Odborník radí: Jak udělat luxusní proměnu terasy?

Reklama

Máte terasu, ale váháte zda dát využít v létě slunečník, zástěnu nebo markýzu? Terasy městských i rodinných domů tvoří pomyslnou bránu mezi bytem a krajinou. Jsou místem, kde umělci nacházejí inspiraci a filmaři natáčejí klíčové scény romantických filmů, napínavých rodinných dramat i detektivních příběhů. V běžném životě je terasa především „vlastní venkovní obytný prostor“, v němž si můžete plnit prakticky stejná přání, jako na zahradě: popíjet ranní kávu na čerstvém vzduchu, odpočívat po práci, relaxovat, lenošit, pěstovat květiny nebo grilovat… 

Poskytuje vám terasa dostatek intimity a soukromí?
Na odhalené terase se člověk cítí jako nahý v trní. K dokonalé relaxaci a odpočinku trochu intimity patří. Existuje řada možností, jak terasu skrýt před zvědavými pohledy sousedů, šikovně jí zastínit a přitom mít výhled do přírody. Vedle rozmanitých slunečníků a zástěn se stále více osvědčují terasové markýzy: „Zatím co pro zastínění balkonu a lodžie stačí jednoduchá výklopná markýza, pro terasy městských i rodinných domů jsou vhodnější výsuvné markýzy. Tím, že nemají nápadnou konstrukci ani nosné sloupy, nenarušují celkový ráz stavby. Kloubová ramena markýz umožňují posun až několik metrů, některé typy mají i nastavitelný sklon. Při stažení se navíjejí do kazety upevněné na fasádě,“ vysvětluje Jan Žižlavský z opavské společnosti ISOTRA. Velmi efektivním řešením jsou podle jeho slov markýzy, které se dají namontovat na stěnu, do stropu i do krovu, aniž by rušily vzhled domu. K letošním hitům patří lehká horizontální markýza JASMINA, kazetová markýza ISABELA a STELA s nosným profilem, vhodná pro větší plochy. Jako vertikální clona k horizontálním kloubovým markýzám slouží navíjecí kazetová markýza. Díky využití nanochemie při výrobě látek markýzy nemění tvar, neztrácejí sytost barev a jsou odolné vůči dešti, špíně i plísním. Jejich největší předností ovšem je, že eliminují až 95 % slunečního záření a stejně efektivně brání průniku tepla: „Markýzy chrání před slunečním zářením nejen majitele, ale také interiér přilehlé místnosti a terasový nábytek. Navíc účinně zabraňují přehřívání dlažby, která zejména v letních měsících akumuluje tepelné záření,“ říká Jan Žižlavský. Skutečný komfort markýz přinášejí dešťová a větrná čidla, elektrické pohony a dálková ovládání. „Markýzy by měly korespondovat nejen s tvarem domu či střechy, ale také barevně ladit s fasádou. Velmi elegantně působí jednobarevné pastelové odstíny, vzorované textilie s jemnými přechody barev zase vtisknou terase útulný a exkluzivní dojem.“

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“9258″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“400″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Máte pocit, že nepůsobí dost útulně a harmonicky?
Nezáleží na velikosti terasy, ale na útulnosti! Klíčem k tomu je harmonie všech tvarů, materiálů i barev. Nemusíte všechno měnit, aby vaše terasa prokoukla. Stačí provést pár nenáročných inovací s velkým efektem. Především dejte šmrnc nábytku! U dřevěného zvýrazněte odstín mořidlem nebo lakem. Stejně efektně proměníte novým barevným nátěrem kovové židle, stolky i lavice. Tyto materiály dobře snášejí slunce, vodu i výkyvy teplot. Celkový dojem zvedne i nový kousek nábytku, například malá knihovnička, policový díl, odkládací stolek, ale i hamaka či závěsné křesílko. Velmi působivá je obměna textilních prvků. Měkké sedáky v uklidňujících pastelových odstínech sladěné s markýzou a barevnými polštářky rozhozenými na „denní posteli“ terasu maximálně zútulní. Nezapomeňte na živé rostliny! Dávají terase dynamiku a vytvářejí iluzi skutečné zahrady. Pro radost si vysázejte zelený porost, barevné květiny a samozřejmě bylinky jako čerstvé přísady do jídel a osvěžujících nápojů. Mříže na popínavé rostliny, dřevěné truhlíky se zelenými keři, závěsné květináče, ale i stojany a etažéry na květníky zútulní každý kout. Kromě relaxace za slunečného dne jsou terasy ideálním pro večerní posezení. Světelnou atmosféru můžete řídit dálkovým ovladačem na markýzy, nebo ji ozvláštnit svítidly se solárním napájením. Zajímavým řešením může být i dekorativní venkovní LED osvětlení v podobě světelných řetězů, pásů či lampionů.

VÍTE, ŽE…
…terasa rodinné vily v Brně posloužila v roce 1983 filmařům k natáčení klíčové scény třetího dílu seriálu „Návštěvníci“?
… v prosklené terase domu v Novém Vestci na Sázavě bydlela rodina z filmu „Báječná léta pod psa“?
… terasa nádherné vily na pobřeží ostrova Capri si zahrála v kultovním francouzském snímku „Pohrdání“ s Brigitte Bardotovou v hlavní roli?
… s italským snímkem „Terasa“ z roku 1980 přišel na svět nový styl filmového vyprávění, v němž styčným bodem není zápletka, příběh ani filmová postava, ale místo?
… v americkém filmu „Z terasy“ exceloval Paul Newman v roli mladého muže mezi kariérou a láskou?
… terasu zámku Chatsworth proslavil důvěrný rozhovor Darcyho s Elizabeth ze slavného filmu „Pýcha a předsudek“?
… největší terasa na světě má rozlohu dvou fotbalových hřišť? Nachází se v dvousetmetrové výšce na střeše hotelu Marina Bay Sands v Singapuru.

Komentáře