Rozhovor s dědici kosmetické značky Herbacin

Rozhovor o firmě Herbacin, jejím počátku na německé trhu, celosvětové expanzi, portfoliu výrobků, ale i testování na zvířatech s dědici Herbacin.

Herbacin má za sebou velice bohatou historii, první myšlenky ohledně výroby kosmetiky byly formovány už kolem roku 1900 s tím, že v roce 1905 byla započata výroba. Kdo stál u úplného zrodu značky Herbacin z vaší rodiny a jaké byly úplné začátky výroby?
Úspěšná historie firmy Herbacin byla započata v Durynsku (Thüringen) kolem roku 1900 na popud dvou lékárníků, kteří přišli se skvělým nápadem na jakousi „pečující formuli“ ze srdce přírody. Oficiálně pak firmu založil v roce 1905 manželský lékárnický pár Otto a Hedwiga Königovi v Eisenachu. Nápad na výrobu produktů na přírodní bázi přinesl značce Herbacin již záhy nezaměnitelnou image. A my tyto principy následujeme a ctíme už 112 let.  Během své dlouhé historie firma doslova přežila mnoho zlomových událostí, za všechny jmenujme dvě světové války, 40 let existence NDR, znovusjednocení Německa. Nicméně stejně jako tomu bylo na úplném počátku, i nyní zkoumáme, vyvíjíme a vyrábíme produkty na rostlinné bázi pro péči o tělo. Herbacin stále vyvíjí nejen nové produkty, ale i celá firma se rozvíjí a roste ve všech oblastech byznysu, jako jsou personálie, technické zázemí, špičkové budovy a mnoho dalšího.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“media_original“,“fid“:“22782″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“183″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“263″}}]]

Vše vzniká na přírodní bázi, procesy nejsou asi jednoduché?
Všechny produkty naší firmy jsou vyráběny v souladu s evropskými i německými předpisy. Výroba podléhá nepřetržité kontrole kvality a je dozorována příslušnými státními úřady. Jak vývoj, tak výroba všech produktů probíhá za nejvyšších kvalitativních standardů a se zahrnutím nejaktuálnějších trendů v kosmetice, resp. výsledků výzkumu v sídle firmy ve městě Wutha-Farnroda. Nezbytné know-how je zajištěno dobrým vzděláním a dlouholetou zkušeností spolupracovníků. Rozvoj a další vývoj našich produktů probíhá v těsné spolupráci s našimi odběrateli, dodavateli a uživateli.

Využíváte původní receptury?
Krém na ruce Herbacin se v posledních desetiletích stal celosvětově jedním z nejznámějších a nejoblíbenějších krémů na ruce. Ve více než 40 zemích pečují lidé o své ruce milionkrát osvědčeným krémem ze zeleného obalu. Krém na ruce je díky svému vyváženému složení vysoce ceněn obzvláště zákazníky, jejichž ruce jsou silně namáhány. K odedávna osvědčenému krému na ruce vyvinul Herbacin cosmetic GmbH kolekci výrobků k péči o ruce a celé tělo. Pro trvalé zajištění vysoké kvality výrobků jsou všechny receptury pravidelně přizpůsobeny aktuálnímu stavu výzkumu a techniky. Desetiletími ověřené receptury a principy působení zůstávají nadále beze změny zachovány pouze s nepatrnými a nutnými úpravami. 

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“media_original“,“fid“:“22786″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“417″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“401″}}]]

V čem vidíte největší změnu z hlediska výroby kosmetiky Herbacin mezi úplnými počátky a dnešní dobou? 
Firma Herbacin se neustále rozvíjela. Před 30 lety se sortiment skládal z mnohem méně výrobků než dnes. Nejdůležitějšími skupinami produktů byly už tehdy přísady do koupele, péče o vlasy – i proti lupům a péče o ruce. Mezitím byl sortiment výrobků těchto produktových řad výrazně rozšířen.  Rozsáhlý sortiment průběžně doplňujeme dalšími produkty, např. o péči o chodidla a nohy, péči o tělo, speciální produkty bylinné péče o obličej, řadou pro ženy či pečující řadou pro muže. Největší změnou je ovšem významná nadnárodní aktivita Herbacin cosmetic GmbH. Výrobky Herbacin mezitím používají zákazníci ve více než 45 zemích na 6 kontinentech.

