Odborník radí: Jak správně krmit psa?

Reklama

Vybrat kvalitní a odpovídající krmivo pro vaše čtyřnohé kamarády je jeden z nejdůležitějších úkolů každého odpovědného pejskaře. Výhodnější a praktičtější je granulovaná strava, která obsahuje veškeré živiny, které pejsek potřebuje. Je ale důležité se v současné velké nabídce umět orientovat a především si správně vybrat. Připravili jsme pro vás stručný návod.

Nepodléhejte reklamě
Nevybírejte podle reklamy, barevnosti obalu, ceny, spolehněte se na své znalosti.  Často ty značky, které investují nejvíce peněz do reklamy a mediální prezentace svých produktů, pak již nedávají odpovídající prostředky do kvality výroby. Navíc krmivo, která má reklamu v televizi, je určené většinou pouze pro obchodní řetězce. Na žebříčku popularity jsou nejvýše známé americké značky. Mnoho lidí si myslí, že to je známkou kvality. „Američané vydají každý rok za krmení pro psy více než 10 bilionů dolarů, které se z 95 % vyrábí ze surovin, které nejsou vhodné pro lidskou potřebu. U těchto produktů lze čekat, že je plné nezdravých krmných obilnin pochybné kvality smíchaných s živočišnými odpady.  V opravdu levném krmivu nemůžete proto čekat kvalitní přírodní suroviny, “ říká Martin Pučálka z Krmiva-pucalka.cz.

Neřiďte se chutí pejska
Samozřejmě pejsek je ten, který krmivo konzumuje, ale pokud se budete řídit tím, co pejskovi chutná, můžete často skončit právě u průmyslově vyráběných nekvalitních krmiv. Ta jsou často dochucována solí a chemickými náhražkami a pejskovi samozřejmě chutnají, ale jeho zažívání má již menší radost. Vybírejte z kvalitních krmiv a pejskovi vždy dejte na zkoušku menší dávku a uvidíte, které mu budou nejvíce chutnat. Balení vždy kupujte v uzavřených balíčcích, abyste se vyhnuli kontaminaci.

Faktory při výběru
Při výběru konkrétních granulí individuálně zohledněte plemeno, stáří, zdravotní stav, denní režim, zátěž fyzickou i psychickou, optimální hmotnost, zdravotní stav psa. Vybírejte podle deklarace poměru bílkovin a tuků a hladiny minerálních látek (vápník, fosfor), ne jen podle všeobecných údajů na obale – Adult, Puppy, srovnávejte, jak se jednotlivé formule dané značky liší. Více než samotnou značku krmiva byste měli sledovat složení na obalu. „Pokud si kupujete vážené granule, je vždy dobré si zjistit nutriční informace, které by měl každý prodejce poskytnout. Po změně typu krmení pečlivě sledujte fyzickou i psychickou kondici psa, závěry dělejte nejdříve po 4-6 týdnech. Nepřekrmujte, denní dávku upravujte individuálně, pokud budete spokojení, značku neměňte, trávicí trakt psa to ocení,“ říká odborník na výživu Martin Pučálka.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“12879″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“508″}}]]

Martin Pučálka

Jak se vyznat ve složení
Pozor si dejte na granulovaná krmiva z tzv. ekonomických řad, která jsou často svým složením pro psy vyloženě nevhodná. Většinu levných a nevhodných krmiv tvoří obiloviny, chemické konzervanty a zbytečná dochucovadla a soli, které nejsou dobré pro trávení a jsou jedním z nejčastějších alergenů. Důležitým faktorem je sledovat obsah masa, protože pes je od přírody masožravec a potřebuje dostatek živočišných bílkovin. Maso by mělo být vždy uvedeno ve složení jako první. Upřednostněte krmivo, kde je rýže namísto rýžové mouky, sušené maso místo moučky, brambory místo bramborových vloček atd. I to bude rozhodující při tom, jak bude krmivo psovi sedět.

