Odborník radí: Vyhněte se zdravotním problémům v létě

Slunečné počasí, opalování, dovolená, venkovní sporty, zábava a relax. Pro většinu lidí je nadcházející období nejpříjemnější částí roku. Mnozí se vydají na dovolené, k vodě, na výlety do přírody či si užívají venkovní grilování na zahradě. Při všech aktivitách je ale důležitá obezřetnost.

Úrazy
V letních měsících dochází ke zvýšené koncentraci lidí v lesích, na cyklostezkách, koupalištích a dalších místech sloužících k relaxaci a sportu. Právě na těchto místech vzniká největší riziko úrazu. Více než polovinu těchto letních úrazů tvoří několik typů poranění, mezi které patří tržné rány a odřeniny, podvrtnutý kotník a pohmoždění dolních končetin. Lidé nedbají na doporučení používání ochranných pomůcek, přeceňují se, nekontrolují technický stav sportovního náčiní a přehání to s alkoholem. Buďte proto obezřetní a chraňte sebe a své děti, abyste si nezkazili celý zbytek léta.

Infarkt a mrtvice
Vysoké teploty parných letních dní s sebou přináší zvýšené riziko infarktu, mrtvice nebo embolie, a to zejména pro ty, kteří mají vysoký krevní tlak či žilní onemocnění.  Jak lze předejít infarktu v horkých letních dnech?
– Omezte kouření
– Sportu se věnujte až k večeru nebo brzy ráno, kdy slunce tolik nepálí, a přes poledne omezte pobyt na sluníčku na minimum
– Dodržujte pitný režim – ideálně dostatečným množstvím čisté vody bez ledu, případně s kouskem citronu nebo okurky
– Hlídejte si krevní tlak (zvláště cukrovkáři a lidé s hypertenzí). Nejlepším způsobem prevence je pravidelné domácí měření pomocí klinicky ověřených tlakoměrů vybavených Intelli manžetou (např. Omron) a kontroly u lékaře

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“21384″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“301″}}]]

Spáleniny od sluníčka
Vyhnout se zcela úplně slunečním paprskům v létě mnohdy nejde a stane se, že se tu a tam připálíme. Nezanedbávejte proto hydrataci vaší pokožky, mějte vždy při ruce opalovací krém s vysokým ochranným faktorem a nezapomínejte ani na pokrývku hlavy. Pokud už se spálíte, na podrážděnou pokožku naneste kokosový olej, bílý jogurt či aloe vera gel.

Špinavá voda
Léto a s ním spojené horké počasí přímo vybízí k osvěžení. Pokud máte bazén na zahradě, pak máte o pravidelné koupání po celou sezónu postaráno. Aby byla voda ve vašem bazénu neustále křišťálově čistá a zdravotně nezávadná, musíte o ni pravidelně pečovat, a to vhodně zvolenou bazénovou chemií. Vyzkoušet můžete například novou řadu bazénové chemie Savo, která vám pomůže udržet křišťálově čistou vodu ve vašem bazénu po celé léto.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“21385″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“354″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Cestovní horečka
Někdy se stává, že je vám při balení kufrů nevolno, jste ve stresu a máte najednou z dovolené obavy? Pak pravděpodobně trpíte cestovní horečkou. Co dělat, abyste se jí letos v létě vyhnuli? Vše důležité si pište a postupně si zaškrtávejte, co jste splnili. Pečlivě si sepište všechny důležité věci, které nesmíte zapomenout doma. Z toho, že si něco zapomenete, se zbytečně nestresujte. Všechny drobnosti se přece dají na dovolené vždy dokoupit. Nemějte z dovolené zbytečné obavy, jedete si přece odpočinout a pobavit se a to není nic stresujícího.

Trombóza
S cestováním se pojí také další problém. Ačkoli se to nezdá, může nést i cestování zdravotní rizika. Jedním z nich je žilní trombóza, která ohrožuje každého, kdo dlouho sedí bez možnosti protáhnout se. Abyste těmto problémům předešli, pokuste se každé 2 – 3 hodiny protáhnout a udělat třeba i pár dřepů, abyste rozproudili krev v žilách. Účinnou prevencí před vznikem žilní trombózy je zejména zdravý životní styl, dostatečný pitný režim, nošení prodyšného a pohodlného oblečení a obuvi na cestách a již zmíněné protahování. Existují také doplňky stravy, které pomohou zajistit zdravý průtok krve v žilách, např. SanguiFLOW.

Vosy a klíšťata
Letní grilování a posezení jsou velkým lákadlem pro nenechavé vosy. Vosy nejdou jenom „na sladké“, jak se lidé mnohdy domnívají, ale živí se také masem. Loví proto jiný hmyz. Tím potom krmí své larvy. Atraktivní je však pro ně nejen naše jídlo, ale i náš pot, který cítí na desítky metrů. V jedovém váčku vos se nachází nejen samotný jed – peptid, ale také feromon, kterým vosy nepřítele „označkují“, aby upozornily další vosy na nebezpečí a ty mohly nepřítele snáze zacílit. Pozor si dejte také na klíšťata, která se vyskytují stále častěji, navíc jich je velká část infikovaná a mohou tak způsobit závažné zdravotní problémy. Zajímavostí je, že se stále častěji vyskytují i ve vyšších nadmořských výškách, proto ani na horách už nejste před jejich útokem chráněni.

Foto: archiv firem

Komentáře