Jak jste se dokázali vyhnout testování na zvířatech v dobách, kdy ještě neexistovaly tak pokročilé technologie, aby dovolily testovat jiným způsobem?
Herbacin cosmetic GmbH nechává bezpečnost všech svých produktů posuzovat nezávislým znalcem. V rámci tohoto posuzování bezpečnosti probíhá rovněž posuzování snášenlivosti s pokožkou. Pod odborným lékařským dohledem jsou prováděny odpovídající testy s dobrovolníky a výsledky jsou vyhodnocovány ve znaleckých posudcích.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“media_original“,“fid“:“22784″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“325″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“368″}}]]

Jak se značka rozvíjela v Německu a postupně do světa?
Herbacin má své fanoušky dnes už po celém světě, jejichž množství stále roste skutečně po celé zeměkouli. Prodává se ve více než 45 zemích světa. Na špici prodeje samozřejmě stojí náš světoznámý klasik – heřmánkový krém na ruce Herbacin („Herbacin kamille Handcreme“). Průběžně jsme dále rozvíjeli náš sortiment výrobků. Dnes naše paleta produktů zahrnuje přes 120 výrobků z oblasti péče o tělo, pleť a vlasy, stejně jako pečující řady pro současnou ženu a moderního muže.

Jedná se stále o rodinnou firmu?
Herbacin je 100 % rodinný podnik.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“media_original“,“fid“:“22788″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“336″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“452″}}]]

Je veškerá kosmetika Herbacin vyráběna v Německu a distribuována do světa, nebo existují i další výrobny?
Herbacin vyvíjí a vyrábí výhradně ve svém sídle v Německu. Všechny naše výrobky jsou „Made in Germany“ a pocházejí z našeho durynského závodu. Vlastní výzkumná a vývojová laboratoř stejně jako naše vlastní výrobní místo v sídle ve městě Wutha-Farnroda nám umožňují maximální flexibilitu ve výrobě i odbytu.

Pracujete s inspirací na lokální úrovni?
Podněty pro nové výrobky přicházejí často z lokálních trhů. Při vývoji produktů se vždy snažíme zpřístupnit jednotnou kvalitu celosvětově.  Ve vzácných případech nás regulační a národní zvláštnosti v několika málo zemích nutí recepty nepatrně přizpůsobit. V zásadě jsou ale recepty pro všechny trhy identické.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“media_original“,“fid“:“22789″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“336″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“452″}}]]

Blahodárné bylinky a ovoce v kosmetice Herbacin
Kosmetika Herbacin je od svého počátku, kdy byla uvedena trh v roce 1905, vyráběna na přírodní bázi a v jejich výrobcích lze nalézt nejrůznější byliny či ovoce. Jaké mají účinky na pokožku a v čem jsou blahodárné?

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“22914″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“225″}}]]

Heřmánek
Heřmánek známe všichni již od školy a jistě jen málokdo neslyšel od maminky nebo babičky o jeho skvělých účincích při vnitřním i vnějším použití. Však byl pro své skvělé vlastnosti používán již v Antice. Tato léčivá rostlinka skutečně dokáže zázraky. Čaje z heřmánku jsou hojivé, dobře působí při průjmových onemocnění, dezinfikují, pomáhají při plynatosti, na alergie a na mnoho dalších onemocnění. Pro jeho zklidňující účinky je také hojně zastoupen v kosmetice. Vývary z heřmánku jsou skvělou koupelí pro vlasy a stejně tak vlasy posiluje i ve vlasové kosmetice. Ti, kdo mají mastné vlasy, jistě znají přednosti heřmánku, který je ideální právě na rychle se mastící pokožku. Vedle toho ale také zabraňuje tvorbě lupů a pokožku zároveň léčí. V krémech zase patří k leaderům díky svým zklidňujícím účinkům. Ať už heřmánek pijete jako čaj, koupete se ve vývarech nebo používáte jakoukoli heřmánkovou kosmetiku, vždy děláte svému tělu i mysli dobře.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“22915″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“239″}}]]

