Originální balet Chaplin

Reklama

Balet na hudební koláž z děl skladatelů 19. a 20. století uvidíme v podání Národního divadla moravskoslezského z Ostravy.

Nejen umělecké, ale i osobní osudy sira Charlese Spencera Chaplina mladšího se staly námětem současného baletu německého choreografa Maria Schrödera, který byl s velkým úspěchem uveden v Lipském baletu a natočen jako taneční televizní film. V roce 2015 se uskutečnila česká premiéru v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě a nyní tento titul přivítáme v rámci jejich hostování také v Praze.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“15558″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“400″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Balet Chaplin byl kritiky označen za jeho nejlepší dílo, získal několik ocenění na německých operních scénách v Lipsku a Hannoveru a velkou podporu Geraldiny Chaplinové. Choreograf Mario Schröder rozlišuje mezi umělcem a soukromou osobou; mezi Chaplinem a postavou Tuláka, kterou Chaplin stvořil pro film, aby v ní zobrazil svůj život, svoje sny, své vize a svůj strach. Ale také aby reflektoval dobu s jejími tužbami, přáními a realitou. Ukazujeme obojí: malého muže s buřinkou, hůlkou a velkými botami – a člověka Chaplina, který vypovídá prostřednictvím umělecké postavy o sobě.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“15559″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“401″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Tulák je vlastně člověk, který se každý den vrhá do boje o přežití a pokouší se zachovat si svoji důstojnost a čest. Bez toho, že by chtěl nějak poučovat, se Chaplin pokouší zprostředkovat svoje poselství: totiž že vždy jde o to, i v nejtěžších situacích, zůstat člověkem a zachovat si základní hodnoty lidství.

Choreografie: Mario Schröder
Scéna a kostýmy: Paul Zoller
Světelný design: Daniel Tesař

Představení: 11. 2. 2017 ve 20.00 ve Stavovském divadle

Komentáře