Putovní výstava Fenomén IGRÁČEK se přesouvá do Městského muzea v Lanškrouně

Reklama

Městské muzeum Lanškroun ve spolupráci s firmou EFKO a Technickým muzeem v Brně srdečně zvou všechny milovníky hraček na výstavu Fenomén IGRÁČEK. Vernisáž výstavy se uskuteční 17. září tohoto roku v galerii muzea. Hudební doprovod připraví En-ten-týky z Rodinného centra Dětský svět pod vedením paní Jetmarové. Výstava v Lanškrouně potrvá do 13. listopadu. Legendární IGRÁČEK letos slaví čtyřicet let od svého uvedení na trh. Výstava představuje historii i novodobý vývoj figurky IGRÁČKA. Návštěvníci se seznámí s výrobou a vývojem figurek od roku 1976, kdy byl první IGRÁČEK, povoláním zedník, vyroben. Město Lanškroun má bohatou historii. Své stopy tady zanechali například Přemysl Otakar II., Václav II., Záviš z Falkenštejna, Kostkové z Postupic, Pernštejnové, Hrzánové z Harasova nebo Lichtenštejnové. Mezi stálými expozicemi nalezenou návštěvníci zmapovanou historii českého sklářství na pomezí Čech a  Moravy nebo  Kabinet mincí a medailí Zdeňka Kolářského. Muzeum připravuje pravidelně i výstavy putovní, mezi které letos zařadí i tu o IGRÁČKOVI.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“10615″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“400″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

„Čtyřicátá pátá výstava ve Vodní tvrzi v Jeseníku, odkud výstava do Lanškrouna putuje, je minulostí. V Lanškrouně, na 46. místě v pořadí, budou zastoupeny novinky z výroby. Návštěvníci se mohou těšit na nové oblečení IGRÁČKŮ i jejich obalů,“ uvádí Zdeněk Rauš, z oddělení prezentace a práce s veřejností Technického muzea v Brně. „Pořádat výstavu v Praze nebo Brně je poměrně běžné. Proto je tato putovní výstava pro nás velkou výzvou. Není ale příliš mnoho podobných výstav, které by  cestovaly za lidmi téměř kamkoli. Všude kde výstavu instalujeme, je někdo, kdo má ještě původní IGRÁČKY nebo si na ně alespoň pamatuje. To bývá zárukou, že výstavu navštíví nejen děti, ale i jejich rodiče, případně prarodiče. Jsme rádi, že tato figurka i po 40ti letech má dětem co říct. Osobně navíc fandím lidem, kteří přináší českou hračku nejen na český trh. Tato výstava je důkazem zájmu o české výrobky. Od 17. 10. 2011 putuje po celé ČR,“ dodává Zdeněk Rauš.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“10616″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“450″}}]]

„Tématiku putování po zemích českých a moravských jsme v letošním roce nově obohatili limitovanou edicí IGRÁČEK Otec vlasti, a to při příležitosti 700. výročí narození Karla IV,“ říká Miroslav Kotík, majitel společnosti EFKO. „Krále uvádíme na trh ve stylovém obalu s popiskami v latinském jazyce Vivat Karolus rex!, ilustrací Zlaté buly, císařovým portrétem a podpisem. Balení mimo postavičky obsahuje také koně, meč, štít s dobovým erbem, halapartnu a standartu se symbolem českého království – bílým lvem. IGRÁČEK Karel IV. je vyroben ve třech verzích obalů s prostředím panorama Prahy, Karlštejna, a také středočeského ležení na zámku Loučeň. Tato novinka bude již součástí výstavy v Lanškrouně. Myslím, že tak dobře podtrhne atmosféru putování naší výstavy po hradech, zámcích, tvrzích a muzeích Čech a Moravy,“ dodává Miroslav Kotík.

Městské muzeum Lanškroun je známé především díky mnoha zajímavým stálým expozicím a pořádáním úspěšných sezonních výstav z různých oborů, určené pro všechny věkové kategorie, ale především pro děti a mládež. Pořádá také řadu významných kulturních akcí – masopustní průvod a veselici, adventní tvůrčí dílny, historické akce a další. Bohatá publikační, sbírkotvorná a edukační činnost i spolupráce se zahraničními institucemi patří k důležité charakteristice lanškrounského muzea. Z nově vzniklých expozic je to například Altamira, keramické plastiky akademického sochaře Lubomíra Šilara, rodáka z nedaleké Horní Čermné. Opomenout nelze ani stálou expozici věnovanou historii města a okolí se zrestaurovanými hodnotnými exponáty a Pamětní síň hudebního skladatele a dirigenta Jindřicha Pravečka. Muzeum vzniklo v roce 1905 a sídlí na zámku.

Rozhodně muzeum v Lanškrouně navštivte, nebudete litovat!

Komentáře