Posilte dětem imunitu přírodní cestou

Reklama

Podzim je tu v plné síle a ruku v ruce s ním posmrkávání, pokašlávání, únava. My rodiče často tápeme, zda za ranní nechutí dítěte vyskočit z postele stojí nějaký zdravotní problém, nebo jen podzimní lenost. A když už se s ním vypravíme k lékaři, často odcházíme s léky, antibiotika nevyjímaje. Jak zvládnout toto náročné období tak, aby byly děti odolnější vůči virům i bakteriím, a my je hned nemuseli dopovat léky? A jak postupovat, když vidíme, že na dítě už lidově řečeno „něco leze“? Na to jsme se zeptali odborníka na fytoterapii a bylinky, Jiřího Pantůčka ze společnosti TOPVET, která kromě přírodní kosmetiky nabízí i nejrůznější bylinné preparáty.

1. Zvyšte počet bílých krvinek
Skvěle to umí rostlina zvaná třapatka nachová neboli echinacea. Kořen této indiánské léčivky je doslova vitaminovou bombou, ne nadarmo si vysloužila pověst jednoho z nejúčinnějších posilovačů imunity. „Doporučujeme ji užívat preventivně v době chřipek a nachlazení, nejlépe po dobu 2 až 3 týdnů a poté na týden přerušit, aby neklesala účinnost,“ radí Jiří Pantůček z TOPVETu.

2. Vyzkoušejte beta-glukan
Dalším výborným posilovačem imunity je beta-glukan – unikátní přírodní polysacharid, podporující obranné reakce organismu proti bakteriím i parazitům. „Získáváme jej z živé hlívy ústřičné,“ vysvětluje Jiří Pantůček. „Pro malé děti je vhodný ve formě sirupu nebo pastilek.“ Beta-glukan je navíc silný antioxidant a zároveň snižuje celkové vyčerpání a únavu, což právě na podzim tělo potřebuje.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“12289″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“450″}}]]

3. Zásobujte tělo vitamíny
Alfou a omegou zdraví je vyvážená plnohodnotná strava. Pokud víte, že vaše dítě nevezme do pusy zeleninu ani omylem, je potřeba přísun vitamínů zajistit jinak. „Přitom si je potřeba uvědomit, že abychom dosáhli stejné biologické účinnosti, musíme jich v syntetické formě přijmout 5–10x větší množství,“ upozorňuje odborník na fytoterapii Jiří Pantůček. „Problematické jsou především vitamíny A, D a E, těch má tělo nedostatek. Jejich zdrojem jsou ořechy, ryby a kvalitní tuky,“ dodává.

4. Dbejte na dostatečný spánek
Nezdá se to, ale odpočinuté tělo i mysl posílené spánkem je naprostý základ pro zdraví nás i našich dětí. Denně se na nás valí takové množství informací, které přijal člověk v 15. století za celý svůj život! Proto bychom měli dbát na hygienu spánku, zvlášť u malých dětí, které jsou v tomto směru nejzranitelnější. „Večer už by mělo mít dítě klidový režim, měli bychom jej odpojit od televize, od mobilu, do postele mu dát pouze knížku nebo si s ním povídat, číst mu,“ radí Jiří Pantůček.

5. Dotujte nenasycené mastné kyseliny
Velkým problémem dnešní doby je nedostatek nenasycených mastných kyselin, které si tělo neumí vyrobit. Dětem chybí především omega 3 kyseliny, které jsou obsaženy v rybím tuku, oleji z tresčích jater či rakytníkovém a chia oleji. „Nedostatek omega 3 kyselin vede u dětí k hyperaktivitě, ADHD, proto se doporučuje i ženám v těhotenství,“ vysvětluje odborník. „Omega 3 kyseliny můžete dětem podávat formou olejů vmíchaných do másla nebo použitých v salátech.“

6. Vyhýbejte se místům, kde je hodně lidí
V období chřipek a viróz bychom se měli s dětmi vyhýbat dětským koutkům a centrům, kinům, masovým kulturním a sportovním akcím – zkrátka těm místům, kde je velká kumulace lidí a hrozí, že tam chytneme nějakého toho bacila.

7. Zabojujte bylinkami
A když už dítě začne posmrkávat a pokašlávat, nebo si stěžuje, že ho škrábe v krku, zkuste zabojovat opět bylinkami. Nezapomeňte, že rozhoduje prvních 24 hodin. Dávkování echinacey zvyšte na trojnásobek až pětinásobek, a to po dobu tří dnů. Pak se zase vraťte k běžnému užívání. „Při rýmě doporučuji např. nosní kapky Tonasol Forte – bylinný přípravek s vysokým obsahem rostlinných olejů a silic, který pomáhá uvolnit horní cesty dýchací a zároveň slouží ke zklidnění kůže v okolí nosu,“ říká Jiří Pantůček z TOPVETu.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“12290″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“450″}}]]

 

Komentáře