Odborník radí: tipy pro klidnou dovolenou

Reklama

Období dovolených je v plném proudu, na co si dát pozor? Zdá se nám, že trvá věčnost, než se vytouženého odpočinku dočkáme, a když to konečně přijde, tak nám dny volna utečou jako voda a nezbývá než si říci: „Tak zase za rok!“ Je jasné, že nikdo z nás nechce o prázdninách řešit problémy či nepříjemnosti, a kazit si tak čas, který jsme si naplánovali výhradně pro relaxování. Přinášíme vám proto pár tipů, jak si užít dovolenou bez starostí.

Léto je tu a celkem 84 % z nás se chystá alespoň na týden hodit všechny povinnosti za hlavu, odpočinout si, relaxovat a věnovat se rodině a blízkým. Vědecké průzkumy dokazují, že minimální délka dovolené, abychom si skutečně odpočinuli, je tři týdny a déle. Přitom celých 16 % lidí, kteří odpovídali v anketě ČSOB a Ery, uvedlo, že dovolenou neplánují vůbec. Tím hlavním důvodem bylo právě velké pracovní vytížení, ale také finance.

Doma nebo v zahraničí
Volba, kde trávit letní dovolenou většinou záleží na mnoha faktorech a doma občas může být i důvodem nějaké hádky. 41 % respondentů zůstane v tuzemsku. „Pobyt v Česku preferují zejména rodiny s malými dětmi, senioři, ale také lidé, kteří chtějí strávit své volno s domácím mazlíčkem. Vybírají proto penziony a chaty, kde jsou vítány malé děti a povoleni psi,“ komentuje výsledky ankety Martina Slavíková, tisková mluvčí Ery a Poštovní spořitelny.

Pořadím nejoblíbenějších zahraničních destinací letos zamíchala uprchlická krize a hrozba teroristických útoků. Na špičce tak zůstává Chorvatsko, Slovensko a Itálie. Diskutující naopak raději neplánují pobyty v dříve populárních zemích, jako jsou Řecko, Egypt nebo Turecko. Mezi zahraničními destinacemi se nově objevuje více exotických zemí, jako je Keňa, Brazílie, Madagaskar či Vietnam. Nahrávají tomu i levné letenky a rozmach individuální turistiky dle šetření ČSOB.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“9542″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“433″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Pro mladší ročníky jsou charakteristické zahraniční cesty „na vlastní pěst“. Často totiž vyhledávají netradiční, exotické destinace a dovolenou rozhodně netráví jen na pláži, ale aktivním poznáváním okolí, místních obyvatel a kultury. Tento odklon od cestovních kanceláří je vidět také u starších lidí. I ti se už dobře orientují na internetu, příp. v nabídkách slevových serverů. Dopravu i ubytování si zařizují také přes internet. Je tedy možné, že nabídky cestovních kanceláří využije méně lidí než v minulých letech. Pokud už respondenti s CK jedou, jde většinou o léty prověřený zájezd, nebo extra výhodnou nabídku.

Dovolená a finance
Z ankety ČSOB a Ery dále vyplynulo, že za dovolenou se nám nechce příliš utrácet. „Dvě třetiny respondentů uvedli, že za dovolenou utratí maximálně 10 tisíc korun na osobu. Necelá čtvrtina pak za dovolenou dá maximálně 20 tisíc korun za jednoho. Zbývající desetina je ochotna utratit i více,“ říká Pavla Hávová, tisková mluvčí ČSOB. A stejně tak to vypadá i s naším utrácením přímo na dovolené. „Polovina z těch, kteří jedou na dovolenou do zahraničí, si mění peníze už v České republice. Celých 37 % dává přednost tomu, že si vymění menší obnos a pak platí všude, kde je to možné, kartou. Na místě si hotovost z bankomatu vybírá jen 13 %,“ popisuje Martina Slavíková z Ery a dále doporučuje si s sebou na cesty vzít nejen debetní, ale také kreditní kartu. Může se vám totiž stát, že u některých zahraničních poskytovatelů služeb vám debetní karta bude k ničemu, protože třeba některé autopůjčovny či hotely požadují při rezervaci nebo platbě pouze kreditní kartu.
Tip: I když platíte všude kartou, rozhodně u sebe vždy mějte nějaké drobné. Co když se vám bude chtít na záchod nebo budete potřebovat zaplatit parkování? Paní u okénka na veřejných záchodcích zřejmě karty brát nebude.

Myslete na pojištění
Spoléhat na to, že se vám nemůže nic stát, protože se na dovolené budete jen válet a nic nedělat, není zrovna nejšťastnějším rozhodnutím. Nemusí se vám stát zrovna úraz, ale třeba to jen přeženete se sluníčkem nebo vás stihne „faraonova kletba“. V současnosti existuje mnoho možností, jak se levně a dobře pojistit. Většina pojišťoven a některé banky nabízí v tomto období výhodné akce na cestovní pojištění. Další variantou je cestovní pojištění k platební kartě. „V tomto případě se také jedná o plnohodnotné pojištění s vysokým krytím a také s asistenčními službami. Rozhodně se tedy nemusíte bát s ním odjet na dovolenou,“ uzavírá Pavla Hávová z ČSOB.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“9541″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“466″}}]]

 

Komentáře