Odborník radí: Na co dát pozor ve výpovědní lhůtě?

Ať už dáváte výpověď nebo jste ji dali, s výpovědní dobou souvisí řada nejasností. Některé z nich objasňuje Jana Kaplická z pracovního portálu Profesia.cz:

Mohu odejít dříve než ve výpovědní lhůtě? Co hrozí, když ji nedodržím?
Nedodržení výpovědní lhůty je v podstatě neomluvená absence. To je důvod pro okamžité zrušení pracovního poměru, což sice může být cíl zaměstnance, ale zaměstnavatel nejspíš uvede tento důvod do zápočtového listu, který může vyžadovat nový zaměstnavatel. Zápočtový list dále požaduje také Úřad práce, a pokud by následný nástup do nového zaměstnání z jakéhokoliv důvodu nevyšel a zaměstnanec nakonec skončil na úřadu práce, rozhodně by to zkomplikovalo nárok na podporu v nezaměstnanosti. Dále může zaměstnavatel požadovat náhradu škody vzniklé neomluvenou absencí. Musí však prokázat přímou souvislost mezi vzniklou škodou a zaměstnancem. Může požadovat i ušlý zisk. Dále může být krácená zbývající dovolená.

Obecně se doporučuje pokusit se o dohodu, využít zbývající dovolenou nebo neplacené volno apod. Zaměstnanec může mít uzavřeno více pracovních poměrů současně, kdy u původního zaměstnavatele dobíhá dovolená a u nového již uzavřel nový pracovní poměr.

Když dostanu nebo dám výpověď, jak mohu naložit s mojí nevybranou dovolenou? Proplatí mi ji? Nebo si ji musím vybrat?
Podle zákoníku práce (Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce) § 217 určuje čerpání dovolené zaměstnavatel. Dovolenou tedy může (v zákoně je dokonce, že musí, i když praxe je často jiná) zaměstnavatel nařídit, pak zaměstnanec čerpat dovolenou musí, pokud tomu nebrání překážky uvedené v zákoně, jako je pracovní neschopnost, mateřská dovolená apod. Pokud chce zaměstnanec čerpat dovolenou sám, zaměstnavatel mu čerpání musí povolit. Jestliže zaměstnanec nevyčerpá dovolenou ke skončení pracovního poměru, pak se mu proplácí navíc k vyplacené mzdě za poslední odpracované období.

Zjednodušeně řečeno: pokud zaměstnavatel dovolenou ve výpovědní lhůtě nařídí, zaměstnanec si ji vybrat musí, pokud nenařídí, zaměstnanec nepožádá a zaměstnavatel nepovolí, bude proplacena.

Co když ve výpovědní době onemocním? Prodlouží se mi nějak?
Ano, výpovědní lhůta se prodlužuje, ale záleží na tom, kdy a na jak dlouho zaměstnanec onemocní. Neprodlužuje se při výpovědi ze strany zaměstnance a nemusí se prodloužit ani při dohodě o ukončení pracovního poměru. Tato otázka nemá jednoznačnou odpověď, záleží na konkrétní situaci.

Zdroj: Profesia.cz

Komentáře