Odborník radí: Kvalitní dveře jsou základ

Stále se množí případy, kdy lidé kupují v dobré víře vchodové dveře, které je mají chránit, ale nakonec si instalují na nejcitlivější místo nebezpečný výrobek. Problém je často v nedostatečné odolnosti vůči požáru.Na začátku je jedna ze dvou modelových situací. Nevědoucí zákazník si buď koupí dveře s certifikátem, které nemají potřebnou odolnost vůči ohni, nebo kývne na přesvědčování prodejců, že požární dveře s certifikátem jsou zbytečné a koupí od nich dveře bez požární odolnosti.

„Lidé, kteří na takovéto jednání naletí, se vystavují nebezpečí ničivého šíření požáru do jejich bytu, kdy zároveň nedojde k plnění ze strany pojišťovny. Největším nebezpečím ale paradoxně je, když se požár rozšíří z bytu bez certifikovaných požárních dveří do společných prostor domu. Majitel bytu potom nese právní odpovědnost za veškeré škody a případná zranění, ke kterým dojde při takovém požáru. Může se jednat o částky, které budou splácet ještě jejich vnukové,“ upozorňuje na riziko Ivan Pavlíček, ředitel firmy Next a odborník na zabezpečení nemovitostí.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“12431″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“400″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Z kontrol ČOI průběžně vyplývá, že některé dveře prodávané jako požární nezadrží oheň ani na zlomek požadované doby. Zkoušky zaměřené na materiálové složení pak potvrzují, že výrobci nedodržují požadované parametry při výrobě. Někteří prodejci pak zase nutnost protipožární certifikace dveří úmyslně bagatelizují a vybízejí k nerespektování původního kolaudačního rozhodnutí, které počítá s dveřmi, které mají požární certifikát. K tomu dochází zejména během rekonstrukcí bytů či domů. Nezáleží přitom, zda se jedná o vstupní dveře nebo dveře oddělující sklepy, kotelny nebo kočárkárny od bytových prostor. Obecně tento typ dveří, ať se jedná o obyčejné nebo bezpečnostní dveře, musí mít protipožární odolnost 30 minut. Drobná úspora s sebou pak může přinést dalekosáhlé následky.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“12432″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“300″}}]]

Ivan Pavlíček

„Pokud se majitel bytu, domu, bytové družstvo nebo společenství vlastníků pustí do rekonstrukce a dalších stavebních úprav, je nutné znát nejen původní kolaudační rozhodnutí a další důležité dokumenty, ale zejména platné normy. V opačném případě hrozí riziko narušení požární bezpečnosti domu. Zcela zcestné je pak tvrzení některých prodejců, kteří se snaží  majitelům bytů namluvit, že dveře s požární certifikací vlastně nepotřebují, nebo že nejsou nutné, ačkoli to ve skutečnosti ukládá příslušná norma a zejména zdravý rozum,“ namítá Ivan Pavlíček.

Více než polovina požárů bytového domovního fondu vzniká podle hasičů přímo v bytech, odkud se dále šíří. Necelá jedna sedmina pak ve sklepních prostorách a dalších nebytových částech domů, kam nezřídka pronikají bezdomovci a hromadí tam hořlavé materiály. „Peníze, které majitel ušetří za nákup dveří bez požární certifikace, se pohybují v řádech stovek, maximálně tisíců korun. Jde o zanedbatelné sumy ve srovnání s rizikem nulového pojistného plnění v případě požáru, nebo náhrady škod, kde může jít až o miliony. Nemluvě o tom, že při tragických požárech v domácnostech každoročně zemřou nebo se zraní stovky osob,“ říká Ivan Pavlíček ze společnosti Next.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“12433″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“300″}}]]

Podle aktuálního průzkumu pro Českou bankovní asociaci má 54 % Čechů doma schovanou větší hotovost. V průměru se jedná o více než 8 000 Kč. Bytaři to vědí a dělají, co mohou, aby se k ní dostali. Používají hrubou sílu, moderní metody a nevadí jim ani, když jste doma. Rizikem pro seniory, kteří tráví doma hodně času, jsou například falešní podomní prodejci. Důvěřiví senioři patří mezi bytaři nejvíce ohrožené skupiny. Často mají většinu svých peněz doma, protože nemají ani bankovní účet. „Zloději neváhají krást i kvůli pár stokorunám, ale vědí, že jackpot v podobě větší sumy peněz není v České republice až tak ojedinělý. Kromě toho dobře umějí najít skrýše, ať už jsou v knihovně, nábytku či mezi oblečením,“ varuje Ivan Pavlíček, odborník na zabezpečení domácností a ředitel společnosti Next. 

