Odborník radí: Jak vypadat mladší a krásnější?

Reklama

Za tajemstvím krásy moderních žen… Každá žena chce být krásná a působit svěžím dojmem. Z tohoto důvodu roste zájem o moderní způsoby omlazení pokožky, které jsou šetrnější a obejdou se bez hospitalizace. Proto jsme navštívili Korektivně dermatologickou ordinaci MUDr. Věry Terzijské, která je jedním z prvních center v Praze zabývajících se estetickou dermatologií a dermatochirurgií.
 
Sešli jsme se v komfortních prostorách kliniky, přímo v centru Prahy ve Slovanském domě a položili MUDr. Věře Terzijské několik otázek, jež by nám přiblížily současné možnosti a rizika estetické chirurgie.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“13799″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“415″}}]]

MUDr. Věra Terzijská

Chtěla jsem se nejdříve zeptat, které části těla lze omladit?
Nejlépe se samozřejmě omlazuje obličej, naopak nejhůř krk a dekolt, pokud se bavíme o neinvazivním omlazení. Obličej není problém omladit díky estetické dermatologii i o 10 let. Kromě krku a dekoltu lze omladit také hřbety rukou, výrazně zkvalitnit pleť, odstranit podbradek, lze samozřejmě i „tvarovat“ další části těla, ale to bychom se již bavili o metodách plastické chirurgie…

V kolika letech byste doporučila navštívit estetického dermatologa za účelem vylepšení/omlazení?
To je velmi individuální, někdy je potřeba estetická korekce už v 35 letech, někdo má tak silný genofond, že stačí začít s anti-aging ošetřením až v 50ti letech. Ale dá se říct, že nás vyhledávají klientky v průměru od 40ti let výše.

Nabízíte nějaké preventivní, udržovací ošetření? Dá se tím předejít problémů v budoucnosti?
Rozhodně doporučuji pravidelnou domácí péči o pleť, s důrazem na pitný režim a s dostatkem spánku, nevystavovat se intenzivně slunečním paprskům a už vůbec ne bez SPF faktoru, ideální je i pravidelná měsíční profesionální kosmetická péče. Z anti-aging preventivních ošetření je nejlepší Skinbooster, což je koncentrovaná hydratace spodních vrstev kůže kyselinou hyaluronovou. Ideální jsou také pleťové terapie – CHP, Medical Microneedling – pro ženy od 30 let jako prevence horních vrstev kůže.

Podle čeho bychom si měli vybírat, kde si zákrok nechat udělat?
Ideálně na renomovaném pracovišti, kde pracují odborníci  – estetičtí dermatologové. Mají příslušné vzdělání v tomto oboru a hlavně adekvátní praxi. Velmi negativně se vymezuji vůči slevomatům, či pracovištím, kde odborné anti-aging zákroky typu aplikace botulotoxinu dělají kosmetičky.

V současné době nabízí různé aplikace (botox, mikrojehličkování atd.) i kosmetičky, domníváte se, že je nutné navštívit lékaře? Pokud ano, tak proč?
Přesně o tom mluvím. Botulotoxin ani výplně s kyselinou hyaluronovou vůbec nepatří do rukou kosmetiček a středního zdravotnického personálu, s těmito materiály může pracovat jen certifikovaný lékař. Co se týče pleťových terapií, tam může pracovat s příslušnými materiály i střední zdravotnický personál…

Jaké metody považujete za nejúčinější?
Nejraději mám kombinaci tekutého faceliftu – tj. modelace výplněmi s kyselinou hyaluronovou, v kombinaci s botulotoxinem a na závěr lifting 3D nitěmi. Tam už můžeme skutečně mluvit o posunu ve výzoru i o 10 let zpět…

Pokud zvolíme aplikaci Botoxu nebo Dysportu, je efekt po aplikaci okamžitý? Jak dlouho vylepšení vydrží?
Efekt nastupuje během týdne, opět existují individuální rozdíly, výdrž se pohybuje od 3 do 6ti měsíců.

Není tato metoda nebezpečná? Jedná se přece o jed..
Není, jedná se o promile účinné látky, působení je podprahové, v těchto dávkách vůbec nemůžeme hovořit o jedu. Nehledě na staticky významný počet desetiletí, kdy se botulotoxin v medicíně používá.

Jak jsou zákroky bolestivé?
Přiměřeně. Znáte rčení „pro krásu se musí trpět…“. Ale vážně: hodně odladí aplikace lokální anestezie, v případě liftingu 3D nitěmi používáme i anestetické injekce. A spousta zákroků je spíš nepříjemných, než bolestivých.

Lze pak bezprostředně jít do práce?
Ano, do práce po aplikaci výplní či botulotoxinu můžete okamžitě, i u mezoterapií či některých druhů chemického peelingu nebo po radiofrekvenci také můžete zpět do procesu.

Nabízíte na klinice momentálně velmi moderní lifting formou mezonití?
Ano, ale já používám výhradně 3D liftující nitě, udělají daleko výraznější a trvanlivější efekt než mezonitě.

Patří mezi vaše klienty rovněž muži? Pokud ano, jaký zákrok nejčastěji požadují?
I muži patří k naší klientele, hodně řeší hyperhydrózu pomocí botulotoxinu, ale také vrásky.

Jaké jsou současné trendy v oboru?
Trendy jsou u omlazení patrné hlavně v materiálech – v použitých technologiích, není to o konkrétní metodě. Ale pravdou je, že zájem o estetickou dermatologii a nějakou formu omlazení je stále intenzivnější. Produktivní věk se prodlužuje, nároky společnosti na člověka a i jeho vzhled stoupají, proto se stále více žen i mužů snaží svůj vzhled vylepšit a známky stárnutí oddálit.

Lze si zachovat přirozený vzhled? Mnohokrát jsem viděla vylepšení, které bylo přehnané a v podstatě kontraproduktivní.
Víte přirozenost by měla být hlavním parametrem u jakéhokoliv anti-aging zákroku. Je to hlavně o zkušenostech a estetickém cítění daného specialisty. Samozřejmě všichni známe a vidíme kolem nás případy, kdy byl zákrok tzv. překorigován, mnohdy lékař kývne i na nerozumnou žádost klienta, místo toho, aby klientovi jeho představy rozumně vyvrátil…

Je něco, co byste doporučila ženám před nadcházející zimou?
Hydratovat a vyživovat pleť. A pokud žena touží po omlazení, čas podzimu a zimy je ten nejlepší.

Když se podíváte na mě, co byste mi doporučila?
Pracovat s pletí, její kvalitou (metodou Medical microneedling), zlepšit tkáň očního okolí – tedy mezoterapii očí a vyplnit výplní s kyselinou hyaluronovou nasolabiální rýhy. Trošku botoxu do čela a kolem očí, i preventivně kvůli eliminaci mimických vrásek…

Jak dopadlo zkrášlení redaktorky a její hodnocení?
Poslechla jsem paní doktorku a vrhla se do zkrášlování, mohu potvrdit, že zákrok rozhodně nebyl bolestivý a viděla jsem první zlepšení již druhý den. Nicméně jsme ještě neskončily a pevně doufám, že budu brzy ještě krásnější a mladší :-). Milé dámy a slečny, vřele doporučuji, příjemné a profesionální prostředí v centru Prahy vás zaručeně nezklame.

 

Komentáře