Pokácejte si svůj vlastní vánoční stromek

Reklama

Stále více lidí dává před nákupem vánočního stromku u stánku přednost tomu opatřit si ho vlastními silami. Znamená to vzít pilu a sekeru, vydat se do lesa, na plantáž či do soukromé lesní školky. Najít si svůj vlastní dokonalý vánoční stromeček je ideální plán na rodinný adventní víkend. Samozřejmě jít si uříznout svůj vlastní stromek není tak snadné, jak se na první pohled může zdát. Musíte mít potřebné povolení od lesnického úřadu nebo hajného, bez něj by se celá akce pořádně prodražila kvůli hrozící pokutě. Další možností jsou také speciální lesní školky. Dnes dokonce existují i skutečné plantáže s vánočními stromky, kde si můžete u stánku dát svařené víno nebo pečené kaštany, a příjemně strávit předvánoční víkend.

Vypravte se pro svůj stromek
Jakmile najdete svůj ideální vánoční stromek, můžete se pustit do práce. Jak vypadá výprava za stromkem, všichni znají z oblíbené reklamy. Každého, kdo se s vervou pustí do práce se sekerou, může potkat pár nepříjemných překvapení a počáteční nadšení se snadno změní v zoufalství. Správná výbava je základ. Kromě nepromokavého a teplého oblečení nezapomeňte na dobré pracovní rukavice, které ochrání nejen před zimou, ale i před případným úrazem. Další nezbytnou věcí je provaz nebo popruh na převázání stromku. Určitě se pak bude lépe přepravovat a zůstane stejně krásný, jako když jste ho poprvé zahlédli.

Správné nástroje jsou základ
Nejdůležitější je sekera, skvěle poslouží i menší univerzální, správně vyvážená s ergonomickým topůrkem. Díky tomu dobře padne do ruky, což z ní dělá ideální nástroj pro tuto práci a stromky budete kácet jako mávnutím kouzelného proutku. Na pomoc přiberte i pilku, například obloukovou, určenou i na silnější větve a kmínky. I když správný výběr nářadí bezpochyby celou práci usnadní, máme pár doporučení, jak pokácet vánoční stromek bezpečně a čistě jako profík.

5 rad jak správně pokácet vlastní vánoční stromek:
1. Stromkem nejdříve zatřeste, aby z něj opadalo uvolněné jehličí, smetí nebo sníh.
2. Buďte opatrní a dbejte o svojí bezpečnost, aby při kácení jedličky nebo smrčku nedošlo k žád-ným zraněním.
3. Stromek nakloňte ke straně (ideálně s pomocí další osoby). Při sekání držte sekeru šikmo tak, aby ostří směřovalo dolů po směru dřevních vláken.
4. Pilou seřízněte konec kmínku a pečlivě ho upravte, aby stromek správně zapadl to stojánku.
5. Až budete mít svůj vysněný stromek připravený, na cestu ho převažte provázkem nebo využijte balící síť, aby se při přepravě nepoškodil.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“14950″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“400″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Úspěch vašeho vlastního vánočního stromečku je zaručen!
Vyberte si to správné nářadí ze sortimentu GARDENA, se kterým vyrazíte pro svůj vlastní vánoční stromeček:

GARDENA Pracovní rukavice
S pracovními rukavicemi se nářadí drží v ruce bezpečně. Inovativní materiál na vnitřní straně prstů zaručuje neklouzavý úchop. Podložky tlumicí nárazy na dlaních poskytují maximální pohodlí – také a především v případech, kdy je potřeba snížit nárazy a vibrace při používání ručního a motorového zahradního nářadí. Zvlášť, když pracujete např. se sekerou nebo s pilou. Velikosti: S / M / L / XL. Doporučená prodejní cena 480 Kč včetně DPH.

GARDENA Univerzální sekera 900B
Tato malá univerzální sekera 900B je vhodná pro přípravu palivového dřeva, pro různé práce na zahradě i další aktivity v přírodě. Pevné ergonomické topůrko je vyztužené polyamidovými vlákny pro bezpečnou manipulaci. Hlava sekery má nepřilnavý povrch, který usnadňuje proniknutí do dřeva. Záruka 10 let. Doporučená prodejní cena 990 Kč včetně DPH.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“14951″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“172″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

GARDENA Oblouková pilka Comfort 760
Pilka s extra velkým obloukem je ideální pro řezání kmenů a silných větví. S nerezavějícím pilovým nožem s jemným zoubkováním je ideální pro čerstvé i suché dřevo. Odolná ocelová rukojeť má další úchop v přední části pilového oblouku pro bezpečné držení a snadné vedení. Pro pohodlnou práci lze napnutí pilového listu snadno nastavit pomocí šroubovacího mechanizmu a lze ho i snadno vyměnit. Chránič listu umožňuje bezpečný transport i skladování. Záruka 25 let. Doporučená prodejní cena 690 Kč včetně DPH.

A pár příkladů na závěr, kde si můžete useknout svůj vlastní vánoční stromek:
• Zahradnictví Tmaň, okr. Beroun www.zahradnictvitman.cz
• Pěstitel Stratov, a.s., Stratov, okr. Nymburk www.vanocnistromky-stratov.cz
• Lesní školka Nekoř, okr. Ústí nad Orlicí  www.stromkynekor.cz
• Vánoční stromky Troubky, okr. Přerov www.stromkybercik.cz
• Radhošťtrans spol. s r. o., Střítež nad Bečvou, okr. Vsetín www.radhosttrans.cz

Zdroj: www.gardena.cz

Komentáře