Jak nejlépe vybrat granule pro psa?
Důležité je nevybírat podle reklamy, barevnosti obalu nebo ceny, spolehněte se na své znalosti.  Po důkladném zvážení dostupných informací se rozhodněte pro určitou značku, pokuste se získat reference dobrých chovatelů, které značkou již delší dobu krmí, jen tak se můžete přesvědčit o tom, že co je napsané na obalu, opravdu v krmivu je a krmivo tak „funguje“, jak má. Při výběru konkrétní formule individuálně zohledněte plemeno, stáří, denní režim, zátěž fyzickou i psychickou, optimální hmotnost, zdravotní stav psa, vybírejte podle deklarace poměru bílkovin a tuků a hladiny minerálních látek (vápník, fosfor), ne jen podle všeobecných údajů na obale jako je např. Adult nebo Puppy. Pečlivě sledujte fyzickou i psychickou kondici psa při novém krmení, závěry dělejte nejdříve po 4-6ti týdnech, nepřekrmujte, denní dávku upravujte individuálně, pokud budete spokojení, značku neměňte, trávicí trakt psa to ocení a nejen on. 

Jak nejlépe vybrat krmivo pro štěně?
U štěňat je správná výživa zásadní pro jejich další zdravý vývoj.  Proto by majitelé štěňat měli sáhnout po nejlepších produktech na trhu. „Důležité je, aby krmivo pro štěně mělo optimální množství bílkovin – aby nerostlo moc rychle nebo naopak pomalu. Pro větší plemena je ideální množství bílkovin okolo 27%, u menších plemen okolo 30%. Důležité ale je, aby velká část bílkovin byla ze živočišných zdrojů. Pes je masožravec a nejlépe tráví hlavně živočišné bílkoviny.“ 

Je kvalitativní velký rozdíl mezi prémiovým a superprémiovým krmivem?
V dnešní době neexistuje kvalitativní rozdělení krmiv. V souvislosti s krmivy se můžete setkat s dlouhou řadou různých přívlastků – prémiové, superprémiové, ultraprémiové, naturální, organické, nebo biologicky vhodné. Jedná se ale spíše o marketingové taháky než o pravdivé rozdělení krmiv, protože z pohledu aktuální legislativy žádná kritéria pro zařazení krmiv do těchto „kvalitativních“ kategoriích nejsou. O kvalitě krmiva musí proto vždy rozhodnout složení. To je to jediné, co může říct, jestli je krmivo kvalitní. Nejdůležitější je tak vždy složení, to jediné je ukazatelem kvality krmiva.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“12878″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“328″}}]]

Jak si poradit s nadváhou psa
Nadváha nebo dokonce obezita není jen problémem nás lidí, čím dál častěji se týká i našich domácích mazlíčků. Na vině je jednak to, že majitelé nemají často čas a chuť vyrazit se psem na dlouhou procházku. Jednak také přilepšování kousky našeho jídla pod heslem: „ Ať z toho psího života něco má“. Ovšem, když je takových soust za den deset, pak mu život spíše zkracujeme a zaděláváme na zdravotní potíže, o které pes ani my rozhodně nestojíme.

Jak rozpoznat nadváhu
U většiny plemen standard říká, v jakém rozmezí by se měla váha pohybovat. U psů platí, že pokud jim můžete rukou nahmatat poslední dvě žebra, jsou v dobré kondici. „Pokud máte doma pejska v letech a zdá se vám, že v poslední době rapidně přibral a přitom jí pořád stejně, doporučuji před zavedením dietního režimu kontrolu u veterinárního lékaře. Pes sice může nějaká kila nabrat, ale mohlo by se také jednat o „zavodňování“, kdy mohou dieta a pohyb spíše ublížit než pomoci, říká Martin Pučálka, odborník na výživu psů a koček. 

Ohrožené srdce i ledviny
Vašemu psovi je jedno, jestli má nějaké to kilo navíc nebo ne. Bohužel kila navíc s sebou nesou zdravotní problémy. Čím více kil, tím větší zátěž pro pohybový aparát, pes pak nemá chuť k pohybu, spíše leží a po větší námaze jej „bolí klouby a svaly“. Nadváha a následná obezita však souvisí i s mnohem závažnějšími problémy, než je onemocnění kloubů. Srdce, játra, ledviny a mnohé další orgány jsou s každým kilem navíc blíže vypovězení funkce.

Zrádné krmení od stolu
Nejúčinnější je u pejska s nadváhou nastolit dietu a celkově změnit životní styl vašeho psa, ale i vás. Před tím, než mu začnete dávat méně granulí nebo kupovat granule light, si položte otázku, zda mu dáváte od stolu a kolik odměn za den dostane. Vždy nejprve překonejte jeho smutné oči a nedávejte mu kousky z vašeho jídla, ani úplně maličké. Pak je na pořadu redukce odměn. Pes nepotřebuje odměnu za to, že snědl odměnu nebo svou dávku granulí. Odměňujte opravdu za věci, které pro něj jsou výjimečné, a kdy se zachoval opravdu vzorně.

