Odborník radí: Je na dovolenou lepší vzít hotovost nebo platební kartu?

Reklama

Dobrý den, chystáme se s rodinou na dovolenou a řešíme, jestli si s sebou brát spíše hotovost nebo více platit platební kartou? A co dělat, když nám kartu ukradnou? 
Marika 43, Praha

Dobrý den, Mariko. Hotovost si s sebou do zahraničí vezměte určitě alespoň v minimální míře. Hodit se bude na zmrzlinu pro děti nebo na pití na pláži. Nosit u sebe vysoký finanční obnos je ovšem kvůli zlodějům riskantní. Také se příliš nevyplácí peníze vyměňovat zpátky na koruny, některé exotické měny navíc ani není možné v Čechách směnit. Jednoznačně nejjednodušší a nejpohodlnější je platit kartou přímo u obchodníka. Banky tyto transakce nezpoplatňují, nicméně s finanční přirážkou se výjimečně můžete setkat ze strany některých obchodníků. Dopředu by Vás ale měli o poplatku informovat. Když kartou platíte, nikdy ji nespouštějte z dohledu. Může se také stát, že Vám bude platební karta odcizena. Pro tyto případy je dobré mít v telefonu uložené číslo, na kterém kartu zablokujete. Vhodné je vyjet na dovolenou alespoň se dvěma kartami (jedna může být debetní a druhá kreditní) a nosit je odděleně, aby Vám případná krádež dovolenou nezkomplikovala.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“9737″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“300″}}]]

Odpovídá Martina Slavíková, tisková mluvčí  Ery a Poštovní spořitelny

Komentáře