Podzimní chřipky je lepší vyležet doma než nakazit kolegy

Reklama

Nástup podzimního počasí s sebou nese i zvýšené počty chřipek a nachlazení. Spousta nemocných raději chodí do práce, než aby zůstali doma v posteli. Na pracovišti mohou nakazit své kolegy, čehož se ve firmách obávají.

„Ačkoliv to někteří vládní politici chtěli nedávno změnit, i nadále platí, že první tři dny nemoci znamenají pro pracovníky ztrátu celého příjmu. Alespoň podle platných zákonů. Pro firmy je však výhodnější nechat nemocného pracovníka doma a nekrátit mu výplatu. V takovém případě nehrozí přenos nemoci na další kolegy,“ říká Tomáš Surka, ředitel personálně-poradenské společnosti McROY Czech.

Zaměstnavatelé řeší krátkodobá onemocnění různými způsoby. Mezi benefity pro zaměstnance se v řadě firem zabydlely tak zvané sick days – jedná se o možnost zůstat doma na pár dní doma bez lékařského potvrzení. Firmy nejčastěji proplácejí tři takové dny na zotavení ročně.

Druhou možností je využít práci z domova, kterou firmy nabízejí zaměstnancům pod označením home office. I tento model přijde při krátkodobých lehčích onemocněních vhod. Home office nebo sick days se však týkají především kancelářských procesí.

Lidé z výroby většinou při chřipkách nebo jiných podzimních onemocněních čerpají obvyklou nemocenskou. I jim však firmy umí vyjít vstříc. „Často využívaným zaměstnaneckým benefitem je dorovnání rozdílu mezi nemocenskou a výplatou do plné výše, aby lidé během nemoci nepřicházeli o část svého platu,“ uvádí Tomáš Surka.

Tuzemské zákony pojímají chřipky a nachlazení následovně: První tři dny nemoci nemá zaměstnanec nárok na žádnou náhradu, následující dobu (do čtrnácti dnů) hradí zaměstnavatel. Při delší nemoci pak nemocenskou vyplácí stát z pojištění.

Méně či více účinnou prevencí před chřipkou je očkování. „V některých firmách očkování zaměstnancům hradí, nejedná se však o pravidlo. Většinou si lidé za tuto prevenci platí sami nebo využívají příspěvky od pojišťovny,“ uzavírá Tomáš Surka, ředitel personálně-poradenské společnosti McROY Czech.

Komentáře