Odborník radí: Jak vybrat cestovní pojištění?

Reklama

Čas dovolených se blíží a vy už pomalu sepisujete seznam, co musíte zabalit a na co nezapomenout. Letenky, doklady, léky, nové plavky a další nezbytnosti, bez kterých nemůžete odjet. Někdy se ale může stát, že si v tom spěchu zapomenete sjednat cestovní pojištění. Pojistku pak tak řešíte téměř „za pět minut dvanáct“ a nestihnete se ani pořádnou porozhlédnout, co vám pojišťovny nabízejí a za jakou cenu. Pokud nevíte, pro jaké pojištění se rozhodnout a na co se při jeho výběru zaměřit, přinášíme vám několik rad.

Kartička pojištěnce za vás vše nevyřeší
Řada českých turistů se při cestách po zemích Evropské unie spoléhá na kartičku zdravotní pojišťovny. Ta ale držitele opravňuje pouze k využití základní lékařské péče ve veřejných zdravotnických zařízeních a většinou tak na pokrytí léčebných výloh nestačí. Je opravdu jen na akutní ošetření a jakákoli další hospitalizace musí být doplácena. Problém může nastat i ve chvíli, kdy si necháte lékaře zavolat obsluhou hotelu. Doktor, který přijede, je většinou soukromník, a u toho s kartičkou pojištěnce neobstojíte. Pokud dojde k vážnější situaci a je třeba zařídit převoz zpět do České republiky, mějte na paměti, že ani toto karta zdravotního pojištění neobsahuje. Převoz bývá velmi náklady a částka za něj se tak může vyšplhat až do stovek tisíc korun.

Podle čeho si pojištění vybrat?
Nejprve si zjistěte, co všechno pojistka pokrývá, abyste neplatili za něco, co nechcete nebo potřebujete. Zásadní v kalkulaci cen je limit pojištění, což znamená, že pojištění léčebných výloh v zahraničí je limitován určitou maximální částkou, kterou vám pojišťovna v případě pojistné události vyplatí. Výši limitu byste si proto měli zvolit podle toho, co máte v plánu na dovolené dělat.

Ztráta nebo odcizení zavazadel: na pojistné plnění máte nárok obvykle v případě, že jste o váš majetek přišli kvůli dopravní nehodě, krádeži v ubytovacím zařízení, v zamčeném zavazadlovém prostoru nebo během uložení do úschovy zavazadel. V takovém případě dostanete obvykle nejvýš polovinu částky sjednané v pojistné smlouvě. Při poškození zavazadel nebo jejich obsahu máte nárok na částku, která odpovídá tomuto předmětu v době poškození. Mějte však na paměti, že pojistné plnění se většinou netýká peněz, elektronických přístrojů ani vozidel. Pojistnou smlouvu si vždy důkladně projděte, ať víte, na co přesně máte v případě škody nárok.

Storno zájezdu: pojistku využijete v případě, že budete mít oprávněný důvod pro zrušení cesty, který vám pojišťovna uzná. Sjednat si ji můžete i v případě, že chcete mít na cestách pouze jistotu v případě výskytu náhodné nebo nečekané události.

Rizikové sporty: máte-li rádi adrenalin, vězte, že základní pojištění většinu adrenalinových sportů nezahrnuje. Do rizikových sportů spadají i vodní sporty či vysokohorská turistika, proto je nutné si před dovolenou prověřit, zda sportovní aktivity, které se se chystáte provozovat vybrané pojištění pokrývá.

Pojištění odpovědnosti za škodu: oceníte jej, pokud nechtěně zaviníte nehodu či omylem způsobíte újmu na zdraví třetí osobě. Týká se hlavně sjezdového lyžování a cyklistiky, nevztahuje se však na situaci, kdy způsobíte dopravní nehodu.

Pojištění pro případ trvalých následků úrazu nebo smrti: může se vám hodit v případě, že máte v plánu aktivnější dovolenou a bez adrenalinu nevydržíte ani chvilku. Zjistěte si však, zda vám pojištění nekoliduje s životní pojistkou. Pokud se vaše životní pojištění vztahuje i na zahraniční cesty (případně sportovní aktivity), dejte si pozor na to, ať si pojistku zbytečně neplatíte dvakrát.

