Opakující se vaginální infekce – ve více než v polovině případů se při jejich řešení můžeme splést

Vaginální infekce – nepříjemnost, kterou okusily už 2/3 českých žen. Téměř polovině z nich vstoupí do života čas od času a 31 % dokonce trápí opakovaně.* Přichází nejčastěji ve dvou podobách – bakteriální nebo kvasinkové. Těžko se od sebe rozeznávají a právě jejich zaměnitelnost může být důvodem, proč ženy trápí déle než je nutné. Ve více než v polovině případů se můžeme splést v typu infekce a tedy i ve vhodném způsobu její léčby. Alarmující je i tradiční omyl mnoha žen – domněnka, že je jedno, po jakém preparátu na vaginální infekce sáhnou. Přitom lze zvolit i takové řešení, jež je vhodné při obou typech infekce a které pomáhá intimní zdraví udržet díky obnově rovnováhy vaginální mikroflóry. Nezapomeňte, že správná péče o intimní partie a dlouhodobá podpora přirozené vaginální mikroflóry jsou základ.

Bakterie nebo kvasinky? Je to jedno!
Svědění, pálení, neobvyklý výtok – symptomy, které naznačují, že s vaginou není něco v pořádku. Intimní partie pravděpodobně sužuje bakteriální nebo kvasinková infekce. O jaký typ infekce se konkrétně jedná, je pro ženy téměř nerozeznatelné. Řada z nich ale sáhne po antimykoticích, které jsou určené pro léčbu kvasinkových infekcí. Avšak více než 50 % infekcí způsobují bakterie (nejčastěji E.coli) či jiní původci. To, že jednou byla infekce kvasinková, neznamená, že podruhé nemůže být bakteriální a naopak. A proto se můžeme ve více než polovině případů splést, a tím si léčbu minimálně prodloužit. Bakteriální či smíšená infekce, totiž zůstává během léčby antimykotiky bez řešení a problémy přetrvávají.

I pokud však zvolíme ten správný přípravek na daný typ infekce, musíme se mít na pozoru. Infekce se totiž rády vrací vlivem narušené rovnováhy vaginální mikroflóry. Antimykotika na obtíže s kvasinkovou infekcí či antibiotika na bakteriální zánět totiž usmrtí jak ty přemnožené zlé mikroorganismy, jež infekci způsobily, tak i ty dobré, které jsou přirozenou součástí intimního prostředí. Důsledkem narušené rovnováhy je pak vyšší náchylnost vaginy k dalším infekcím. Cestou ze začarovaného kruhu intimních nepříjemností je zvolit takovou podporu, která pomůže při obou typech infekcí podpořit a udržet rovnováhu přirozeného vaginální prostředí.

Vaginální rovnováha
Základem intimního zdraví je vyvážené vaginální prostředí, ve kterém žijí přirozené mikroorganizmy, převážně laktobacily. V případě infekce, tedy přemnožení patogenů (bakterií či kvasinek), nebo následkem léčby antimykotiky či antibiotiky dochází ke snížení počtu laktobacilů a narušení tolik důležité rovnováhy. Když se žena rozhoduje o péči, kterou pro své intimní partie zvolí, jsou nejlepší volbou přípravky obsahující laktobacily a kyselinu mléčnou. Laktobacily zabraňují osídlení vaginálního prostředí nežádoucími patogeny. Kyselina mléčná podporuje opětovný růst laktobacilů a zároveň potlačuje růst patogenů snížením hodnoty vaginálního pH. Obě tyto látky dohromady obnovují rovnováhu vaginální mikroflóry, ale také ji udržují. Proto jsou nejen vhodným doplněním při léčbě infekce, ale také snižují pravděpodobnost jejího navrácení. Toto řešení je pro naše tělo přirozené a šetrné, je však nutné jej použít ihned při prvních nepříjemných pocitech. V případě větších problémů je třeba vždy navštívit lékaře.

Prevence je nejlepší lék
Dlouhodobá pečlivá péče o intimní partie je klíčem k úspěchu při předcházení vaginálním infekcím. O své intimní partie nezapomeňte pravidelně a důkladně pečovat a snažte se vyvarovat rizikových faktorů (dlouhé koupání a nošení mokrých plavek, těsné spodní prádlo apod.) Dbejte na hygienu a hledejte šetrnou péči v přípravcích, které přináší podporu při obou typech infekce, kvasinkové i bakteriální, a současně podporují přirozenou vaginální rovnováhu. Vyvarujte se tělových sprchových gelů a mýdel, o intimní partie se starejte pomocí přípravků k tomu určených.

Péče – značka šetrně a chytře
Řada kosmetických přípravků Beliema® Expert od Idelyn® byla vyvinuta ve spolupráci s gynekology pro šetrnou intimní péči a hygienu ženy. Přípravky neobsahují parabeny ani barviva a lze je používat i během menstruace, těhotenství a kojení. Pro každodenní péči a hygienu, ale i při pobytu v místech se zvýšeným rizikem je tu Beliema® Expert Intim Gel, jemný mycí gel pro čistotu a svěžest, a také Beliema® Expert Intim Krém určený k aplikaci na pokožku, jenž ulevuje při nepříjemných pocitech svědění. Když už přeci jen čelíme infekci, vaginální prostředí podpoří vaginální tablety Beliema® Effect, zdravotnický prostředek s obsahem laktobacilů a kyseliny mléčné, které jsou vhodné při obou typech infekcí – bakteriální i kvasinkové.

*Ipsos, Women Intimate Health, 2014

Zdroj: www.idelyn.cz

Komentáře