Odborník radí: Jak zpříjemnit psům léto?

Reklama

Dny se prodlužují, slunce pálí a rtuť teploměru stoupá. My se osvěžíme sklenicí limonády s kopou ledu a dopřejeme si studenou sprchu. Pokožku si chráníme krémy s UV litry, slušivá pokrývka hlavy nám poskytne stín proti úžehu a úpalu. Napadlo vás ovšem, jak se asi cítí váš čtyřnohý kamarád? Na tyhle věci si v létě u pejska dejte pozor.

Přehřátí neřešte šokem
„Základním letním pravidlem je, že pejsek musí mít dostatek pitné vody, stín a musí kolem něj být zajištěno proudění vzduchu. Majitelé by jej neměli nutit k nadměrným aktivitám, zavřít jej v autě, či mu nechávat permanentně nasazený tvz. fixační košík. Pokud k přehřátí přece jen dojde, nikdy jej nesmíte celého polít ledovou vodou, nebo jej hodit do bazénu. Nejprve ho musíte dát do stínu, zajistit proudění vzduchu a pouze do podpaždí a třísel přikládat studené ručníky. Okamžitě vyhledat veterináře,“ radí MVDr. Hana Miškaninová, veterinářka z Horních Beřkovic.

Hlavně nepodcenit parazity
Především v létě je nutné zvolit vhodný antiparazitární prostředek. Třeba obojek může být psovi nepříjemný a může jej dokonce ztratit. „Na antiparazitárních přípravcích rozhodně nedoporučuji šetřit, raději si pořiďte kvalitní značku, která vás nezradí. Aktuálním trendem jsou pipety Frontline TriAct, kterými ochranný přípravek aplikujete přímo na kůži. Pes pak nemusí nosit speciální obojek,“ radí Jana Jerie z chovatelské stanice Anajsela.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“23851″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“223″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Oči pravidelně otírat
Psí oči jsou v létě vystaveny vyšší prašnosti, pylům, či nadměrnému slunečnímu záření. V letním období se také častěji stává poranění rohovky a víček. Pes například vběhne na louku a pořeže se o traviny. Podobně jako lidé, také zvířata se ráno budí s ospalkami. Tyto noční pozůstatky je potřeba z očí a jejich okolí pravidelně odstraňovat, aby nedocházelo k hromadění ospalek, podráždění očí a infekci.

Na převislé uši pozor
Psí ouška rozhodně neošetřujte mechanicky nějakými vatovými tamponky. K této péči existují speciální gely, které vyvažují citlivý ekosystém psích zvukovodů a zklidňují pokožku. Pokud nastane větší problém jako například zánět, majitelé pejsků by jej určitě neměli sami léčit z domácích zásob. Lepší je se rovnou obrátit na veterináře. „Co se týče uší, záněty zevního zvukovodu jsou často způsobeny nadměrnou vlhkostí po koupání. Postihují především plemena, která mají ucho převislé dolů,“ dodává veterinářka Miškaninová.

Nestříhat
Logicky se může zdát, že ostříhaný pes snáší letní vedra lépe než ten dlouhosrstý. Opak je ale pravdou. Delší chlupy naopak v létě pomáhají pejska ochlazovat, „držet ve stínu“ a udržovat tepelnou regulaci těla. Pokud pejska ostříháte úplně na krátko, může hrozit rychlé přehřátí, úpal nebo dokonce i popálená kůže od sluníčka. Psí naháče natírejte krémy s vysokým UV faktorem.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“23853″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“400″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Vždy plná miska s vodou
„Pokud v létě krmíte psa pouze suchými granulemi, měl by mít opravdu dostatečné zásoby vody, protože samotné granule obsahují málo vody a je pak potřeba speciálně v létě vodu v dostatečné míře dodat. Krmení si vždy rozvrhněte tak, aby byl po něm pes minimálně hodinu v klidu, protože jinak mohou hrozit žaludeční komplikace“, říká Martin Pučálka z Krmiva-pucalka.cz, dlouholetý výrobce a prodejce psích krmiv. Pokud jdete se psem na delší procházku, vezměte mu s sebou speciální cestovní lahve, takže bude mít neustálý příjem vody a nemusí pít z nečistých kaluží. V létě také kontrolujte kvalitu psích konzerv. V horku se mohou rychleji kazit.