Levandule
Levandule se těší stále větší a větší oblibě po celém světě. Levandulová pole ve Francii jsou vyhlášená svou krásou a ročně lákají tisíce turistů, kteří se fotí v záplavě nádherně vonících květin. Její účinky jsou synonymem klidu – levandule zklidňuje, a to jak tělo, tak mysl. Levandulová silice má silně hojivé a antibakteriální účinky. Nálev z květů má tlumivé účinky, proto jej často najdeme v čajích pro klidný spánek a snížení nervozity, snižuje ale i krevní tlak a dobře působí na žaludek. Levanduli najdeme jak v parfémech, tak třeba jen v sáčcích v domovech pro její krásnou vůni, hojně je ale využívána i při vaření a pečení. V kosmetickém průmyslu je oblíbená pro své účinky na problematickou pleť a pro léčbu ekzémů, nádherně uvolňuje a zklidňuje pokožku a je vynikající pro masáže, a to jak oleji, tak krémy. Posvítit si umí i na revma a migrény.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“22916″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“239″}}]]

Růže
Další z těch rostlinek, jejíž blahodárné účinky znali již ve starém Egyptě a v jejichž květech se koupala i Kleopatra. Velmi ceněná a žádaná květina, jejíž listy dokážou zázraky, je rovněž poměrně drahá, protože například na vytížení jednoho kilogramu přírodního růžového oleje je třeba zpracovat tři tuny květních lupínků. A proč je tak ceněna právě v kosmetickém průmyslu? Dokonale regeneruje! Koupele, krémy, oleje, růžové vody, to vše nejen pokožku regeneruje, ale zároveň i dezinfikuje, srovnává barvu pleti a harmonizuje. Pokožka je po použití krémů s výtažky z růží vláčná a dokonale jemná. A co víc, je vhodná pro všechny typy pleti.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“22917″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“206″}}]]

Zázvor
Zázvor platí jako jeden z nejlepších přírodních pomocníků při řadě onemocnění jen vypsat, kde všude účinkuje, by vydalo na samostatný dlouhý článek. Nachlazení, chřipky, nechutenství, prevence rakoviny, žaludeční potíže, snižování váhy, dezinfekce, posílení zraku nebo menstruační potíže, to je jen kratičký výčet toho, kde má zázvor pozitivní účinky. Avšak také v kosmetice je hojně využíván, a to zejména ve sprchových gelech, šamponech nebo parfémech. A čím si to zasloužil? Protože stejně jako působí jako jakási vnitřní dezinfekce, ty samé účinky má také na pokožku, kterou zároveň skvěle prokrvuje. V mastích je využíván také na bolesti.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“22918″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“206″}}]]

Citronová tráva
Citronová tráva není v našich krajích tak tradiční, jako třeba v Asii i některých evropských zemích, zato se však velmi rychle zabydlela, a to jak v čajích, tak v kuchyni a kosmetice, ale i jako přírodní lék. Obsahuje cenné silice, skrývá v sobě antioxidační a antibakteriální účinky a oblíbená je tako v parfémech. V kosmetice je oblíbená díky svých antistresovým účinkům, díky svým vlastnostem však platí také za léčivou rostlinku (teplota, nadýmání, průjmy, cholesterol, astma, zvracení atd.). Kombinace zázvoru a citronové šťávy vám vytvoří ze sprchování doslova wellness zážitek. Tělo dokonale vyčistí (má silné antibakteriální účinky), uvolní, navodí příjemný pocit relaxace. Pokožka zůstává krásně vláčná.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“22919″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“206″}}]]