Pohyb je důležitý
Jestliže úspěšně zvládáte pomyslné první dva body týkající se mlsání a krmení, pak je na řadě třetí a stejně důležitý. Zapojení pohybu. U psa, který většinu dne trávil na gauči a veškerý pohyb, který vykonal, byla cesta k misce a zpět na gauč, rozhodně neordinujte ihned přespolní běh na kilometr. Spíše volte postupně se prodlužující procházky v mírném tempu. Vycházky volte také vzhledem k počasí, kdy v chladnějších obdobích udělejte raději více kratších procházek za den, než jednu dlouhou, po které budete oba dva potřebovat pořádně zahřát.

Jak by měla vypadat dieta u psa s nadváhou?
Pokud jste shledali, že váš pes potřebuje shodit nějaké kilo navíc, rozhodně nečekejte výsledky během jednoho týdne. Stejně jako u lidí, i u psů je důležité nic neuspěchat. Mnohem lepší než nastolit tvrdou dietu, je účinnější a trvalejší změnit celkový životní styl vašeho psa, ale i vás. Před tím, než mu začnete dávat méně granulí nebo kupovat granule light, si položte otázku, zda mu dáváte od stolu a kolik odměn za den dostane. Vždy nejprve překonejte jeho smutné oči a nedávejte mu kousky z vašeho jídla, ani úplně maličké. Pak je na pořadu redukce odměn. Pes nepotřebuje odměnu za to, že snědl odměnu nebo svou dávku granulí. Odměňujte opravdu za věci, které pro něj jsou výjimečné a kdy se zachoval opravdu vzorně. 

Granule light
„Pokud po měsíci snahy neuvidíte žádný výsledek, zkuste vyměnit granule pro dospělé psy za produkt s označením light. Spousta značek obsahuje light granule ve své produktové řadě, takže obvykle nebudete muset měnit recepturu nebo oblíbenou značku granulí. Pouze vašemu psovi dáte stejně kvalitní granule s nižším počtem kalorií,“ dodává Martin Pučálka. Marp Natural – Senior and Light – Vhodné krmivo pro psy s nadváhou a seniory. Má optimální poměr bílkovin a tuků pro snížení váhy. Hlavním zdrojem bílkoviny je zde ryba. Ideální i pro psy s citlivým zažíváním. 2 kg za 275 Kč. Více info na Marppetfood.cz.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“12880″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“348″}}]]

Kdy je vhodné začít používat granule Senior? 
Krmivo pro psy seniory má nižší množství tuku a bílkovin a často je doplněné o preparáty na klouby, protože starší věk značí více opotřebované klouby. Dříve se udávalo, že u psa je dobré se senior granulemi začínat již od sedmého roku psa. Lepší je ale než na věk, koukat na aktivitu psa a na jeho váhu a vitalitu. Pokud je pejsek i v deseti letech stejně vitální a má normální váhu jako v pěti letech, není použití speciální receptury nutné. Pro speciální recepturu bychom měli sahat až ve chvíli, kdy má pejsek vyšší váhu a menší aktivitu. Tedy i v pozdějším věku je možné použít recepturu pro dospělé psy nebo ALS recepturu. Pouze se doporučuje případně krmnou dávku upravit dle aktivity.  

Jak dosáhnout krásné a zdravé srsti u psů
Dohlížet na správnou a zdravou kvalitu srsti a kůže u psa by mělo být součástí celkové péče o zvíře. Krásná a lesklá srst není jen vizuální záležitostí, ale i znakem celkového dobrého zdravotního stavu psa. Pomoci může nejen vhodná kosmetika a údržba, ale především správná strava, vhodné vitamíny a vhodný životní styl.

