„Příležitost dělá zloděje“ Vánoční svátky jsou mezi lapky velmi populární!

Reklama

 

strong>

Vánoční svátky jsou mezi lapky velmi populární

Adventní období a vánoční svátky se každoročně těší mezi zloději velké popularitě. Dokazují to loňské statistiky kriminality z období prosince, kdy bylo pouze nahlášených krádeží vloupáním na 2079, což je průměrně 67 případů denně. Alarmující je také objasněnost těchto případů, která je 23 %. Klidné období se tak může rázem proměnit ve stres z narušeného soukromí i ztráty cenností.

„Řada zlodějů páchajících tyto krádeže nepatří mezi typické profesionály, ale jsou to většinou amatéři, kteří chtějí rychle získat předměty, jako je elektronika, šperky, hotovost a nejrůznější hi-tech hračky. Spoléhají na sváteční období, kdy lidé hojně nakupují a doma toho mívají více než v jinou část roku. Zlodějům nahrává i fakt, že jsou lidé během svátků velmi neopatrní a nepozorní. Navíc v důsledku častějších návštěv příbuzných pak již ani dříve pozorní sousedé nerozlišují, kdo je návštěva a kdo přišel na lup,“ říká Ivan Pavlíček, odborník na zabezpečení domácností firmy Next.

Přeplněné popelnice a dárky jako ve výloze
Opatrní by měli být především majitelé či nájemníci domů. Jeden z nejjednodušších způsobů, jak nalákat zloděje, aby zjistili, co jste si nadělili pod stromeček, jsou prázdné krabice po dárcích v popelnici před domem. Takovému pozvání zloději jen těžko odolají.

„Další chybou, kterou majitelé domů dělají je, že své dárky vystaví pod vánočním stromkem, který stojí přímo pod okny. To je samozřejmě vidět z ulice a potenciální zloději se nemusejí ani moc namáhat,“ varuje Ivan Pavlíček.

Hrozba na sítích
Majitelé bytů či domů, kteří na svátky opouští své domovy, ať už cestují do zahraničí nebo na chalupu, by měli být opatrní při používání sociálních sítí. Především zveřejňování příspěvků s časovými údaji, kdy zůstane byt či dům prázdný, typu „pozdravy všem doma, vrátíme se příští týden“ jsou pro zloděje dobrým vodítkem.

„Nezabezpečené profily na sociálních sítích společně s neuvážlivým obsahem mohou zlodějům velmi usnadnit práci, odpadá tak práce tipařům. A pokud majitelé nemají dostatečně zabezpečený ani svůj byt či dům, mohou být následky fatální,“ říká Ivan Pavlíček.

Vloupání za přítomnosti obyvatel se zloději nebojí. Ztratit můžete více než jen peníze, potvrzuje to nedávný případ z Havířova
Vloupání do domů a bytů za přítomnosti obyvatel dávno nepatří mezi ojedinělé případy. Následky takových vloupání jsou často fatální. Kromě finanční ztráty mají majitelé či nájemníci kvůli narušení soukromí často i psychické potíže, které navíc umocňuje přímé setkání s pachateli. Potvrzuje to také případ z konce srpna na Havířovsku, kde se nezletilí mladíci vloupali do přízemního bytu, ve kterém spala rodina. Majitelka se nyní chce z bytu odstěhovat.

V souvislosti s vloupáním se v první řadě počítají hmotné škody a napravují nedostatky v zabezpečení vykradeného bytu či domu. Vzápětí však přichází ne tak patrný, ale o to závažnější problém – pocit ztráty soukromí, jistoty a bezpečí. „Majetkové škody při vloupání jsou samozřejmě nepříjemné, ale lidé se často mnohem hůře vyrovnávají se ztrátou pocitu soukromí a bezpečí, který se nedá vyčíslit penězi,“ říká Ivan Pavlíček z firmy Next, odborník na zabezpečení domácností.

