Podzim nahrává zlodějům. Jen v loňském roce si v tomto období nakradli vloupáním za více než čtvrt miliardy korun

Reklama

Zloději nezahálí ani po létě. Naopak. S příchodem podzimu mají hotové žně. A loupí se nejen ve velkých městech, výjimkou nejsou ani menší či bývalé obce. Během loňského podzimu Policie ČR eviduje téměř 7 000 hlášených případů vloupání se škodami přesahujícími 270 milionů korun. Objasněnost těchto případů je přibližně 22 %.

Do objektů se pachatelé dostávají nejčastěji přes dveře, a to až v 51 % případů, dále jsou to okna (19 %) a další cesty, jako například balkonové dveře, střecha, půda, garáž apod. „Podle dostupných statistik zloději nejčastěji používají při vloupání hrubé síly. Především u nekvalitních dveří se slabou cylindrickou vložkou, kterou překonají obyčejným rozlomením (až 37 % případů). Nejvíce ohrožené jsou byty v panelových domech, které majitelé nechávají s původními dveřmi, často staršími i dvaceti let. Takové dveře zkušený zloděj překoná během pár vteřin,“ varuje Ivan Pavlíček odborník na zabezpečení společnosti Next.

Nebezpečí ale nehrozí jen u bytů. Zpozornět by měli i majitelé rodinných domů či víkendových objektů, kde sice nebývají papundeklové vstupní dveře, ale cest pro vniknutí dovnitř se zde nabízí mnohem více. Jsou to především okna či terasy, ale také nezabezpečené střechy, půdy nebo garáže propojené s obytnou částí domu.

Z policejní praxe vyplývá, že až 95 % pachatelů odradí od vloupání kvalitní materiály, s jejichž překonáním by měli zloději příliš práce a s nejistým výsledkem. Nezabezpečené byty či domy jsou proto vždy daleko snazším úlovkem. Zloděj se ve většině případů orientuje pouze zvenku, neví, co je za dveřmi a často se spokojí s pár stovkami korun, proto při výběru bytu či domu zkusí vždy nejprve ty nejhůře zabezpečené.

„Škody, které zloději v bytech či domech způsobí se pak často vyšplhají do řádu desetitisiců korun. Nejen zcizením samotných věcí z bytu, ale většinou také poškodí jeho vybavení. Zde pak, kromě finanční ztráty, hrozí i psychické problémy z narušení soukromí, se kterými se poškození vyrovnávají nejhůře a velmi dlouhou dobu. Stejně tak s odcizením věcí osobní hodnoty, případně citlivých dat,“ uzavírá Ivan Pavlíček.

Opuštěné chaty a chalupy lákají zloděje. V počtu vloupání drží prvenství Středočeský kraj
Chaty a chalupy ve Středočeském kraji jsou v rámci České republiky na prvním místě co do četnosti vloupání. Jen během posledního týdne policie zaznamenala několik krádeží na Dobříšsku, po pachatelích se stále pátrá. „V zimním období bývají rekreační objekty více opuštěné a této skutečnosti využívají zloději, kteří zde berou vše, na co přijdou. Je důležité lépe chránit svůj majetek, nenechávat v chatách přes zimu cennější věci a využívat různé prostředky, které ztěžují vniknutí do jejich vnitřních prostor, např. bezpečnostní zámky, mříže, uzamykatelné okenice,“ upozorňuje tisková mluvčí por. Bc. Monika Schindová, DiS. Policie ČR Příbram.

Podzimní a zimní měsíce patří z hlediska vloupání k rizikovým. Zloději zneužívají toho, že chatařské kolonie zůstávají mimo sezonu prázdné. „Nepřítomnost majitelů pak využijí nejen ke krádežím, ale nezřídka si udělají z jejich víkendového sídla zároveň noclehárnu nebo se stane doupětem pro narkomany. Chatařům tak nezpůsobí jen materiální škody, ale hlavně jim nabourají pocit soukromí, což je pro řadu lidí stejně zásadní faktor jako újmy na majetku. Ztrátu intimity obývaného prostoru bohužel nevyřeší žádná pojistka. S nepříjemným pocitem, že někdo cizí obýval chatu, se lidé vyrovnávají těžko,“ podotýká odborník na zabezpečení nemovitostí Ivan Pavlíček ze společnosti NEXT.

Zlodějům hraje do karet také lehkovážnost majitelů. „Lidé nechávají na svých chatách a chalupách elektroniku, finanční hotovost, šperky nebo jiné cennosti, které je lepší, co nejdříve převést na bezpečnější místo a neodkládat stěhování z týdne na týden. V okolí chaty není vhodné nechávat trubky, nářadí a jakékoli předměty, které mohou zlodějům usnadnit vniknutí do obydlí. Jednou za čas na chatu zajeďte, překontrolujte její stav a odkliďte sníh. Vzbudíte tím dojem, že obydlí není zcela opuštěné, což bude zloděje odrazovat,“ doporučuje Ivan Pavlíček, odborník na zabezpečení domácností.

Zdroj: Next

Komentáře