Ochrana od přehřátí
Psi nemají potní žlázy tak se ochlazují tím, že zrychleně dýchají a vyplazují přitom jazyk. V extrémních horkách není dobré chodit se psem na přímé sluníčko. Dopoledne nechte psa jen tak ve stínu rychle proběhnout na krátkých procházkách, delší venčení si nechte k večerním hodinám. Doma psa nechávejte v dobře větraných prostorech s dostatkem čerstvé vody. Vyvarujte se ale ledové vody, která může spíše uškodit než osvěžit. Nemáte-li možnost pejska ochladit pomoci vykoupání ve vodě. Umyjte mu vlažnou vodou alespoň tlamu a tlapky. Pro velmi náchylné psy na teplo existují také speciální chladící vesty.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“23854″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“400″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Koupání v přírodě
Oblíbenou letní činností pejska je koupání ve volné přírodě nebo v moři. Psa se nebojte do vody pustit, ale dejte pozor, aby se šel koupat tam, kde je bezpečný vstup do vody. Dejte pozor na kamenité dno. Na tom by se pejsek mohl nebezpečně zaklínit packu. Koupání je lepší v pozdějších odpoledních hodinách, protože samotné plavání je pro psy opravdu vyčerpávající činnost a na přímém sluníčku by se mohli rychle unavit. „Pokud se s pejsky koupete v moři, dejte pozor, aby vodu nepily. Slaná voda má projímavé účinky a pejsek by tak mohl mít nehezké žaludeční problémy,“ dodává Martin Pučálka z Krmiva-pucalka.cz. Důležité pravidlo: Psa nikdy neházejte do vody. Z šoku by se mohl utopit.

Bezpečná jízda autem
Léto je také doba častých výletů autem. Dlouhé cesty mohou být pro psa velmi náročné. Nezapomínejte proto dělat častější zastávky, aby se mohl proběhnout. Před cestou psa důkladně vyvenčete. Klimatizaci v autě nastavte tak aby nebyl rozdíl mezi vnější a vnitřní teplotou více jak 7 ° C. Psa nedávejte na přední sedačku. Nejlépe do zadního prostoru ohraničeného mříži nebo na zadní sedačku. Používejte speciální postroje pro psy nebo cestovní fixační přepravky.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“23855″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“399″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Tip redakce:
Pejsci a nejen štěňata se často zabavují tak, že okusováním ničí věci kolem sebe – rozkousávají boty, znehodnocují nábytek nebo si z nudy v restauraci prokoušou vodítko. Důležité je psovi dát dostatek „kousacích“ hraček, které ho ve vaší nepřítomnosti zabaví. „Pokud bude pes delší dobu sám doma, tak ho předtím vyvenčete a hrajte si s ním, aby si vybil energii a neměl pak doma potřebu ničit své okolí,“ říká odborník na psí výživu Martin Pučálka. Velmi šikovným pomocníkem je i speciální sprej, který pejsky od kousání odradí. Na Krmiva-pucalka.cz si můžete pořídit speciální přípravek Chew Stopper značky Simply Solution, který pomáhá psy odrazovat od ničení věci. Sprej Simply Solution obsahuje vysoce účinnou a zdraví nezávadnou recepturu. Lze jej využít i proti lízání kůže, hot spotu, obvazů nebo stehů. K dostání za 219 Kč.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“23852″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“198″}}]]

Skvělá pomůcka při učení psích hygienických návyků. Pomáhá při udržování čisté zahrady. Feromony, které kolík Pee Post obsahují, podporují psa k vylučování v určité části zahrady. A jak Pee Post funguje? Vyberte místo na zahradě, ideálně klidné travnaté místo daleko od jeho misek s krmivem a vodou. Zatlučte opatrně do země, pes by neměl být přítomen, aby si nespojil nepříjemný zvuk s místem. Seznamte psa s kolíkem a nechte psa očichat feromony a opakovaně ho voďte k tomuto místu v době, kdy obvykle vykonává potřebu. K dostání za 219 Kč na Krmiva-pucalka.cz.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“23856″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“450″}}]]

Aminela přetahovadlo – tenisák
Ručně pletené přetahovadlo s tenisákem z odolného lana je vhodné pro každého pejska, který rád aportuje a přetahuje se. K dostání na Krmiva-pucalka.cz za 185 Kč.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“23857″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“426″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Aminela klasické přetahovadlo
Oranžovo-šedé přetahovadlo je ideální pro hravé pejsky. Vhodné na hry doma i venku. K dostání na Krmiva-pucalka.cz za 120 Kč.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“23858″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“400″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Foto: archiv firem

Komentáře