Odborník radí: Jak snížit hladinu cholesterolu?

Vysoký cholesterol je tichý zabiják, který vede k ucpání tepen. V případě neléčení může vést až k infarktu nebo mozkové mrtvici. Položili jste nám následující dvě otázky, které nám zodpověděl odborník PharmDr. Marek Lžičař.

Lékař mi oznámil, že mám zvýšenou hladinu cholesterolu v krvi. Co mám dělat, abych ji měla zase normální?
V první řadě upravte své stravování a snažte se navýšit pohybovou aktivitu. V jídelníčku omezte živočišné tuky, uzeniny, tučné maso, vysokotučné mléčné výrobky (např. smetanu, jogurty či plnotučné mléko). Vyhýbejte se smaženým jídlům a pozor si dejte také na trvanlivé pečivo a sušenky s náplní. Naopak si dopřejte více zeleniny, ovoce, ryb, luštěnin a celozrnných cereálií. Nebojte se sáhnout po doplňcích stravy a vždy volte ty, pro udržení normální hladiny cholesterolu přírodní cestou. Například výtažek z fermentované červené rýže, zvaný monakolin-K, pomáhá v množství 10 mg denně, snížit syntézu cholesterolu v játrech, a vede tak ke snížení jeho celkové hladiny v krvi. Na trhu je dostupný například přípravek Arterin. Nezapomínejte také na dostatečnou pohybovou aktivitu. Každý krok se počítá a prospěje vaší tělesné kondici.

Mám vyšší cholesterol a zajímá mě, jaké doplňky stravy si vybrat, aby mi pomohly cholesterol snížit.
Na prvním místě nezapomínejte na úpravu jídelníčku a dostatečný pohyb. Pomoci pak mohou i doplňky stravy, jejichž nabídka v lékárnách je velmi široká. Efekt určitě mají, nicméně nejlepší jsou ty, pro udržení normální hladiny cholesterolu přírodní cestou, tedy z přírodních zdrojů. Například výtažek z fermentované červené rýže, zvaný monakolin-K, pomáhá v množství 10 mg denně, snížit syntézu cholesterolu v játrech, a vede tak ke snížení jeho celkové hladiny v krvi. Na trhu je dostupný například přípravek Arterin. Klíčová je úloha kvasinky Monascus purpureus, která červenou rýži fermentuje a umožňuje tak vznik aktivní složky monakolinu-K. Mletá červená rýže se v Číně používá více jak 800 let a to nejen jako součást tamní kuchyně, ale v tradiční čínské medicíně se s ní můžeme setkat při léčbě kardiovaskulárních onemocnění.

Na dotazy odpovídal PharmDr. Marek Lžičař, Nemocniční lékárna FN u sv. Anny v Brně

Komentáře