Odborník radí: Jak připravit zahradu na zimu?

Podle průzkumu Raiffeisen stavební spořitelny každý pátý Čech vlastní nějaký rekreační objekt se zahradou a 41 procent by ho rádo vlastnilo. Pokud také máte zahradu, přečtěte si v následujícím článku několik tipů, jak zahradu na zimu připravit, aby se na jaře probudila v plné parádě.

Postarejte se o trávník
Nejzásadnějším úkonem, který musíte udělat, je péče o trávník. Ten byste měli těsně před zimou naposledy posekat, zhruba na 3 až 4 centimetry. Dále je důležité trávník dobře prohrabat a zbavit spadaného listí, které můžete nahrabat ke stromům kvůli vláze nebo ho využít k ochraně dolních částí rostlin a kořenového systému. Samotný trávník pak můžete ještě ošetřit přípravkem proti plevelům a určitě ho přihnojte speciálních hnojivem. Jakmile nastane zima, je vhodné na trávník vůbec nevstupovat, pokud teplota klesne pod nulu. Trávník se tím poláme a zničí.

Voda a zahradní příslušenství
Nezapomeňte vypnout přívod vody a vypusťte také veškerou vodu z trubek, aby vám v zimě mrazem nepopraskaly. Ušetříte si tím mnoho starostí. Všechno nářadí očistěte od hlíny, nůžky a nože naostřete a uložte na suché místo. Očistěte zahradní stroje a z nádrže sekačky na trávu vylijte palivo.

Co se stromy?
Právě před zimou je nejlepší doba na zbavení se starých či nemocných stromů, u těch ostatních pečlivě sesbírejte všechny zbylé plody. U citlivých stromků můžete nadzemní část obalit rohoží. Bydlíte-li v blízkosti lesa, kde se vyskytuje zvěř, nezapomeňte ochránit keříky a stromky před jejich okusováním. Nejstarším způsobem ochrany kmenů stromů proti okusům je jich obalení chvojím jehličnanů. Na ochranu můžete také použit plastové nebo králíkářské pletivo.

Nezapomínejte na květiny
U trvalek je vhodné rozlišovat, o jaký druh květiny přesně jde. Mnohé z nich totiž můžete nechat tak, jak jsou. Jedná se například o květiny typu třapatky, hvězdnice, zavitnutky nebo třapatkovky. Naopak květiny, které se doporučují na podzim seřezat až u země, jsou plamenky. Pokud se chcete příští rok na jaře těšit z hezkých narcisů, tulipánů nebo kosatců, pak je právě nejvyšší čas tyto cibuloviny vysadit. Nádoby se zakořeňujícími cibulkami nesmí promrznout. Můžete je přes zimu uložit na bezmrazé místo v domě nebo do sklepa – teplota by zde neměla překračovat 10°C.

Máte-li skleník
Také skleník je třeba připravit na zimu, a to zejména tehdy, není-li vyhřívaný. V první řadě byste se měli zaměřit na půdu – zbavte ji všech rostlinných zbytků a minimálně do hloubky 30 cm ryjte. Dále skleník řádně vydesinfikujte a vyčistěte všechny květináče, bedny či sadbovače. Nakonec zkontrolujte stav konstrukce a vyměňte případná prasklá či rozbitá skla.

Udržujte bazén i jezírko
Jestliže máte na zahradě bazén nebo jezírko, i o ty je třeba se postarat. Veškeré vodní plochy je dobré přikrýt sítí, která zachytí padající listí. Pokud máte vodní rostliny (například lekníny), vyjměte je a nechte je v kyblících v teplejším prostoru. Pokud máte plastový bazén, doporučuje se vodu před příchodem mrazů zcela vypustit, naopak u fóliových bazénu stačí vypustit 2/3 vody z celkového objemu.

Pozor na hračky pro děti
Máte-li ve vaší domácnosti děti, nezapomeňte zazimovat také hračky a trampolínu. Tu můžete uschovat do garáže či do sklepa nebo ji na zimu alespoň částečně demontovat, aby vám za silného větru nepoškodila váš dům či zahradu.

Zdroj: Raiffeisen stavební spořitelna

Komentáře