Pražský divadelní festival německého jazyka zve na výjimečné inscenace

Reklama

Letošní 22. ročník Pražského divadelního festivalu německého jazyka se uskuteční od 19. listopadu do 1. prosince. Prestižní přehlídku nejvýraznějších divadelních produkcí z celé německy mluvící oblasti bude hostit několik pražských divadel a poprvé také multifunkční prostor Forum Karlín. Ředitelka festivalu Jitka Jílková a dramaturg Petr Štědroň pozvali do Prahy 8 inscenací z Německa, Rakouska, Švýcarska, Lucemburska i Česka. Aby se dostalo na všechny zájemce, některé produkce se uvádějí dvakrát. Všechna představení budou již tradičně tlumočena do češtiny, a tak si na své přijdou i diváci, kteří němčinou nevládnou.

Festival předznamená v neděli 12. listopadu divadelní výlet do Německa za představením slavného švýcarského divadelníka Tiefer Schweb (Záchytná nádrž Christopha Marthalera). Festival 19. listopadu slavnostně zahájí hned dvě úvodní představení: Od 17.00 hodin to bude inovátorská, esteticky dokonalá inscenace režiséra Kaye Vogese Jas. Okamžik (Hell. Ein Augenblick), která bude uvedena v prostoru pro divadlo poněkud netypickém – ve Foru Karlín. Imaginativní divadelní esej o pomíjivosti a snad i smyslu života na pomezí činohry a fotografie přenese diváky do obří temné komory, kde slavný fotograf Marcel Schaar před našima očima vytvoří jedinečné fotografie, působivé obrazy zastaveného času. Ve 20.00 hodin pak na Nové scéně Národního divadla začne obrazově neméně silné představení – Světlo v krabici (Das Licht im Kasten), jež je prvním provedením textu nositelky Nobelovy ceny Elfriede Jelinek, mimo jiné celoživotní milovnice módy. A právě móda tentokrát hraje hlavní roli. Elfriede Jelinek ovšem zároveň poukazuje na limity konzumní společnosti, druhou stranu nablýskaných butiků a neukojitelnou touhu po jedinečné kráse – jako vždy předkládá svůj sžíravě ironický a kritický pohled na svět, ale i na vlastní osobu.

Zástupcem švýcarské divadelní scény je letos inscenace curyšského Theater Neumarkt Obrazy tvé velké lásky (Bilder deiner großen Liebe) v režii Toma Schneidera, uváděná ve Studiu Hrdinů. Představení propojuje poslední román velkého a předčasně zemřelého prozaika Wolfganga Herrndorfa s činoherním představením a rockovým koncertem. V hlavní roli se představí známá divadelní a filmová herečka Sandra Hüller. České diváky v poslední době nadchla především ve snímku Toni Erdmann, nominovaném na Oscara. V programu nebude chybět ani český příspěvek – Fassbinderův Strach jíst duši v režii Jana Friče, oceněný letošní Cenou Josefa Balvína za nejlepší českou inscenaci německojazyčného textu. Lehká kabaretní komedie z repertoáru Národního divadla Brno si barvitě pohrává s popkulturními ikonami a klišé, s velkou dávkou humoru rozkrývá svět závisti, upjatosti a nízkosti.

Drama Soucit. Příběh kulometu (Mitleid. Die Geschichte des Maschinengewehrs) režiséra Milo Raua z berlínského divadla Schaubühne am Lehniner Platz se ocitá na pomezí dokumentárního divadla, všímá si „průmyslu“ okolo humanitárních krizí a je především silnou výpovědí, která vnáší zcela nový pohled na současné dění. Hlavní představitelku Ursinu Lardi dobře znají i filmoví diváci a milovníci televizních kriminálek. Představení bude k vidění v Divadle Archa v němčině a francouzštině s českými a německými titulky.

Zajímavým příspěvkem bude inscenace z Schauspiel Hannover Moc a vzdor (Macht und Widerstand), která je další výraznou stopou českého režiséra Dušana Davida Pařízka na německé scéně. První provedení románu současného prozaika Ilji Trojanowa ukazuje dvojí pohled na pravdu v osobách dlouhá léta vězněného disidenta a jeho totalitního trýznitele a excelují v něm Samuel Finzi a Markus John, i oni dobře známí z mnoha filmů. 

