Průzkum: Kde jsou nejčastěji děti a teenageři o prázdninách?

V období letních měsíců jsou děti nejčastěji u prarodičů nebo na táboře. Teenageři na brigádách.

Letní prázdniny jsou pro rodiče mnohdy náročné, musí svým dětem připravit zajímavý program na celé dva měsíce. Z šetření ČSOB a Ery vyplynulo, že až polovinu prázdnin tráví děti u svých prarodičů. Zbývající měsíc je pak vyplněný tábory ať už klasickými pobytovými, nebo hojně využívanými příměstskými a samozřejmě i společnou dovolenou s rodiči. Starší náctiletí (od 16 let) si na své prázdninové aktivity často vydělávají na brigádách a cestují do zahraničí.

Tábory jsou klasickou součástí prázdnin. Děti na tábor posíláme nejdříve v 7 až 8 letech, častěji ale ještě později. Nabídka zájmových táborů je velmi pestrá a kromě typických zaměření (taneční, indiánský, vodácký, skautský) zahrnuje i integrační tábory, kde jsou handicapované i zdravé děti dohromady, nebo tábor pro rodiče s dětmi. Mnoho rodičů se snaží s dětmi o prázdninách strávit co nejvíce společného času a zažít spoustu dobrodružství. „Udávaná útrata za placené letní aktivity se pohybuje mezi 3 500 až 10 000 korunami za celé prázdniny,“ komentuje anketu Martina Slavíková, tisková mluvčí Ery a Poštovní spořitelny.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“9900″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“300″}}]]

Tábory nejraději ověřené a bez nucení
Dle šetření ČSOB a Ery nejčastěji preferujeme ověřený tábor, kde bylo dítě spokojené i v minulých letech. Starší teenageři si většinou o prázdninovém programu rozhodují z velké části sami. Typickou součástí je i prázdninová brigáda. Výdělek z ní často pokrývá oblíbené zahraniční cesty a jazykové pobyty, na které navíc přispívají rodiče.

Kapesné na tábor: hotovost a přednabitá karta
Téměř polovina rodičů (46 %) svěří většinu peněz, které dítěti na tábor dají, skupinovému vedoucímu. Druhý nejčastější model (36 %) spočívá v tom, že dítě dostane před začátkem tábora od rodičů celou hotovost a 14 % dětí dostává peníze postupně, např. poštou. Někteří rodiče začali využívat tzv. přednabité dětské karty, což je platební karta, která se neváže k účtu, a rodiče mohou navíc dostat i SMS o realizovaných platbách svého dítěte. „Jako ideální se jeví rozdělit kapesné na dvě poloviny. Ta menší bude v hotovosti na drobné výdaje a zbytek peněz bude mít dítě na přednabité kartě, kterou zaplatí v restauraci nebo v obchodě,“ komentuje Jana Opršalová, výkonná manažerka útvaru Platební komfort ČSOB. 

Komentáře