Potraviny, které mohou vašemu psovi vážně ublížit

Reklama

Pejsci umějí udělat psí oči tak, že bychom jim od stolu dali modré z nebe. Sem tam jim přilepšíme šunkou, řízečkem nebo dokonce je necháme dojíst talíř od oběda. Z výživového hlediska to není moc zdravé, nemluvě o výchovném aspektu.  Jsou ale určité potraviny, které bychom psovi nikdy neměli dávat, abychom nehazardovali s jeho životem. Přinášíme vám pět těch nejzávažnějších.

Čokoláda
Čokoládu miluje většina z nás a svůj život si bez ní nedovede představit. Čokoláda je pro psa v určitém množství toxická a smrtelná, především pak ta hořká. Může za to přítomnost látek jako je kofein, teobromin a vysoký obsah tuku. Pes, který si smlsne na velké dávce čokolády, tak může mít srdeční problémy, které vedou až k úmrtí.

Nevhodné ovoce
„Některé ovoce psům nevadí, ale pozor si dávejte na avokádo či hrozny, které mohou způsobit vážné zažívací potíže, alergické reakce a především vážné problémy s ledvinami. Dále pak například třešně, meruňky a hrušky způsobují nadýmání, průjmy a silnou dehydrataci,“ říká Martin Pučálka odborník na výživu psů.

Kofein
Jakékoliv potraviny a nápoje, které obsahují kofein, jsou pro psa naprosto nevhodné. Pozor si dejte např. na kávové sedliny, které může pes snadno vyčenichat. Kofein zapříčiní stimulaci nervového a cévního systému a může způsobit zvracení, neklid nebo dokonce ve vážných případech také smrt.

Ořechy
Pozor si dávejte především na vlašské a makadamové ořechy. Ty jsou pro psí organismus vysoce toxické a způsobují alergické reakce, špatnou koordinaci i třesavku. Smrtelné mohou být pro psy, kteří mají vrozené srdeční potíže.

Cibule
„Lidskému organismu cibule dodá plno zdravých živin. Psovi bohužel ale ve větším množství velmi škodí, protože obsahují látky, které ničí červené krvinky a mohou tak vyvolat i anemii. Nehledě na to, že cibule psa velmi nadýmá. Vhodná není ani pažitka, jak syrová, tak ve vařeném stavu,“ dodává Martin Pučálka.

Tip redakce:
O Vánocích jistě chcete potěšit i čtyřnohé členy domácnosti. Zkuste pejska obdarovat vhodným pamlskem, který ho nejen zabaví, ale dodá mu i dostatek živin. Rozhodně pejskovi o vánocích nepřilepšujte v podobě zbytků od štědrovečerní večeře. „Ono samotné přilepšení je spíše věcí páníčků než pejsků. Osobně změnu jídelníčku v podobě lidského jídla u domácích zvířat moc nedoporučuji. Pokud zvládnete pejskovi přilepšit „pouze“ psím pamlskem, který ho během slavnostní večeře zabaví a vás ochranní od potřeby mu dále přilepšit, je to pro pejska ta nejlepší varianta,“ říká Martin Pučálka z Krmiva-pucalka.cz.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“13778″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“424″}}]]

Vyzkoušet můžete vánoční edici hovězích pamlsků Marp, které představují důležité a zdravé zpestření jídelníčku vašeho čtyřnohého miláčka. Ručně vyráběné pamlsky mají vánoční tvar hvězdy a jsou optimální kombinací výborné chuti a výživy. Obsahují až 20 % masa, jsou bez chemických konzervantů a dochucovadel. Mají nižší obsah tuku a cholesterolu než u klasických hovězích pamlsků.  K dostání za 39 Kč.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“13779″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“400″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

 

Komentáře