Oslavte květnové svátky

Reklama

Den matek je den, kdy se vzdává pocta matkám a mateřství. Slaví se v různé dny na mnoha místech po celém světě, vychází z různých tradic, např. jinak ve Velké Británii (čtvrtou postní neděli), jinak v arabských zemích (21. březen) a mnoho dalších. V tento den dávají děti svým matkám dárky, většinou vlastnoručně vyrobené.

Obdobné svátky po celém světě existovaly už dávno v historii, např. ve starověkém Řecku se slavil svátek plodnosti a matek, spojený s uctíváním pohanské bohyně Rhey = Kybelé, matky bohů. Letos Den matek slavíme 14. 5. 2017 a jen o den později pak Mezinárodní den rodiny 15. 5. 2017. Nezapomeňte proto ani Vy na svoji maminku a nejbližší. Nezapomeňte je navštívit nebo je alespoň potěšte přáníčkem nebo drobným dárkem. Více o historii i současnosti mezinárodního dne matek, ale i tipy na dárky, přání či citáty naleznete na http://denmatek.net/

Odkaz Alice Masarykové
Myšlenka mezinárodních a pravidelných oslav tohoto svátku vznikla roku 1907 na počest Anny Reeves Jarvisové, která bojovala za práva matek. O pět let později vyhlásil tehdejší prezident USA Woodrow Wilson první oficiální oslavu Dne matek, konající se druhou květnovou neděli. První zmínky o svátku matek, jak jej známe dnes, pocházejí z Anglie, z šestnáctého století. Tenkrát byl tento svátek znám jako Mateřská neděle či Neděle matek (Mothering Sunday). Oficiálně byl Den matek vyhlášen svátkem roku 1912 v USA, tehdejším prezidentem Woodrowem Wilsonem. Do Československa dorazily oslavy Dne matek až o více než deset let později, roku 1923, přičiněním Alice Masarykové. Po druhé světové válce byl postupně zatlačován do pozadí oslavami Mezinárodního dne žen (8. března), ale i přesto se dál v některých rodinách připomínal. Období, nastalé po druhé světové válce, potlačilo oslavy Dne matek a nahradilo je Mezinárodním dnem žen. Rok 1989 nám pak znovu vrátil svátek Dne matek. Tento den doplňuje Den otců, který se slaví vždy třetí neděli v červnu, letos připadá na 18.6.

Květen měsíc lásky
Přestože květen přeje lásce a zamilovaným, traduje se pověra, že: “Po svatbě v květnu odletí láska stejně rychle jako květy z třešní.“ Pravdou je, že v květnu se rodí nejvíce lásek, propadáme zamilovanosti a s růžovými brýlemi se díváme na naše nové protějšky. Jak to ale udělat, abychom byli žádoucí? Na to jsme se zeptali psychoterapeutky PhDr. Zdeňky Šolcové, která v oboru poradenské psychologie pracuje již více než dvacet let.

Fungují určité zákony přitažlivosti. Myslíte si, že právě v květnu jsou nějak výjimečné?
Ano, trochu jiné jsou. Jsou dravější, nenasytnější. Každý se chce po zimním čase odreagovat, trochu si užít, uvolnit se, ale pokud jeden z dvojice touží hlavně po sexu a ten druhý potřebuje cit a lásku, tak narazí. Právě proto je v květnu i tolik nešťastných lásek. Muži jsou plni touhy po zhlédnutí odhalených ramen, krátkých sukní a většinou je to erotická jiskra, která vyvolá popud seznámit se. Berme ale celý proces lásky jako erotickou hru, je přece čas svádění… Pokud se člověk dokáže uvolnit, tak se i z obyčejné jiskry může stát velký oheň, který bezpečně zahřeje dvě srdeční komory.

A to už stojí za to se třeba v květnu nenásilně zamilovat…
Další známá pověra dokonce říká, že uzavřít manželství v tomto měsíci přináší neštěstí. „Svatba v máji, nevěsta na máry.“ Jak je možné, že naši předkové předpovídali květnovým nevěstám tak černý osud? Bylo obvyklé, že žena hned po svatbě otěhotněla – a v tom případě by termín porodu připadal na únor, nejhladovější měsíc v roce, kdy venku ještě zuří krutá zima, ale loňské zásoby jídla se již ztenčují. Tehdy umíralo nejvíce lidí – především těch slabších. Když si k tomu připočteme, že v dávných dobách byl porod – a především první – tak jako tak riskantní záležitostí, vysvětlení se zdá být jasné.

Tip pro budoucí maminky:
Kdy se žena může považovat za těhotnou?
Jakmile vynechá menstruace, lze se považovat za těhotnou. Nejrychleji a nejpřesněji to potvrdí vyšetření z krve, a to již 8 dní po oplodnění vajíčka (volně prodejný Těhotenský krevní test ZAPTM hCG Innova Pharma), o pár dní později pak testování z moči, kde se prokáže přítomnost těhotenského hormonu hCG.  Přítomnost plodového vajíčka je vidět ultrazvukem v děloze.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“20595″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“400″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Zjistěte těhotenství již 8 dní po oplodnění!
Těhotenský krevní test ZAPTM hCG kanadské firmy Innova Pharma je v současnosti nejrychlejší a nejpřesnější na trhu. Jeho použití je bezpečné a stejně snadné jako z moči. Jestli jste těhotná, zjistíte do 10 minut již 8 dní po oplodnění vajíčka a to díky tomu, že výše hodnoty tzv. těhotenského hormonu hCG (choriový gonadotropin) v krvi je vyšší než v moči. Těhotenský krevní test ZAPTM hCG dokáže graviditu bezpečně rozpoznat již 8. – 9. den po oplodnění, respektive 2. – 3. den po začátku hnízdění, což je o několik dní dříve než z klasického těhotenského testu z moči.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“20598″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“339″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Komentáře