Festival vyvrcholí 1. prosince v Divadle na Vinohradech hvězdně obsazeným představením Antú Romero Nuneze z vídeňského Burgtheateru Hotel Evropa aneb Antikrist (Hotel Europa oder Der Antichrist) – v hlavních rolích dramatizace několika textů Josepha Rotha Katharina Lorenz a Fabian Krüger. Předprodej vstupenek na inscenace z programu 22. ročníku Pražského divadelního festivalu německého jazyka začne 1. listopadu 2017 v síti Ticketpro.

Zájemci o divadelní výlet do Mnichova (12. 11., Tiefer Schweb. Záchytná nádrž Christopha Marthalera) se mohou přihlásit na office@theater.cz.  Cena za vstupenku + jízdné: 1.300,- Kč.

Alles klar?

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“26971″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“439″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Hlavní program 22. ročníku Pražského divadelního festivalu německého jazyka
 
Ne / So 12. 11. – DIVADELNÍ VÝLET / THEATERAUSFLUG
Münchner Kammerspiele
Christoph Marthaler: TIEFER SCHWEB, R: Christoph Marthaler

Ne / So 19. 11. – Forum Karlín
Theater Dortmund 
Kay Voges: HELL. EIN AUGENBLICK / JAS. OKAMŽIK, R: Kay Voges

Ne, po / So, Mo 19. – 20. 11. – Nová scéna
Düsseldorfer Schauspielhaus 
Elfriede Jelinek: DAS LICHT IM KASTEN / SVĚTLO V KRABICI, R: Jan Philipp Gloger

Út, st / Di, Mi 21. – 22. 11. – Studio Hrdinů
Theater Neumarkt, Zürich 
Wolfgang Herrndorf: BILDER DEINER GROSSEN LIEBE / OBRAZY TVÉ VELKÉ LÁSKY, R: Tom Schneider

Čt / Do 23. 11. –  Divadlo pod Palmovkou
CENA JOSEFA BALVÍNA / JOSEF BALVÍN-PREIS
Národní divadlo Brno, Divadlo Reduta
Rainer Werner Fassbinder: STRACH JÍST DUŠI / ANGST ESSEN SEELE AUF,
R: Jan Frič

Pá / Fr – 24. 11. – Jatka78
Bewegtbildtheater, Luxemburg 
Gerlind Reinshagen: DIE FRAU UND DIE STADT / ŽENA A MĚSTO,
R: Johannes Conen

So, ne / Sa, So 25. – 26. 11. – Nová scéna
Schauspiel Hannover 
Ilija Trojanow: MACHT UND WIDERSTAND / MOC A VZDOR,
R: Dušan David Pařízek

So, ne / Sa, So 25. – 26. 11. – Divadlo Archa
Schaubühne Berlin 
Milo Rau: MITLEID / SOUCIT, R: Milo Rau

Pá / Fr 1. 12. – Divadlo na Vinohradech
Burgtheater Wien 
Joseph Roth: HOTEL EUROPA ODER DER ANTICHRIST / HOTEL EVROPA ANEB ANTIKRIST, R: Antú Romero Nunes

Změna programu vyhrazena. / Programmänderungen vorbehalten.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“26972″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“406″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

O Pražském divadelním festivalu německého jazyka
Festival je každoroční prestižní mezinárodní přehlídkou činoherních inscenací a divadelních projektů z celé německy mluvící oblasti, tedy Německa, Rakouska, Švýcarska, Lucemburska a Lichtenštejnska. Spolupracuje s nejvěhlasnějšími soubory a divadelními tvůrci a klade důraz na vysokou uměleckou hodnotu. Pražský divadelní festival německého jazyka každoročně uděluje Cenu Josefa Balvína (pojmenovanou na počest dlouholetého dramaturga festivalu) nejlepší české inscenaci německy psaného divadelního textu a vítěznou produkci zařazuje do programové nabídky.
Letos se koná již 22. ročník festivalu, který byl založen v roce 1996 spisovatelem a dramatikem Pavlem Kohoutem, původně jako Německé divadlo v Praze. Od roku 1997 je ředitelkou festivalu Jitka Jílková, která za svoji profesní činnost obdržela rakouské i německé státní vyznamenání. Festival je primárně určen českému obecenstvu a je jím také hojně navštěvován. Všechna představení jsou tlumočena prostřednictvím titulků nebo sluchátek, proto jsou festivalové produkce dostupné i divákům, kteří nemluví německy (české produkce jsou pak tlumočeny do němčiny).

Web: www.theater.cz

Komentáře