Odborník radí: Pozor na první a poslední týden v práci

Reklama

Lidé nejčastěji mění zaměstnání na přelomu starého a nového roku. Jak postupovat během prvního týdne na novém pracovišti? A na co si dát pozor v posledních dnech končícího zaměstnání?

Zjednodušeně řečeno je dobré se ve staré práci rozloučit tak, aby si zaměstnanec nezabouchnul dveře ke kolegům, firmě a nadřízeným. A naopak první týden může rozhodnout o důležitém prvním dojmu v novém zaměstnání. Svým jednáním je nejlepší své nové šéfy ujistit, že vhodně doplnili svůj tým. 

„První dojem dvakrát neuděláte,“ říká Tomáš Surka, ředitel personálně-poradenské společnosti McROY Czech. V nové práci je ze začátku lepší více poslouchat a méně mluvit. Chybou bývá, když se někdo na novém pracovišti hned během prvního týdne tváří, že všechno zná a ví. „Noví zaměstnanci by měli využít první dny k poznávání firmy,“ radí Tomáš Surka. 

Proto není vhodné přicházet hned se zlepšováky. Nevyplatí se ani radit novým kolegům, kteří už ve firmě pracují delší dobu, že něco dělají špatně. „Není dobré ani hanit předchozího zaměstnavatele, i když mohou mít lidé dobré důvody, proč ho opustili. Noví nadřízení se mohou vylekat, že stejným způsobem budete jednou mluvit o nich,“ uvádí Tomáš Surka.

A jaká pravidla platí pro poslední týden před odchodem do nového zaměstnání? „I když se s kolegy a šéfy loučíte, nikdy nevíte, kdy a kde se s nimi opět setkáte. Proto je dobré za sebou nepálit mosty a rozloučit se v co nejlepších duchu,“ míní Tomáš Surka, ředitel personálně-poradenské společnosti McROY Czech.

Je důležité dokončit rozdělanou agendu a snažit se připravit dobrou půdu pro svého nástupce. Pokud je již v práci, vyplatí se mu věnovat čas a předat nutné informace.

Až do konce posledního pracovního dne by měl odcházející pracovník udržet svůj pracovní výkon a nepolevovat. V jiném případě více zaměstná své kolegy. „Dobré je také nechat na sebe nové kontakty, kdyby bylo nutné ještě něco zpětně vyřídit či ujasnit,“ uzavírá Tomáš Surka.

Komentáře