Plíce v ohrožení: 14 krajů – 4 vážné nálezy

Reklama

Přes 1 400 lidí zavítalo v rámci Týdne idiopatické plicní fibrózy (IPF) do ordinací plicních lékařů ve 14 krajích a nechalo se prohlédnout. Ve 4 případech našli pneumologové IPF, u desítek dalších přišli na jiné plicní nemoci. Lékaři nyní zveřejnili výsledky loňské akce a tvrdí: letos ji zopakujeme! Včasný záchyt jim totiž umožní nasadit léčbu, která smrtelnou nemoc zbrzdí. IPF, na níž v tuzemsku ročně zemřou desítky pacientů, připomínají pneumologové v rámci Dne vzácných onemocnění. Ten letos připadl na 28. února.

„Týden IPF, při které jsme lidem nabídli možnost nechat se vyšetřit bez doporučení, zdarma v 45 ambulancích ve všech krajích ČR, přinesl ovoce. U pacientů, kde se podezření na IPF potvrdilo, jsme nasadili léčbu, která nemoc zpomalí a zachová kvalitu života. V desítkách případů jsme odhalili chronickou obstrukční plicní nemoc, astma, chronickou bronchitidu a srdeční choroby. Zachytili a nabídli jsme léčbu lidem, kteří by jinak vyšetření odkládali. Proto chceme letos na podzim akci zopakovat v ještě větším měřítku,“ doplňuje MUDr. Ivana Čierná Peterová, předsedkyně ambulantních pneumologů. Nejvíce lidí přišlo do ordinací otevřených v Praze (409) a Moravskoslezském kraji (162). „Při měření jsme vyšetřili celkem 21 žen a 20 mužů. Z toho bylo 17 nálezů. Celkem 6 pacientů jsme poslali na podrobnější vyšetření k úplnému vyvrácení IPF,“ komentovala MUDr. Jana Kociánová, která se do akce na Ostravsku zapojila.

„Čeští pacienti sice chodí do nemocnice a na pohotovost s každou virózou, ale paradoxně podceňují příznaky chronických nemocí a ignorují je,“ říká prof. MUDr. Martina Vašáková, PhD., přednostka Pneumologické kliniky 1. lékařské fakulty UK a Thomayerovy nemocnice v Praze a předsedkyně Sekce pro intersticiální plicní procesy (SIPP) České pneumologické a ftizeologické společnosti. „V případě IPF je rychlost diagnózy naprosto zásadní, v pozdějších stádiích nemoci už pacientovi neumíme pomoci,“ doplňuje prof. Vašáková.

Jak je důležité zachytit nemoc v raném stádiu, dokazuje i případ Františka Poura (72) z Písku, kterému lékaři IPF diagnostikovali před 4 roky. Nemoc jej ale trápí mnohem déle. Jeho plicní lékařka nerozeznala IPF v počátku a téměř 3 roky předepisovala panu Františkovi kortikoidy v inhalátorech. Tato léčba panu Františkovi nemohla pomoci. K jinému plicnímu lékaři – do Strakonic – se dostal až po dlouhých letech trápení. Ten jej okamžitě odeslal do pražské Thomayerovy nemocnice, kde se pan František po patřičných vyšetřeních dozvěděl správnou diagnózu. 

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“18106″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“270″}}]]

František Pour (72) z Písku o své nemoci ví 4 roky, trápí jej ale mnohem déle. Bohužel jeho plicní lékařka nerozeznala IPF v počátku a téměř 3 roky předepisovala panu Františkovi kortikoidy v inhalátorech, poté nasazovala infúze. „Tyto léky mi úplně rozhodily cukrovku,“ říká pan František. K jinému plicnímu lékaři ve Strakonicích se dostal až po 3 letech a ten jej odeslal do pražské Thomayerovy nemocnice a tady se po patřičných vyšetřeních dozvěděl diagnózu Idiopatické plicní fibrózy. „Vůbec jsem netušil, co nemoc obnáší, tak jsem hledal informace na internetu a prožíval jsem nelehké chvíle, když jsem četl, jakou má nemoc prognózu.“ Lékařka z Thomayerovy nemocnice nabídla pacientovi účast v klinické studii a tak František začal užívat nejmodernější léky, které nemoc zastavily. Nemoc kvůli špatné diagnóze však pokročila. „V těchto měsících se pohybuji jenom po bytě, sebemenší námaha mě zbaví dechu a musím se jít na chvíli nadýchat z kyslíkového přístroje, který mě stabilizuje,“ říká František Pour, o kterého se stará manželka. Podle svých slov se těší na jaro, kdy mu teplo umožní dostat se z domu na zahrádku nebo na procházku se psem Dášeňkou. „Zvířata jsou moje radost, kromě psa máme kocoura Kubíka a kočku Terezku, všichni spolu dobře vycházejí,“ usmívá se pan František. Před důchodem se dlouhá léta živil jako řidič, v posledních letech pracoval jako obchodní zástupce firmy, prodávající chemické přípravky. Nyní je šestým rokem v důchodu.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“18107″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“338″}}]]

Pro nemoc IPF je charakteristický zvuk, připomínající odepínání suchého zipu – krepitus. Ten lze slyšet při poslechu dýchání fonendoskopem. Lidé, kteří nemocí trpí, často mívají také tzv. paličkovité prsty s nehty tvaru hodinového sklíčka. V tuzemsku nyní funguje 17 Center diagnostiky a léčby intersticiálních plicních procesů, na něž se mohou pacienti a lékaři obrátit. Jejich seznam, včetně kontaktů, je uveden na: www.plicnifibroza.cz v záložce O idiopatické plicní fibróze.

O Idiopatické plicní fibróze
Idiopatická plicní fibróza poškozuje plicní sklípky, jizví je – bere plochu k dýchání, plíce tuhnou a člověk se nemůže nadechnout. Postup nemoci zpomaluje léčba, která je v tuzemsku pouhých 5 let. Pacienti se k ní však často nedostanou, protože se nemoc odhalí pozdě. Projevy IPF lékaři často zaměňují za chronickou obstrukční plicní nemoc, zápal plic či srdeční selhání. Nemoc se ohlašuje zprvu nenápadně, člověk se začne zadýchávat do schodů, později i při chůzi či hovoru, v pokročilém stádiu má pocit nedostatku vzduchu při běžných denních činnostech a v závěru věnuje veškerou energii tomu, aby se nadechl. Bez správné léčby přitom IPF obvykle zabíjí do 3 let. S léčbou ale může pacient vzdorovat roky a zvyšuje se jeho šance, že se dočká transplantace plic.

Komentáře