Přílišné koupání škodí
U krásné srsti je důležitá nejen genetika a celkové zdraví psa, ale i správná péče a výživa mohou udělat se zvířecí srsti velké divy. Lidé si často myslí, že krásná srst je ovlivněna důkladným a častým mytím psa. Ale opak je pravdou. Příliš časté koupele mohou psovi spíše uškodit a rozhodně neznamenají zdravější a krásnější srst. Mnoho výrobců šamponů tvrdí, že psa je ideální mýt i jednou měsíčně, ale to rozhodně není zdravé. Může se totiž poškodit přirozená mikroflóra srsti. Díky častému mytí a používání saponátů ztrácí srst svojí schopnost se odmašťovat, která je pro psy velmi důležitá. Ideální je mýt šampony 2-3x ročně. Když nemáte speciální psí šampony, tak použijte jemný dětský šampón. Pokud je pejsek špinavý z běhání venku, tak stačí umýt packy čistou vlažnou vodou. Máte-li pocit, že potřebuje umýt celý, použijte vlhký hadřík. Můžete ho i trochu namočit do octové vody, ta pomáhá proti nepříjemnému zápachu. Při blátivém a sychravém počasí nechte nečistotu uschnout a pak vykartáčujte.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“12881″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“300″}}]]

Vhodná strava a doplňky
Důležitou součásti péče o psí srst je i kvalitní strava s obsahem špičkových surovin, vhodných minerálů a vitamínů. Dobrým bonusem mohou být i doplňky stravy. „Špatná a matná srst může být způsobená stravou s nízkým obsahem bílkovin, či potravin s minimem vitamínů. Nepoužívejte krmiva, která jsou plná umělých barviv, dochucovadel a soli. Důležité je také krmit potravou s optimálním složením mastných kyselin Omega-6 a Omega-3. Dále pomáhá obsah zinku a biotinu,“ říká Martin Pučálka odborník na výživu psů a koček. Na obnovu srsti je vhodná levandule. Z doplňků stravy pro psy vybírejte ty, které obsahují keratin, ten posiluje a přispívá k opětovnému růstu srsti a drápů. Výborný je také lopuch k pročištění kůže a zinek pro zdravou srst. K celkové podpoře srsti a kůže jsou vhodné i speciální psí oleje. Vyzkoušejte například lososový olej. Ten ovlivňuje lámavost a vypadávání srsti, má také protizánětlivé účinky. Vhodný je i lněný olej, který zklidňuje podrážděnou pokožku.  Oleje se přidávají do běžné krmné dávky 1x denně.

SUM DERM – doplněk stravy pro zdravou srst je určen pro psy a kočky v období výměny srsti a línání nebo pro suchou a vypadávající srst. SUM DERM vyživuje a pomáhá udržet srst lesklou. Keratin v SUM DERM posiluje a přispívá k opětovnému růstu srsti a drápů. 50 tbl k dostání za 299 Kč.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“12873″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“335″}}]]

SUM FLEX – doplněk stravy pro zdravé klouby –  Přípravek je určen pro psy a kočky trpící problémy s klouby, SUM FLEX pomáhá zvířatům znovu se pohybovat. Díky vysokému množství Chondroitinu a Glukosaminu SUM FLEX přináší základní výživu chrupavek, zatímco mořská řasa, čertovo kopyto a přeslička rolní pomáhají zmírňovat bolestivost kloubů. 50 tbl. k dostání za 399 Kč.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“12874″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“335″}}]]

SUM VISIO – doplněk stravy pro zdravé oči je doporučen stárnoucím psům a kočkám, protože pomáhá zpomalovat stárnuti očí. SUM VISIO obsahuje antioxidanty, které ochraňují před útoky volných radikálů oční čočku. 50 tb.k dostání za 379 Kč

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“12875″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“335″}}]]

Výhradním dovozcem Almo Nature pro Českou republiku je nyní společnost Pučálka, která se již několik let věnuje segmentu přírodních krmiv. Kromě dovozu a distribuce sama vyrábí krmiva pod značkou Marp. Hlavní část sortimentu Almo Nature jsou kvalitní mokrá krmiva špičkového složení za velmi příznivou cenu. Těšit se mohou nejen majitelé psů, ale také majitelé koček, značka Almo Nature nabízí totiž široký sortiment právě pro kočky.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“12876″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“450″}}]]

„Almo Nature reprezentuje krmiva, která jsou vyráběny ze špičkových surovin a kvalitního masa. Tyto produkty jsou konzervované ve vlastním vývaru s přídavkem vitamínů, minerálů a dalších nutričních prvků. Vše je bez chemických aditiv, konzervantů, dochucovadel a barviv,“ říká nový distributor Martin Pučálka.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“12877″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“429″}}]]

 

Komentáře