Podvodníci využívají různé záminky a lsti, aby se dostali do bytu, a pokud nevylákají peníze přímo, ovládají řadu způsobů, jak svou oběť okrást. Pomocí lží a promyšlené manipulace například donutí k nákupu nesmyslně předražené dveřní vložky. Produkt v hodnotě okolo 200 korun prodají i za 3 tisíce korun. Ochotně ji namontují, klidně si nechají kopii klíče a pak se ve vhodnou chvíli vrátí.

„Takto napálených seniorů jsou po celé republice tisíce a jejich případy jsou si podobné jako vejce vejci. Velké nebezpečí spočívá v tom, že nikdy nemáte jistotu, že jste obdrželi k takto koupené zámkové vložce všechny klíče nebo, že neexistuje kopie. Zloději si pak jednoduše odemknou dveře do domu či bytu správným klíčem,“ říká Ivan Pavlíček ze společnosti Next a dodává: „Jedinou obranou je velká obezřetnost. Péči o zámky a další zabezpečení navíc vždy nechte na prověřených odbornících.“

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“12435″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“318″}}]]

Podle zmiňovaného průzkumu SC&C pro Českou bankovní asociaci má více než polovina Čechů doma schovanou hotovost. Každý druhý má takto odloženo 5 000 až 10 000 Kč. Přes 10 000 Kč má doma 17 % respondentů průzkumu. Velkou částku v hotovosti doma naopak nemívá 49 % lidí ve věku 45-59 let, 47 % lidí z velkých měst nad 100 tisíc obyvatel a 46 % Pražanů.

Škody na majetku z téměř 20 tisíc vloupání se do konce letošního srpna vyšplhaly na více než 700 milionů korun. To je dosavadní účet letošního roku. „Aktuálním trendem je, že zloději se stále častěji a zcela bez zábran vloupávají pomocí SG metody i za přítomnosti obyvatel. Stojí jim za to vzít několik mobilů, peněženku a třeba i klíče od auta,“ informuje Ivan Pavlíček, expert na zabezpečení, Next. Podle statistik policie se do letošního srpna zloději vloupali do 2200 rodinných domů, téměř 2000 bytů a až do 1180 obchodů. Téměř 80 % případů zůstává neobjasněno. V minulém roce byly škody po vloupání od září do konce roku dalších půl mld. korun.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“12434″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“287″}}]]

Drzost a vynalézavost jsou základními vlastnostmi dnešních zlodějů. Pomocí stále populárnější SG metody si odemknou a pak za sebou dokonce i zamknou. Vniknou tak k vám domů, aniž by použili třeba hlučnou vrtačku nebo páčidlo, a sousedi si tak ničeho nevšimnou. Celé jim to trvá pár chvil. Principem SG metody je nenásilné a velmi rychlé otevření zámku pomocí speciálního vyklepávacího klíče. Metoda je nejúčinnější na dveřích, které mají starší zámkové vložky s odpruženým stavítkovým systémem. Zjednodušeně řečeno, zloděj nejprve provede šikovný úder do vyklepávacího klíče. Stavítka se následně posunou do takové polohy, která pachateli umožní nedestruktivní otevření dveří. Nebezpečí této metody spočítá v její jednoduchosti a technické nenáročnosti. Toto riziko jde ruku v ruce s video-návody na použití SG metody, které jsou volně dostupné na internetu a snadno zneužitelné.

Podle expertů je jedinou obranou proti SG metodě instalace certifikované bezpečnostní vložky, která odpovídá třetí, lépe však čtvrté bezpečnostní třídě. „Jestliže máte na dveřích zámkové vložky starší více než deset let, je vysoce pravděpodobné, že dveře SG metodě neodolají. U nových typů bezpečnostních dveří již výrobci provedli technické úpravy vložek, které vniknutí do domu či bytu pomocí této metody zabrání, což potvrzují i testy v autorizovaných zkušebnách. V každém případě je vhodné se při nákupu zámkové vložky nebo bezpečnostních dveří o této ochranné funkci informovat. Žádejte rovněž příslušnou certifikaci, která potvrzuje odolnosti proti SG metodě,“ uzavírá Ivan Pavlíček, Next.

Komentáře