Odborník radí: Jak se nejlépe chránit před skimmingem?

Nepomínejte chránit svůj PIN.

Dobrý den, slyšela jsem, že se množí případy zneužití karty během výběru z bankomatu. Žiji na vesnici, kde kartu obchodníci mnohdy neberou, takže musím poměrně často vybírat. Na co si mám dát pozor?

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“10144″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“299″}}]]

odpovídá Lukáš Poznar, manažer bezpečnosti karet ČSOB a Ery Poštovní spořitelny

Dobrý den, při výběru z bankomatu se vyplatí být obezřetný. Než použijete bankomat, podívejte se, jestli se na něm nenachází něco podezřelého. Zařízení, které dokáže zkopírovat magnetický proužek Vaší karty, může být umístěno na štěrbině, kam vkládáte kartu, stejně tak jako na dveřích do místnosti s bankomatem, pro jejichž otevření musíte svou kartu použít. Zkopírovaná platební karta je ale zlodějům k ničemu, pokud k ní neznají PIN kód. Proto si při zadávání PINu klávesnici vždy důkladně zakrývejte, aby ho nemohl nikdo vypozorovat nebo natočit na kameru, kterou zloději na bankomat nebo do jeho bezprostředního okolí umně namontují, takže na první pohled není ani patrná. Pozor si dávejte i na klávesnici. Na ní totiž mohou zloději umístit falešnou klávesnici, díky níž pak zjistí číselný kód, který jste naťukala. Pokud se Vám klávesnice na omak nezdá, ukončete vybírání. Vždy, když budete mít nějaké pochybnosti, zbytečně neriskujte a kontaktujte svou banku.

Pro ochranu Vašich prostředků také doporučuji mít pojištění ztráty či krádeže platební karty. Kromě vrácení neoprávněně čerpaných peněz z karty, zahrnuje pojištění rovněž úhradu za věci odcizené spolu s kartou. Nejčastěji jsou to klíče a mobilní telefon. Pojištění kryje také případnou výměnu klíčů a zámku.

Komentáře