Repatriace: jedná se o převezení z ciziny zpět do ČR v případě úrazu, který je mnohdy velmi drahý. Repatriace by měla být součástí základního balíčku léčebných výloh, a pokud tomu tak není, zvolte si raději jinou pojišťovnu, která má tuto položku v pojistce zahrnutou.

Pojištění auta: jedete-li do zahraničí svým autem, nezapomeňte si vzít s sebou zelenou kartu a sjednat si nejen havarijní pojištění, ale i pojištění poruch, které může přijít vhod.

Co dělat, když vás na cestách okradou?
Krok č. 1: zablokujte vše, co můžete
Pokud vám byla odcizena peněženka, včetně debetních a kreditních karet, co nejdříve je zablokujte voláním na linku pro blokaci karet u vaší banky. Hned poté si změňte heslo ve všech emailech, které máte k telefonu připojené, na sociálních sítích i v aplikacích, které často používáte a obsahují údaje z vaší kreditní karty (např. taxislužba). Pokud vám byl odcizen i notebook nebo tablet, neváhejte ani chvilku a změňte si heslo k internetovému bankovnictví a dalším účtům, které pravidelně používáte.

Krok č. 2: Jděte na polici a na ambasádu
Hned po zablokování všech účtů se vypravte na místní policii a krádež oznamte. Od policie obdržíte vyplněný a orazítkovaný dokument, který se vám bude hodit při vyřizování nových dokladů a při jednání s pojišťovnou. Pokud jste měli velkou smůlu a přišli jste i o pas, bude mít pro vás oficiální dokument zvlášť velkou vysvětlovací hodnotu. Ocitnete-li se bez pasu a pobýváte v zemi, která nepatří do Evropské unie, vyhledejte ambasádu a vypravte se na ní nejkratší cestou. V případě ztráty pasu vás totiž nepustí ani zpět do letadla. Na zastupitelském úřadu České republiky vám zařídí vydání náhradního pasu. Určitě se tedy vždy vyplatí, nezapomenout si s sebou na cesty přibalit i kopie svých dokladů, jako je pas, občanský a řidičský průkaz. V případě, že se stanete obětí loupeže a budete potřebovat vystavit náhradní pas, abyste se dostali domů, kopie dokladů vám situaci výrazně usnadní. Připravte se však na to, že vydání náhradního cestovního dokumentu může trvat i několik dní. Pokud na místě vašeho pobytu česká ambasáda není, zajděte na jakýkoli zastupitelský úřad jedné ze zemí EU a požádejte o vydání duplikátu tam.

Krok č. 3: Nahlaste pojistnou událost co nejdříve
Událost můžete nahlásit telefonicky nebo nejlépe prostřednictvím webových stránek vaší pojištění, kde najdete přímo odkaz na nahlášení pojistné události. Zde vyplníte vše potřebné a přiložíte veškeré dokumenty (např. report od policie).  Nečekejte však, že vám škodné vyplatí obratem. Může to trvat i několik měsíců, proto čím dřív oznámíte, tím lépe pro vás.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“20291″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“300″}}]]

Pavel Jechort

Rada odborníka:
„Vždy, když někam cestujete, doporučuji si sjednat cestovní pojištění s neomezenými léčebnými výlohami. Nikdy nevíte, co se může stát a delší pobyt v nemocnici může snadno vyčerpat váš omezený limit. Zároveň doporučuji volit takové pojišťovny, které jsou světové známé. Přece jen kartička české lokální pojišťovny nemusí udělat na cizince dojem. Na cesty se také vyplatí sjednat si služby rozšířené asistence na auto. Odtah ze vzdálenosti tisíc kilometrů se totiž v některých případech může hravě vyrovnat i ceně za celou dovolenou. Ušetřit pár stovek se tedy ve finále může velmi nevyplatit. Stejně tak doporučuji nespoléhat na pojištění spojené s kreditní kartou. Většinou jde o velmi omezené produkty z hlediska plnění.“

Pavel Jechort, CEO Suri.cz, odborník na pojistný trh

Komentáře