Odborník radí: Jak si ne(půjčit) na vánoční dárky?

Vánoce se nezadržitelné blíží. S postupem doby mají nejen děti větší nároky na vysněný dárek, ale jak to udělat, když není dost peněz? Dotaz vznesla paní Tereza a mi se zeptali odborníka. JO, dobrá rada nad zlato!

Dobrý den, ráda bych synovi k Vánocům pořídila herní konzoli. Vím, že si ji moc přeje, ale bohužel na ni nemám dostatek peněz. Můžete mi poradit, na kterou instituci se obrátit, abych se vyhnula zbytečným poplatkům a nespálila se?
Tereza, 36 let

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“13960″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“451″}}]]

Odpovídá Richard Kotrlík, manažer útvaru Bydlení a úvěry ČSOB a Era Poštovní spořitelna
Dobrý den, Terezo. Vánoce jsou pro mnohé z nás finančně náročným obdobím. V případě, že nemáte možnost koupit dárek z našetřených peněz, existuje několik bankovních produktů, které vám s nákupem mohou pomoci. Nejsnazší a nejlevnější variantou je možnost využití kreditní karty. Výhodou této varianty je téměř dvouměsíční bezúročné období (u nás je to konkrétně 55 dnů). To znamená, že když peníze vrátíte do této doby, neplatíte žádný úrok. Navíc klient s naší kreditní kartou získá o rok prodlouženou záruku a šest měsíční pojištění nákupu – tzn. benefity, za které se standardně v obchodech připlácí. Jistě se setkáte i s možností nákupu zboží na splátky. Záleží na zvoleném splátkovém kalendáři a instituci, která půjčku poskytuje. Poslední možností jsou takzvané spotřebitelské úvěry, které jsou vhodné na větší předměty dlouhodobé spotřeby – např. nákup nábytku apod. 

Základním pravidlem ovšem je nerozhodovat se ve spěchu a vždy si pečlivě pročíst podmínky smlouvy, kterou podepisujete. Nebojte se zeptat, jaká bude finální částka, kterou zaplatíte a v jakém časovém období ji máte splatit. Pokud si nejste jistá, obraťte se na svoji banku. Pomůže Vám nejen najít seriózní a výhodnou variantu půjčky, ale také najde řešení v případě, že jste sáhla po nevýhodné variantě.

 

Komentáře