Odborník radí: Proč nás dlouhé sezení zabíjí?

Reklama

Varování o nepříznivém vlivu sedavého zaměstnání na naše zdraví se v poslední době objevují stále častěji a zde se nejedná „pouze“ o chronické bolesti zad. Například podle jedné nedávné americké studie (Medical Billing & Coding), ten kdo sedí více než 6 hodin denně má o 40 % vyšší pravděpodobnost, že zemře během 15 let, než někdo, kdo sedí méně než 3 hodiny denně.

Přečtěte si 10 významných rizik, které vám při dlouhém sezení hrozí a jak se jim bránit. Lékaři našli jednoduché řešení, jak tomu předcházet – zvýšit pohyb a pro sezení v práci používat kvalitní zdravotní židli, která pohyb těla umožňuje.

Co je tedy konkrétně špatně s naším tělem, když sedíme  8 hodin denně, jako průměrný Čech?
1. Svaly bez pohybu spalují méně tuku, krev proudí pomaleji a mastné kyseliny mohou snadněji ucpat srdce.
2. Zvyšuje se krevní tlak i hladina cholesterolu, proto lidé se sedavým zaměstnáním mají více než 2 x vyšší výskyt kardiovaskulárních onemocnění.
3. Riziko diabetu se zvyšuje o 24%, jelikož svaly v klidovém režimu na inzulín nereagují tak rychle, jako když pracují, takže slinivka břišní produkuje více a více inzulínu.
4. Elektrická aktivita svalů se vypne, vaše tělo účinně zastaví spalování kalorií, enzymy, které odbourávají tuk, poklesnou o 90%.
5. Stoupá riziko vzniku rakoviny, v pasivní poloze bez pohybu oslabuje náš imunitní systém, který zabíjí poškozující – a potenciálně rakovinotvorné – volné radikály.
6. Mozek otupuje. Pohybující se svaly pumpují do mozku okysličenou krev. Dlouhodobý sedavý způsob života vše zpomalí, včetně funkce mozku.
7. Meziobratlové ploténky jsou stlačeny, vysychají a tvrdnou, čímž ztrácí svou tlumící funkci mezi obratli. To způsobuje bolesti zad a poškození páteře.
8. Riziko hluboké žilní trombózy se zvyšuje o 93 %. Krev se hromadí v nohách, projevem jsou oteklé kotníky a křečové žíly až po nebezpečné krevní sraženiny.
9. Stoupá též riziko osteoporózy. Aktivní činnosti, jako je chůze, běh atd. stimulují kosti, aby byly hustší a silnější, pasivní sezení způsobuje opak.
10. Pasivní sezení omezuje náš celkový rozsah pohybu, zkracují se šikmé břišní svaly, které zapojujeme vsedě jen velmi zřídka. Když se hrbíme na židli, tak přestávají úplně pracovat i přímé břišní svaly a hýždě a na to si lehce zvyknou. Ochablé břišní svaly a měkké hýždě zhoršují tělesnou stabilitu i vizáž.

Lékem je aktivní sezení
To je skvělé vědět, ale skutečnost je taková, že mnoho z nás má sedavou práci, tradiční stůl a otočnou židli. Co s tím můžete dělat? Doslova převratnou změnu dosáhnete, když vyměníte svoji židli, která všechna tyto rizika způsobuje za kvalitní zdravotní židli, která Vám jednoduše umožní pohyb. Zdravotní židle SPINALIS je jediná židle, certifikovaná jako zdravotní pomůcka. „Když mluvíme o zdravém sezení, máme na mysli aktivní sezení. Jedná se o pohyblivý sedák na pružině v kombinaci s pevnou ergonomickou zádovou opěrkou, podporuje přirozený pohyb i při práci vsedě a zároveň garantuje bezpečnou polohu, bolestem zad nejen předchází, dokonce je i v mnoha případech dokonce odstraňuje.“, vysvětluje Adam Zaydlar z Centra zdravého sezení. „Na rozdíl například od rehabilitačního míče, který nemá stabilní bod, a proto není pro dlouhé užívání dostatečně bezpečný. Fyzioterapeuti i ortopedi doporučují maximální délku sezení na míči 2 hodiny.“ Zdravotní židle SpinaliS přijďte osobně vyzkoušet do Centra zdravého sezení v Praze na Vinohradech nebo krajských showroomů, kde Vám doporučí správný model židle podle tělesné konstituce a zajistí zkušební zápůjčku zdarma.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“19672″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“338″}}]]

Zkroťte svá bolavá záda na Rodeu
Zdravotní židle SpinaliS Rodeo posiluje zádové, břišní i hluboké stabilizační svaly zatímco sedíte. Díky patentovanému pohyblivému sedáku na pružině a snížené opěrce dovoluje maximální volnost pohybu při zachování ideálního ergonomicky zdravého postavení páteře. Sedák ve tvaru sedla podporuje plnou cirkulaci krve a lymfy a poskytuje odlehčení v bocích a stehenní oblasti. Je vhodná pro postavy 160 – 210 cm do 110 kg. Hodí se i na pracovní pozice, vyžadující zvýšený posed (včetně zubařů, kosmetiček, přepážek). Na výběr barvy černá, bordó a tmavě šedá. Cena od 15.690 Kč bez DPH, 18 985 Kč vč. DPH.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“19673″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“300″}}]]

Zdravotní židle SpinaliS na pružině pomáhá:
• Držet Vaše tělo vzpřímeně.  
• Zmírňovat tlak na meziobratlové ploténky. 
• Bez námahy posilovat posturální svaly, které při pasivním sezení ochabují. 
• Odstraňuje bolesti zad i krku.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“19676″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“300″}}]]

Zdroje-vědci, jejichž studie obsahují fakta zahrnuté v textu:
James A. Levine –  ředitel centra Obesity Solutions v Mayo Clinic a Arizona State University.
Charles E. Matthews –  National Cancer Institute, autor několika studií o sedavém způsobu života
Jay Dicharry –  ředitel biochemicke laboratoře, Oregon, author knihy „Anatomie pro běžce“
Tal Amasay –  ředitel oddělení sportu a tělovýchovy na Barry University, Florida

Komentáře