějaké to kilo navíc, protože tuk udrží v těle více tepla. Důležité je kontrolovat vodu, aby nezamrzala. Existují i speciální termo misky bránící zamrznutí. Pro dodržení pitného režimu také zalívejte granule vodou,“ říká Martin Pučálka, odborník na výživu psů a koček. Naopak psi, kteří se zdržují během zimy doma, mají méně pohybu a tedy sklony k přibírání. Pokud zjistíte, že zvíře má sklon k nadváze, tak zvolte granule light.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“14495″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“400″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Kdy je vhodné začít používat granule Senior? 
Krmivo pro psy seniory má nižší množství tuku a bílkovin a často je doplněné o preparáty na klouby, protože starší věk značí více opotřebované klouby. Dříve se udávalo, že u psa je dobré se senior granulemi začínat již od sedmého roku psa. Lepší je ale než na věk, koukat na aktivitu psa a na jeho váhu a vitalitu. Pokud je pejsek i v deseti letech stejně vitální a má normální váhu jako v pěti letech, není použití speciální receptury nutné. Pro speciální recepturu bychom měli sahat až ve chvíli, kdy má pejsek vyšší váhu a menší aktivitu. Tedy i v pozdějším věku je možné použít recepturu pro dospělé psy nebo ALS recepturu. Pouze se doporučuje případně krmnou dávku upravit dle aktivity.  

Jak nejlépe vybrat granule pro psa?
Důležité je nevybírat podle reklamy, barevnosti obalu nebo ceny, spolehněte se na své znalosti.  Po důkladném zvážení dostupných informací se rozhodněte pro určitou značku, pokuste se získat reference dobrých chovatelů, které značkou již delší dobu krmí, jen tak se můžete přesvědčit o tom, že co je napsané na obalu, opravdu v krmivu je a krmivo tak „funguje“, jak má. Při výběru konkrétní formule individuálně zohledněte plemeno, stáří, denní režim, zátěž fyzickou i psychickou, optimální hmotnost, zdravotní stav psa, vybírejte podle deklarace poměru bílkovin a tuků a hladiny minerálních látek (vápník, fosfor), ne jen podle všeobecných údajů na obale jako je např. Adult nebo Puppy. Pečlivě sledujte fyzickou i psychickou kondici psa při novém krmení, závěry dělejte nejdříve po 4-6ti týdnech, nepřekrmujte, denní dávku upravujte individuálně, pokud budete spokojení, značku neměňte, trávicí trakt psa to ocení a nejen on. 

Jak by měla vypadat dieta u psa s nadváhou?
Pokud jste shledali, že váš pes potřebuje shodit nějaké kilo navíc, rozhodně nečekejte výsledky během jednoho týdne. Stejně jako u lidí, i u psů je důležité nic neuspěchat. Mnohem lepší než nastolit tvrdou dietu, je účinnější a trvalejší změnit celkový životní styl vašeho psa, ale i vás. Před tím, než mu začnete dávat méně granulí nebo kupovat granule light, si položte otázku, zda mu dáváte od stolu a kolik odměn za den dostane. Vždy nejprve překonejte jeho smutné oči a nedávejte mu kousky z vašeho jídla, ani úplně maličké. Pak je na pořadu redukce odměn. Pes nepotřebuje odměnu za to, že snědl odměnu nebo svou dávku granulí. Odměňujte opravdu za věci, které pro něj jsou výjimečné a kdy se zachoval opravdu vzorně. 

Marp Natural – Senior and Light – Vhodné krmivo pro psy s nadváhou a seniory. Má optimální poměr bílkovin a tuků pro snížení váhy. Hlavním zdrojem bílkoviny je zde ryba. Ideální i pro psy s citlivým zažíváním. 2 kg za 275 Kč.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“14494″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“348″}}]]

Na náš trh se dostává novinka v podobě granulí White Mix. Ty jsou bez obilovin, s čerstvým kuřetem, kachnou a krůtou. Jedná se o multiproteinovou recepturu pro správné osvalní. Obsažené bylinky podpoří trávící systém. White Mix neobsahuje žádné chemické konzervanty, hormony a barviva. Produkt je k dostání ve variantách pro malá a velká plemena. K dostání 2kg za 389 Kč.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“14498″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“348″}}]]

Mnoho pejskařů si stále myslí, že vepřové maso není vhodné pro psy. Přitom dříve se vepřovým masem psi krmili běžně. Je ideální pro psy s velkou fyzickou zátěží, kteří potřebují dodat energii. Vepřovým je také dobré krmit v zimním období. Almo Nature – Single Protein je kompletní vlhké krmivo pro psy s přidanými vitamíny a minerály. Obsahuje 100 % vepřového masa. Konzerva má v sobě jeden druh bílkovin a žádné obiloviny – ideální volba pro eliminační dietu. K dostání na Krmiva-pucalka.cz 400 g za 31 Kč.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“14499″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“429″}}]]

 

Komentáře