Odhalte tajemná místa plzeňských dvorků

V sobotu 20. května 2017 se veřejnosti podruhé otevřou dvorky v srdci města Plzeň. Po úspěchu loňského prvního ročníku zve Nadace 700 let města Plzně opět do více či méně známých zákoutí západočeské metropole.

Koncept akce zůstane zachován. Lidé se budou moci zcela zdarma podívat do míst, která znají, i do těch, kam se běžně nepodívají, a to zcela zdarma. Na některých dvorcích bude připraven doprovodný program, několikrát denně se uskuteční komentované prohlídky, jejichž počet je pro letošní rok navýšen, a připravena je také zábavná městská hra „Zažijte dvorky“.

Na celé akci opět spolupracovala řada nadšených dobrovolníků, kteří odvedli kus poctivé práce. Více než půl roku trvala příprava. Od plánů, které dvorky zařadit, po oslovení majitelů, nafotografování a doplnění programem. První fáze příprav probíhala ve spolupráci s Ing. arch. Annou Hostičkovou,  Mgr. Davidem Růžičkou a Ing. Čekanovou, a to především  po odborné a organizační stránce. S dalšími nápady se pak zapojili také majitelé dvorků, z nichž mnozí sami připravují svůj „dvorkový“ program.

Od 10 do 18 hodin ožijí dvorky domů Bezručova 9 a 25, Dominikánská 5, Františkánská 9 a 11, Kopeckého sady 10, náměstí Republiky 13, 20, 23, 24 a 35, Pražská 5 a 13, Sedláčkova 38 a 15, Veleslavínova 27 a 6, sady Pětatřicátníků 12.

Komentované prohlídky vycházejí v 10:00, 10:30, 11:00, 11:30, 12:30, 13:00, 13:30, 15:00, 15:30, 16:00 a 16:30 z výchozího bodu náměstí Republiky 35 – před budovou. Prohlídku je nutné si rezervovat předem zakoupením vstupenky v ceně 80 Kč. Vstupenky jsou v prodeji v Muzeu strašidel v suterénu hotelu Central na náměstí Republiky denně od 10:00 do 18:00.

Netradiční zážitek z poznávání dvorků opět nabídne městská hra – stopovačka Zažijte dvorky. Ta začíná tím, že si účastníci vyzvednou hrací kartu, s níž obejdou jednotlivé dvorky. Na nich je čekají rozmanité šifry, úlohy a aktivity. Hra nemá určený čas startu, hrací kartu si lidé mohou vyzvednout na dvorku Sedláčkova 38 v podstatě kdykoli, jen je třeba počítat s tím, že celá stopovačka trvá zhruba dvě hodiny. Cíl bude v Sedláčkově 15, kde čeká na úspěšné řešitele drobný dárek. Dvorky, kde budou ukryty úkoly, jsou v programu označeny písmenem S. Ve spolupráci s Nadací 700 let města Plzně ji připravují organizátoři, kteří v Plzni již několik let pořádají podzimní šifrovací hru PLŠI.

Vstupy do jednotlivých dvorků budou moci návštěvníci identifikovat pomocí speciálního označení, které na míru akci vyrobila firma Saferoad Czech Republic s.r.o.

Programy na dvorcích:
Sedláčkova 38 (S)/FF ZČU v Plzni – k dispozici příležitostné razítko
Start stopovačky „Zažijte dvorky“ – výdej hracích karet
Nejsou tradiční prohlídky nic pro vás? Přijďte si zahrát naši městskou hru. Zažijte dvorky jinak.

O co jde?
Zažijte dvorky 2 je městská hra, která se bude konat v průběhu festivalu Plzeňské dvorky 2017. Hra začíná tím, že si účastníci vyzvednou hrací kartu, se kterou poté obcházejí jednotlivé dvorky, na kterých je čekají rozmanité šifry, hádanky či úkoly.

Kdy to začíná?
Hra nemá určený čas startu, hrací kartu si můžete vyzvednout v podstatě kdykoli v průběhu festivalu, počítejte však s tím, že hra vám může zabrat dvě hodiny, takže nemá cenu začít deset minut před uzavřením dvorků.

Co k tomu potřebuji?
Není potřeba mít žádné předchozí zkušenosti s podobnými hrami, hra je koncipována tak, aby ji mohl dokončit každý. Jediná pomůcka, která se vám bude hodit je něco na psaní.

Byl jsem na hře vloni. Bude to letos jiné?
Koncept celé hry bude podobný, ale hádanky a úkoly budou samozřejmě jiné. Chceme také hráčům oproti loňsku nabídnout více nápověd, aby hru mohl úspěšně dokončit opravdu každý.

Kdo hru připravuje?
Ve spolupráci s Nadací 700 let města Plzně připravují hru organizátoři, kteří v Plzni již několik let pořádají šifrovací hru PLŠI (http://www.plzenskasifrovacka.cz).

