Odborník radí: Pozor na on-line nákupy vánočních dárků

Rádi nakupujete on-line? Dejte pozor ať se nespálíte! Na rady a tipy jsme zeptali odborníka Petra Vosáhla z ČSOB.

Šetří čas i peníze. Online nákupy jsou v posledních letech čí dál tím oblíbenější, což se projevuje i při vánočních nákupech. Podle aktuálního průzkumu ČSOB se chystá alespoň některé dárky přes e-shop pořídit 74 % procent Čechů. Online lze totiž často nakoupit výhodněji než v kamenném obchodě. Díky různým porovnávačům cen můžete dokonce ušetřit i několik tisíc. Ale i nakupování na internetu má své stinné stránky v podobě nejrůznějších rizik. Víte, jak na online platby bezpečně?

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“14219″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“299″}}]]

Petr Vosáhla

1. Důvěřuj, ale prověřuj! Heslo „nejnižší cena na trhu“ určitě přiláká nejednoho zákazníka, ale nejlevnější nemusí vždy znamenat nejlepší volbu. Než se rozhodnete pro nákup, ověřte si, jak byli s obchodníkem spokojeni jiní uživatelé. Zkontrolujte jeho stránky, zda obsahují reklamační řád a obchodní podmínky. „Lidé často podceňují bezpečnostní rizika. Při výběru obchodníka je pro ně rozhodující pouze cena, navíc si o obchodníkovi dopředu nic nezjistí, proto se může snadno stát, že „naletí“ na podvodný e-shop, který je naláká na neobvykle nízké ceny,“ varuje Petr Vosála, manažer bezpečnosti elektronických kanálů ČSOB.

2. Bez 3D Secure ani ránu! Vybírejte jen ty obchodníky, kteří podporují 3D Secure zabezpečení. Jako kupující musíte totiž platbu vždy potvrdit SMS klíčem, který vám přijde na mobilní telefon. Navíc komunikace mezi platební bránou a obchodníkem probíhá šifrovaně, takže obchodník se nedostane k citlivým údajům o vaší kartě. Tím se v podstatě vylučuje možnost, že by kdokoliv údaje z karty jakkoli zneužil. POZOR! Z průzkumu ČSOB vyplynulo, že téměř 55 % z nás běžně platí na internetu bez 3D Secure zabezpečení. Jak jste na tom vy?

3. Má vaše banka chargeback? Čtvrtina lidí má s nakupováním na internetu špatnou zkušenost. 44 % respondentů si v průzkumu postěžovalo na pozdní dodání zboží. Celých 42 % dotázaných už v minulosti zboží zakoupené v e-shopu reklamovalo. Jsou ale i případy, že vám zboží, které jste předem zaplatili kartou, nedorazí vůbec. Pokud se pak nedokážete s obchodníkem na vrácení peněz domluvit, může vám pomoci vaše banka. „Tato služba se nazývá chargeback a jejím prostřednictvím lze v určitých případech žádat vrácení peněz na kartu. Klienti využívají této možnosti stále častěji, meziroční nárůst činí přibližně 50 %,“ říká Oldřich Fremr, manažer útvaru Platební karty ČSOB.

4. Zapnout a vypnout. Jednoduchým a efektivním řešením, jak mít online platby pod kontrolou, je možnost si online platby zapnout či vypnout dle potřeby. Ve svém internetovém bankovnictví si můžete sami povolit možnost platby přes internet pouze ve chvíli, kdy potřebujete nákup zaplatit. Když už máte v e-shopu nakoupeno, můžete opět online platby na své kartě zakázat.

5. Chraňte svůj počítač! Pokud chcete platit online skutečně bezpečně, měli byste dodržovat určitá pravidla. Základem je používat počítač, který máte plně pod kontrolou a kde je aktualizovaný software včetně antivirové ochrany. Klíčové je bedlivě chránit své citlivé údaje, a to nejen ty o platební kartě.

Pro zajímavost:
Online nákupy nejvíce využívají klienti ČSOB a Ery Poštovní spořitelny ve věku od 26 do 50 let (65 % všech transakcí). Online platbu kartou volí 30 % nakupujících v e-shopech.

Další zajímavé rady a tipy pro bezpečné placení na internetu najdete zde

Komentáře