Oslavte Den bezpečnějšího internetu 7.2.

Reklama

Nebezpečí na internetu jsou nejčastěji spojována s ohrožením dětí a kyberšikanou, mnoho dospělých ale známá rizika podceňuje. I proto se 7. února zapojí více než 100 zemí světa do Dne bezpečnějšího internetu s cílem informovat o nástrahách, se kterými je možné se setkat, a způsobech, jakými se jim bránit.

Právě dospělí jsou skupinou, která na internetu pracuje nejčastěji, a to nejen v oblasti sdílení svých soukromých informací, ale také pro nákup a správu svého majetku. Více než polovina dospělých Čechů využívá služeb internetového bankovnictví. To potvrzují i statistiky ČSOB za posledních pět let, které uvádějí, že počet aktivních uživatelů internetového bankovnictví se měsíčně pohybuje mezi 400 až 500 tisíci osob. Navíc roste i množství nakupujících na internetu. „Nejčastějšími chybami, kterých se dopouštíme, je například nedostatečná síla hesel a jejich následné zneužití, nákup v neověřeném e shopu, výjimkou ale není ani nachytání se na podvodný email či zprávu,“ uvedl Petr Vosála, manažer bezpečnosti elektronických kanálů ČSOB.

Nejedná se jen o podvodné emaily
Internetová kriminalita se stává stále širším pojmem, svým aktérům nabízí náskok, anonymitu a široký dosah. Bránit se lze dodržováním základních pravidel, přesto se to ne všem podaří. „V současné době je již dostupné pojištění proti internetovým rizikům. Jeho součástí je například zabezpečení v případech zneužití identifikačních údajů, neoprávněného použití platebních karet a internetového bankovnictví i nebankovních forem kyberkriminality, jako je poškození pověsti, nebo kyberšikana,“ uzavírá Petr Vosála z ČSOB. Jen trestných činů spojených s neoprávněným zneužitím platební karty se přitom dle statistik Policie České republiky uskuteční téměř 7 tisíc případů ročně.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“16885″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“406″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

 

Komentáře