„Jak se člověk s vykradením vyrovná, záleží na mnoha faktorech. Silnější osobnosti nebo rodiny, které žijí stmeleně, většinou reagují tak, že uklidí, rozhodnou se pro nové a lepší zajištění bytu, nakoupí si nové věci a snaží se vyrovnat s tím, že jim byly odcizeny i drahocennosti, jež nebude možné nahradit. Slabší jedinci, kteří žijí často osamoceně nebo senioři mohou reagovat velmi silně a může se u nich vytvořit posttraumatická stresová porucha, která jim následně značně komplikuje život. Trpí například poruchami spánku, kdy se jim ve spánku opakuje celá situace vykradení. Dále trpí úzkostmi, které mohou gradovat do nejrůznějších fobií, celkové sociální staženosti a nedůvěry k ostatním lidem,“ popisuje možné důsledky vykradení psychiatrička MUDr. Dana Dufková.

Celkové trauma navíc ještě zhoršuje přímé setkání s pachateli. K vloupáním za přítomnosti obyvatel často dochází zejména v noci, kdy lidé většinou spí. Podle polohy bytu se až 90 % vniknutí uskutečňuje přes vstupní dveře, v nižších podlažích pak okny a balkony.

„Jediným skutečně účinným způsobem ochrany soukromí a majetku jsou kvalitní bezpečnostní opatření, ideálně v podobě certifikovaných bezpečnostních dveří minimálně ve III. třídě s vložkou a kováním alespoň ve stejné kategorii jako dveře samotné. V nižších podlažích je pak vhodné, okna či balkony zajistit bezpečnostními fóliemi nebo mřížemi,“ uzavírá Ivan Pavlíček, odborník na zabezpečení domácností ze společnosti NEXT.

Máte dobře zabezpečený svůj domov? Podle ankety společnosti NEXT až 40 % z dotázaných nemá doma žádné zabezpečovací prvky!
Společnost Next, která je tradičním výrobcem bezpečnostních dveří v České republice, provedla anketu týkající se zabezpečení českých domácností. Podle ní mají Češi v zabezpečování svých domovů stále ještě rezervy. Zabezpečovací prvky má ve svých bytech či domech zhruba polovina z dotázaných.

Bohužel mezi bezpečnostní prvky jsou z velké míry mezi respondenty počítány dílčí přídavné závory, řetízky či zámky na dveřích, které většinou samotnou konstrukci dveří ještě více oslabují. Slabá místa na vstupních dveřích skutečně ochrání jen bezpečnostní dveře, které má doma 43 % respondentů. Takové, které odolají zlodějům však navíc musí být certifikované minimálně ve 3. nebo 4. bezpečnostní kategorii, a ty má jen 26 % z dotázaných. Tedy 58 % respondentů bezpečnostní dveře nemá nebo jsou v nedostatečné kategorii a 16 % lidí neví, co bezpečnostní kategorie znamenají.

Anketa také ukázala, že až 37 % z dotázaných má vchodové dveře starší více než 11 let (z nich téměř dvě třetiny dokonce více než 16 let). „Technologie výroby dveří se posouvají stále dopředu, nároky evropských norem se také pravidelně zpřísňují jak pro odolnost proti vyloupení, tak protipožární. Stejně tak nové metody zlodějů jsou stále sofistikovanější a nebojí se ani násilných vloupání. Z praxe víme, že dveře, které jsou vyráběny v posledních deseti letech, jsou výrazně odolnější. Především původní papundeklové panelákové dveře bytů zloděj překoná během pár vteřin. Sami jsme prováděli zkoušku jejich odolnosti a za pomocí páčidla je snadno překoná i žena. Dokonce evidujeme případ, kdy se mladé ženě podařilo takové dveře prokopnout,“ varuje Ivan Pavlíček ze společnosti Next. Vlastní zkušenost s vykradením či vloupáním má 7 % dotázaných.

Zdroj: Next

Komentáře