Odborník radí: Jak si odpočinout od práce a co nás čeká v novém roce?

Reklama

Kdo si chce užít vánoční svátky s čistou hlavou bez myšlenek na práci, měl stihnout do 23.12. vyřídit vše důležité. „Ideální je skončit všechny rozdělané úkoly před začátkem svátků a do nového roku vstoupit s čistým stolem. Jinak hrozí, že člověk vánoční svátky stráví s myšlenkami na to, co v práci nestihl,“ radí Tomáš Surka, ředitel personálně-poradenské společnosti McROY Czech.
 
Letošní vánoční svátky nejsou moc dlouhé, lidé si většinou užijí týdenní volno. Pokud je to možné, hodí se dovolenou prodloužit alespoň o pár dnů. Čím delší volno, tím více si pracovníci odpočinou. „V některých firmách mají celotýdenní odstávku výroby, jinde se normálně i mezi Vánocemi a Silvestrem pracuje,“ uvádí Tomáš Surka.
 
Mnoho lidí zůstává v kontaktu s kolegy a klienty prostřednictvím mobilu a e-mailu i během vánočních svátků. Provoz ve firmách je však většinou hodně klidný, takže se nestává, že by byli lidé „bombardováni“ zprávami a pracovními požadavky. S výjimkou různých přání do nového roku. „Ani na ty není nutné odpovídat hned. Myslím, že to každý pochopí, když na přání odpovíte až na začátku ledna,“ myslí si Tomáš Surka, ředitel personálně-poradenské společnosti McROY Czech.
 
Platí, že čím více ztratí během dovolené zaměstnanec kontakt se svou prací, tím lépe si odpočine. Chybou by však bylo podléhat v průběhu vánočních svátků pokračující nákupní horečce. V takovém případě by Vánoce mohly mít opačný efekt. Pracovník by se do práce po svátcích vrátil spíše unavený než odpočatý.
 
Po návratu z vánoční dovolené by mělo být prvním pracovním krokem určení priorit a cílů na první dny v práci. „Při vyřizování e-mailů je dobré nejprve promazat nedůležité zprávy, které přišly do schránky. Jedná se o ty, které nevyžadují odpovědi, informační a propagační e-maily. Zároveň pracovník takto získá přehled o odesílatelích e-mailů a pak je podle důležitosti začne vyřizovat,“ radí Tomáš Surka. Je vhodné nejprve odpovědět klientům a až po vyřízení urgentních záležitostí začít věnovat čas dalším činnostem, dokud se zaměstnanec nedostane do běžného pracovního režimu.

Rok 2016 byl pro personalisty perný: nejsou lidi, problémy řidičů kamionů i komplikace s Ukrajinci
Pomalu končící rok 2016 byl ve znamení nezaměstnanosti klesající k hranici pěti procent. Co dalšího trápilo personalisty a především zaměstnavatele i jejich zaměstnance? „Nedostatek pracovníků začal české ekonomice zatápět už v roce 2015. Letos lidí dále ubývalo a v mnoha lokalitách dnes panuje kritický nedostatek na jakékoliv pracovní pozici,“ říká Tomáš Surka. Firmám nezbývá, než se rozhlížet v cizině. Do Česka letos ve velkém počtu zamířili pracovníci z Rumunsku či Bulharska. Firmy by stály i o Ukrajince, tato země však není členem Evropské unie, a jejich zaměstnávání je komplikované.
 
Přetahování pracovníků a omezený provoz
Ve firmách se začali bát, že jim konkurence přetáhne nejlepší pracovníky. Personální oddělení proto dostávala za úkol rozvíjet firemní branding, navyšovat mzdy nebo získávat pro své kolegy a nové zaměstnance výhody, které by jim ještě před pár lety jen tak neprošly. Výjimkou nejsou nástupní bonusy nebo odměny za doporučení nového kolegy. Nedostatek pracovníků brzdí firmy v rozletu. Nemohou přijímat nové zakázky, ani rozšiřovat výrobu. Nemají totiž lidi, které by mohly v nových halách zaměstnat. „Stávající zaměstnanci jsou někdy až přetěžovaní, což má za důsledek větší fluktuaci nebo nemocnost. A když bude situace přetrvávat, povede to ke ztrátě pracně získaných zakázek,“ upozorňuje Tomáš Surka.
 
Které obory chybí?
Nedostatek pracovních sil postihuje všechny obory – technologické firmy nemohou sehnat konstruktéry a montéry, mají obavy, že když je nákladně vyškolí, utečou ke konkurenci. Stejné je to ve službách, chybí číšníci, šičky i designéři. Výrobní firmy postrádají operátory bez kvalifikace, k dispozici nejsou obráběči, svářeči, klasikou je nedostatek IT profesionálů, pracovníků kontaktních center či v logistice.
 
Problémy českých řidičů v zahraničí
Rok 2016 přinesl nejedno další překvapení. Zažili je například čeští řidiči kamionů, kterým francouzské úřady dávaly pokuty za to, že vydělávají méně peněz, než je tamní nejnižší mzda. „Považuji to za velký nesmysl, který je v rozporu se všemi principy Evropské unie. Francouzské ani německé firmy nemají nárok tímto způsobem chránit svůj trh,“ míní Tomáš Surka a dodává: „Je to stejně absurdní, jako bychom my pokutovali německé řidiče kamionů za to, že mají mzdu příliš vysokou.“
 
Ochranářská opatření bránící najímat cizince
V Unii platí volný pohyb zboží i osob, třeba člověk z Bulharska tedy může svobodně jet za prací do Česka nebo do Německa. Odlišná je však situace u zemí, které nejsou členy Evropské unie. Tuzemská legislativa v době hospodářské krize stanovila ochranářská opatření, která komplikují zaměstnávání například žádaných Ukrajinců. „Česká vláda by s tímto měla konečně pohnout, přestat brát odbory jako čtvrtou koaliční stranu a dát šanci lidem z Ukrajiny,“ nabádá Tomáš Surka, ředitel personálně-poradenské společnosti McROY Czech.
 
Asi pět procent Čechů nechce pracovat
Pracovníků je nedostatek a o řadu pozic Češi zájem nemají. Když pomineme lidi před důchodem a zdravotně znevýhodněné, mezi pěti procenty nezaměstnaných nezbývá moc skutečných zájemců o dlouhodobé zaměstnání. Argumentace, že by ukrajinští pracovníci brali práci zdejším lidem, proto neobstojí.
 
Jaký bude příští rok?
Velmi záleží na tom, jak se bude rozvíjet ekonomika v sousedním Německu, s nímž je tuzemské hospodářství nejprovázanější. Neméně důležité je, jak se bude dařit automobilovém průmyslu. „Vyhlídky na růst jsou dobré, situace by tedy měla být velmi podobná té letošní. Na druhou stranu existují potenciální hrozby v podobě špatné kondice mnoha velkých evropských bank, stále nedořešená aféra „dieselgate“, migrační krize a obavy ohledně situace v Sýrii nebo vztahu Západu s Ruskem. Pokud však ekonomika v růstu vydrží, čeká personalisty opět urputný boj o talenty, problémy s velkými nábory a boj o každého schopného pracovníka. Zvýší se také podíl zahraničních pracovníků,“ uzavírá Tomáš Surka, ředitel personálně-poradenské společnosti McROY Czech. 
 

Komentáře