11:30 Světlonoš(ž)ky – divadelní představení „Pár řádek z dopisů“  (příběhy: „Zamilovaná“ a „Z hospody“)

15:30 Zhirawski Memory Band a swingové tančení s Markétou a Jirkou

10:00–18:00 Prohlídka antropologické a archeologické laboratoře v prostorách děkanátu FF ZČU
Návštěvníci se mohou v antropologických a archeologických laboratořích seznámit s činností jednotlivých pracovišť a s nejzajímavějšími výsledky jejich vědecké práce. Seznámí se s jednotlivými archeologickými nálezy a moderními postupy při jejich zpracování. Prostřednictvím řady naučně zábavných aktivit se mladí badatelé i dospělí seznámí s tím, co je to archeologie a jak archeologové pracují.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“20646″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“212″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Veleslavínova 27
Dvorek bez programu
Veleslavínova 6/Pivovarské muzeum (S)
Zpřístupnění dvorku muzea, chmelnice s hradbami a rejnkuzdarma –  vstup na vše z budovy Pivovarského muzea.
Dominikánská 5 (S)
Dva dvorky

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“20647″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“370″}}]]

1. DVOREK – Café Vídeň – posezení s možností občerstvení
12:00 – 14:00 Jiří Šámal a hangdrum

2. DVOREK – bez programu

Náměstí Republiky 35/Biskupství plzeňské
Prohlídka dvorku a kaple blahoslaveného Hroznaty.
11:00, 13:00, 15:00  – prohlídky interiéru biskupství
Vstup zdarma s časovou vstupenkou. Tu bude možné vyzvednout ve všední dny ve vrátnici biskupství od 3. května 2017.

Náměstí Republiky 24
Dvorek bez programu. Otevřena restaurace.

Náměstí Republiky 20 (S)
Dvorek bez programu

Pražská 5
Dvorek bez programu
Otevřen Antikvariát a prodejna květin.

Pražská 13
Dvorek bez programu. Vstup do Zpč. galerie zdarma

Náměstí Republiky 13/ Národopisné muzeum (S)

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“20648″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“300″}}]]

Tři dvorky (vstup možný i z Dřevěné ulice). Přístupné i sklepení domu. V rámci „dvorkové“ trasy vás čeká: Výstava autorských prací Ludmily Kristové s názvem „Nahoře dole, Od všeho trochu: tužkou, štětcem, dlátem…“ (sklepení Chotěšovského domu)

Workshop k výstavě „Plzeňské kamnářství“ (Mydlárna Chotěšovského domu)

Zážitkový program „Ve škole před 100 lety“ (Konírna Chotěšovského domu)

„Zapomenuté a polozapomenuté hry našich předků“ – připravilo Plzeňské centrum filosofie a umění, z. s.

1. DVOREK
10:00 – 12:00 Jiří Šámal a hangdrum
10:00 – Vokální soubor Tutti Voci

2. DVOREK bez programu

3. DVOREK (hradby nad prolukou) – folklorní a dětská scéna

11:00 Stodskýdudáček
13:00 Stodskýdudáček
14:00 Broučci band

Náměstí Republiky 23/Muzeum loutek
Dvorek bez programu – Kinetický dvorek
10:30 -Vokální soubor Tutti Voci

Bezručova 9 (S)
10:00–18:00 Anna Hostičková
Oblíbená architektka a milovnice Plzně si bude s návštěvníky povídat nejen
o dvorcích, ale i o jejich příbězích a lidech kolem nich.
11:00 – 14:00 Jazzový dvorek s Pavlem Jungem
14:00 – 16:00 Jiří Šámal a hangdrum
16:00 – 18:00 Jazzový dvorek s Pavlem Jungem

Bezručova 25 (S)
Prezentace Muzea železné opony v Rozvadově, ATOMMUZEA v Míšově a kávové občerstvení Travel free shopu.

Františkánská  9 – vchod vlevo vedle vchodu do kostela Nanebevzetí Panny Marie
11:00 – Vokální soubor Tutti Voci

Františkánská 11/Diecézní muzeum (S)
Vstup do muzea zdarma
11:30 -Vokální soubor Tutti Voci

Kopeckého sady 10
Dvorek bez programu

Sady Pětatřicátníků 12
Veselý den na Bílém nároží
Výstava obrazů Jany Medunové, v rámci které bude probíhat celodenní program – „Namaluj si svého motýla“.  Podle šablony nebo své fantazie si může každý namalovat nebo vymalovat motýla.  Nejlepší práce budou vystaveny v galerii Bílé nároží až do konce června.
Po celý den bude probíhat ochutnávka vín a čokolád v místní vinotéce.

Sedláčkova 15/ZČU v Plzni (S)
Dvorek bez programu

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“20649″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“400″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Zdroj: www.plzenskedvorky.cz

Komentáře