Příběh: Sblížilo nás to, tvrdí Češi, kteří se rozhodli přestěhovat za prací do zahraničí

Reklama

Rodiče dělají mnoho pro to, aby připravili své děti na šťastný a úspěšný život. Někteří z nich se při hledání mezinárodních zkušeností rozhodnou přestěhovat se svými rodinami do jiné země. Rodiče, kteří se takto rozhodli, přiznávají, že začátky byly krušné, ale zároveň se shodují, že díky životu v zahraničí jsou jejich děti otevřenější, lépe a rychleji se přizpůsobují a mají mnohem širší rozhled. HSBC přináší cenné poznatky z globálního průzkumu Expat Explorer obohacené o komentáře dvou českých expatů, kteří žijí se svými rodinami v zahraničí.

Překonávání počátečního stresu
V rámci každoročního průzkumu Expat Explorer se HSBC ptala rodičů žijících a pracujících mimo svou vlast, jaké překážky musely jejich děti překonat po přestěhování do jiné země. Mezi čtyři nejvíce skloňované odpovědi patřily porozumění novému jazyku (53 %), chybějící rodina a přátelé (42 %), hledání nových přátel (32 %) a zvykání si na novou školu (32 %). „Samotné stěhování je samozřejmě stresující, a to zejména pro malé děti – všechny ty taxíky, letadla, čekání na letištích. Nové prostředí představuje obrovskou výzvu v tom významu, že zprvu neznáte novou zemi. I když máte hodně načteno a mluvili jste s lidmi, co zde žijí, stále se obáváte o bezpečnost svých dětí. Nejenom že se pro ně úplně změnilo jejich okolí, ale i lidé. Dětem obzvláště chybí jejich babička a dědeček,“ říká Pavel Volhejn, otec dvouleté dcery a šestiletého syna. Pavel je manažerem v HSBC a do Jersey se s manželkou a dětmi přestěhoval, aby získal cenné pracovní zkušenosti v jiné zemi.

Když se naučíte jazyk před dosažením pěti let, můžete mluvit jako rodilý mluvčí
Mezinárodní komunita expatů, tedy lidí, kteří nyní žijí a pracují mimo svou rodnou zem, poukazuje na hlavní výhody vychovávání dětí v zahraničí. Těmi podle nich jsou otevřenost vůči novým zážitkům a kulturám (69 %), schopnost mluvit plynule více než jedním jazykem (59 %) a větší vyrovnanost a sebevědomí dětí (45 %). „Otázku ohledně výhod výchovy dětí v zahraničí pokládám za rétorickou,“ tvrdí Pavel. „Učení se cizímu jazyku ve velice útlém věku považuji za jeden z klíčových přínosů. Odborníci totiž tvrdí, že pokud se naučíte anglicky před dosažením pěti let, můžete mluvit jako rodilý Angličan. Spousta z nás by tuto přednost ocenila. Odlišná kultura pomáhá dětem vidět svět z jiné perspektivy a rozšiřuje jejich obzory,“ dodává.

Po obědě bez pauzy na spánek
Péče o děti a jiné zvyklosti ve školách dostávají v zahraničí nový rozměr. „Ve Velké Británii je obtížné sehnat někoho na hlídání dětí a péče o ně obecně bývá drahá. Pořadníky pro školky a školy jsou navíc značně dlouhé. Zařídit dětem české občanství a pas, když se vám narodí dítě v zahraničí, též není jednoduché. Zažili jsme kvůli tomu spoustu formalit a cestování mezi Velkou Británií a Českou republikou,“ uvádí Martin Janda, jenž se přestěhoval z Prahy do Londýna před šesti lety, aby tam mohl pracovat v hlavním sídle HSBC. Jeho syn se mu v Británii narodil téměř před třemi lety a nyní společně s manželkou očekávají další přírůstek do rodiny. „První měsíce po tom, co jsme se přestěhovali, byly složité i pro bezdětnou rodinu, ale podpora při relokaci od zaměstnavatele nám velice pomohla.“

Pavel Volhejn k tomu dodává: „Zvyklosti se mohou lišit ve srovnání se zvyky v rodné zemi. Jídla nebo zdřímnutí během dne nemusí být standardní součástí nabídky přípravných tříd. Jak každý rodič malých dětí jistě dobře ví, toto pak vyžaduje reorganizaci rodinného života. Jazyková bariéra s sebou přináší problémy pouze ze začátku, kdy děti ještě neumí vyjádřit své základní potřeby v cizím jazyce. Naštěstí se děti učí opravdu rychle a během pár týdnů se dokáží domluvit.“

Přes všechny výzvy a překážky jsou Pavel s Martinem šťastní, že využili možnosti žít a pracovat v zahraničí. „Samozřejmě, že se občas vyskytnou stresující situace, ale právě při nich se rodina semkne a navzájem se podpoříme, což je nejdůležitější,“ sděluje Pavel.

„Ať už jsou překážky jakékoli, chtěl bych tímto všem doporučit vycestovat do zahraničí, získat mezinárodní zkušenosti, naučit se jiný jazyk a získat nový pohled na svět,“ dodává Martin Janda.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“22165″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“400″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Martin Janda

O průzkumu Expat Explorer
Průzkum Expat Explorer provádí z pověření HSBC Expat společnost YouGov. Jedná se o největší a jeden z nejdéle probíhajících globálních průzkumů expatů, přičemž respondenti sdílejí své názory na různé aspekty života v zahraničí, včetně kariéry, ekonomiky, zkušeností a rodiny. Expat (expatriot) je definován jako člověk starší 18 let, který v současné době žije mimo domovskou zemi. Průzkumu Expat Explorer se v březnu, dubnu a květnu minulého roku zúčastnilo 26 871 expatů z více než 100 zemí prostřednictvím on-line dotazníku. Průzkum byl proveden před hlasováním o referendu ohledně opuštění Evropské unie v Británii dne 24. června 2016.

 

Komentáře