Odborník radí: Je lepší běhat ráno nebo večer?

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda je lepší běhat ráno nebo večer? A je v tom nějaký rozdíl? Mě například vyhovuje běhání ráno, celý den se pak cítím lépe, i když občas, hlavně pokud se rozhodnu pro delší běh, to má opačný účinek.

Alena M., 42 let, Teplice

Dobrý den, Aleno, i když o tom nevíte, vlastně jste si sama odpověděla. Nejde jednoznačně říci, co je lepší, zda běhat ráno nebo večer. To opravdu záleží na každém z nás, co komu vyhovuje. Pravdou ale je, že mezi ranním a večerním během je poměrně rozdíl. Ráno se doporučuje lehký běh, maximálně tři až pět kilometrů a ideálně v klidnějším tempu. Takovému běhu můžeme říkat „zdravotní běh“ – buduje se tím lepší imunita, také brzy po ránu bývá čistější vzduch. Když běháme, do těla se nám vyplavují endorfiny, tedy hormony štěstí, i proto člověka takový mírný běh po ránu příjemně naladí na celý pracovní den. Běhat krátce po probuzení delší tratě se nedoporučuje, a už vůbec ne, pokud se předtím nenasnídáte. Přesně jak píšete, takový náročný trénink vás spíše unaví. Pokud už chcete podávat velké výkony ráno, vstaňte dřív, dopřejte si v klidu energicky vydatnou snídani, doplňte tekutiny třeba i isotonickým sportovním nápojem a až vám slehne, pak sportujte. Klidně si ale delší tratě a vyšší tempo nechte na odpoledne či večer. I když pro někoho může být představa tréninku po náročné pracovním dni děsivá, fyzická aktivita je právě to, co vám pomůže odreagovat se a vypnout.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“24335″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“388″}}]]

Odpovídá Martin Levý, Gatorade instruktor kondičního běhu

Komentáře