Proč kočka nesežere něco jen tak jako pes?

Reklama

Kočky bývají mnohdy tak mlsné, že to jejich majitele dohání k šílenství. Jednu kapsičku sní, druhou ne, granule jim měníte xkrát do roka a z pamlsků, které jste jim nakoupili, si vyberou pouze jeden druh. Vybíravost koček ale není rozmar, mohou za to jejich chuťové receptory a trávení, které je úplně odlišné od psího.

Určitě se vám někdy stalo, že váš mazlík odmítal jíst granule, konzervy či kapsičky, které jste mu v dobré víře nakoupili. Na vině jsou kočičí chuťové pohárky. Kočky velmi citlivě reagují na jemné odstíny hořké chuti a úplně jim chybí receptory chuti sladké. Co se týče trávení, mají problémy se sacharidy a naopak je potěší maso, ze kterého čerpají bílkoviny a tuky.

Že kočka není pes a včera není dnes…
Kočičí trakt se velmi liší od toho psího. Psi se mohou živit kromě živočišné stravy také potravou rostlinného původu a dokonce na čas zvládnou být striktními vegetariány. Kočky by takový jídelníček dlouho nepřežily. Patří totiž mezi obligátní masožravce – hlavním zdrojem energie jsou pro ně živočišné bílkoviny a tuky, jejichž čerstvost si na rozdíl od sladkého dokážou vychutnat. Z tuků potřebují získat více esenciálních mastných kyselin než psi a nedokážou syntetizovat vitaminy A a D. Ideálně by proto kočky měly mít v krmné dávce 80 – 90 % surovin živočišného původu, zatímco psi si vystačí s 50 – 70 %.

Jaké krmivo je pro kočky ideální?
Kočky pocházejí z velmi suchých oblastí a pouští, a tak málokdy trpí pocitem žízně. Hlavní zdroj tekutin pro ně představovala voda obsažená v těle kořisti, kterou ulovily. Takže pokud budete krmit svou kočku granulemi, nezapomeňte jí nalít do vedlejší misky dostatek vody, aby mohla touto formou tekutiny doplnit. Po suchých granulích totiž může mít koncentrovanější moč a být náchylnější na močové kameny. Krmit kočku pouze měkkým krmivem ale také není vhodné, na málo používaných zubech by se jí mohl vytvořit zubní kámen. Stravu v ideálním případě kombinujte. Zvolte kvalitní granule s vysokým obsahem živočišných bílkovin a doplňte je masovou konzervou či kapsičkou bez navýšeného obsahu vápníku. Díky tomu přijme kočka dostatek vody, bílkovin a ostatních živin. Ideální pro takové stravování je např. kvalitní celostní krmivo StarVita ve formě granulí či pestrý výběr kočičích konzerv VivaVita se šťavnatými kousky masa, které pořídíte v prodejnách Mountfield. Výběr krmiva můžete přizpůsobit i věku a stavu kočky, existují různé druhy pro koťata, kočky domácí i venkovní či kastrované.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“17735″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“373″}}]]

Správná péče o kočky v seniorském věku
Stejně jako u psů, přichází stáří u koček mnohem rychleji než u člověka. Divoké kočky se dožívají v průměru devíti let. Ty „ochočené“ v průměru patnácti let. Jsou i případy, kdy se kočka dožije v domácím prostředí i dvaceti let. Stárnutí koček začíná samozřejmě individuálně, ale obecně se dá o kočičím důchodu mluvit od devátého až desátého roku. Vitalitu kočky ve starším věku ovlivňuje samozřejmě dědičnost, plemeno, správná strava a životní styl.

A jak se nejlépe starat o kočku seniorském věku?
Díky tomu, že se kočky z venku „nastěhovaly“ do domácností, se jejich délka života za posledních padesát let skoro zdvojnásobila. Nejdelšího věku se dožívají většinou siamská plemena. Starší kočky více spí a je jim dobře na teplých místech. Výrazným signálem důchodového věku je i ztráta apetitu, protože již tolik nefungují čichové vjemy, které jsou u koček při jídle velmi důležité.

Podložte misky s krmivem
„Pro podporu chutě je dobré krmivo mírně ohřát. Dávejte ho na více míst v bytě či domu. Pokud má kočka již problémy s pohybem, podložte misku, aby zvíře nemuselo při jídle tolik ohýbat krk,“ říká odborník na výživu psů a koček Martin Pučálka. Kočkám necháváme potravu v miskách po celý den, protože potřebují jíst několikrát denně v menších dávkách. Důležité je krmivo, které obsahuje dostatek vlákniny. Ta pomáhá u kočky proti zácpě. Krmivo by také nemělo mít příliš vysokou energetickou hodnotu, aby příliš netloustla, protože má v pokročilém věku výrazně méně pohybu. „Starším kočkám je důležité podávat potravu s vysokým obsahem lehce stravitelných bílkovin. Jídlo s nekvalitními bílkovinami způsobuje celkové oslabení svalstva a imunitního systému. Dobré je také do krmiva dávat trochu rybího tuku, který napomáhá k lepší srsti.“ U koček platí stejné pravidlo jako u starších psů. “ Je-li zvíře i ve vyšším věku v dobré kondici, není potřeba měnit krmivo, pokud se zásadně nemění zdraví a stav kočky či kocoura. Pokud se potravu rozhodnete měnit, tak zejména u kočky je důležité udělat přechod pozvolna. Vždy do starého krmiva dávejte i nové a podíl postupně změňte, až budete kočce dávat novou potravu. Takovýto přechod může trvat i deset dní,“ dodává Martin Pučálka.

Komentáře