Dragon a passion fruit
Dračí ovoce neboli bílá pitaya obsahuje mnoho vlákniny, vitamínů, minerálů a antioxidanty. V kosmetice je ovoce oblíbené pro své omlazující a čistící účinky. Podporuje přirozeně zdravou strukturu pleti a pokožku dokonale relaxuje a zároveň zpevňuje. Dodává vitalitu a je bojovníkem proti stárnutí. Skvěle pomáhá také v boji proti akné. Stejně tak passion fruit obsahuje řadu vitamínů, olejů, antioxidantů a složek pro dokonalou výživu pokožky. Kombinace tohoto ovoce zajistí dokonalou relaxaci pokožky a zároveň podpoří její pružnost a mladistvý vzhled.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“22920″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“135″}}]]

Mango a ginkgo
Mango je oblíbené jak na talíři, tak v kosmetice, a to nejen díky hydratačním schopnostem. Je bohaté na vitamíny (zejména C) a stopové prvky (zinek draslík atd.). Mango je využíváno do krémů, vlasové i tělové kosmetiky a všeobecně platí za bojovníka proti stárnutí. Skvěle regeneruje a podporuje pružnost pokožky (právě díky vysokému obsahu vitamínu C). Ginkgo rovněž nabízí velmi širokou škálu pozitivních účinků pro organismus, a to jak vnitřně, tak při vnějším použití právě třeba v kosmetice. Ginkgo prokrvuje pokožku a posiluje její strukturu. Dokonale regeneruje a v kombinaci s mangem zajistí nádherný wellness zážitek, který přinese dobře prokrvenou pokožku a silné vlasy.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“22921″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“136″}}]]

Meduňka a bříza
Královnou mezi bylinkami pro zklidnění mysli a klidné spaní je bezesporu meduňka. A stejně tak uklidňující vliv má i na vnější organismus. Meduňka napomáhá v boji proti předčasnému stárnutí, uklidňuje vlasovou pokožku, harmonizuje maz v kůži a celkově obnovuje rovnováhu vlasové pokožky. Ideální je také pro zralou, suchou pokožku. Bříza patří v kosmetice k vyhledávané rostlině, a to zejména pro své desinfekční vlastnosti, vysoký obsah vitamínu C, ale i regenerační, tedy omlazující účinky. Čistí póry, odvary z břízy hojí poranění, napomáhá snižovat lupy a využívána je rovněž do přípravků proti celulitidě. Kombinace břízy a meduňky je velmi uklidňující a regenerační.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“22922″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“136″}}]]

Bambus, meloun a chmel
Bambus v sobě skrývá nejednu drahocennou složku – má vysoký obsah vitamínů a minerálů, ale i antioxidantů, proteinů, enzymů aminokyselin a dalších složek. Bambus posiluje vlasy, stimuluje kolagen, zlepšuje vlhkost a přírodní lesk vlasů. Meloun je bohatý na vitamín C, obsahuje proteiny a podporuje obnovení buněk. Chmel je nejen zásadní pro výrobu piva, ale i velmi užívaný v léčitelství a kosmetice. Je vhodný na problematickou pleť, posiluje celkovou strukturu a růst vlasů. A pozor, určitý typ chmele dokonce obsahuje i éterické oleje.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“22792″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“412″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Rozhovor s distributorem Herbacin na český trh – Odpovídal Branislav Gaňa, Managing Director, Berma Group

Braňo, proč zrovna Herbacin? Jak došlo „k námluvám“?
Naše společnost Berma Group je úspěšnou širokospektrální distribuční společností a vždy hledáme v každém odvětví kvalitní produkty pro uspokojení jedinečných potřeb zákazníků. V oblasti kosmetiky jsme intenzivně pátrali po značce, která by vyhovovala našim náročným kritériím. Důraz je na špičkový produkt vyrobený z kvalitních složek, široké portfolio s cílenou péčí každého výrobku, líbivý design, tradice a také neustálý výzkum a vývoj nových produktů vybrané kosmetické řady. Herbacin splňuje tako kritéria jednoznačně. Historicky podložený úspěch značky na německém a následně také americkém trhu hovoří za vše.

Herbacin je u našich sousedů velmi známá a oblíbená značka, jak to, že do ČR přichází až nyní?
Herbacin je rodinou společností. Všechny počiny jsou tak úzce spjaty především s tradicí a znalostí výrobní receptury kosmetické řady. Důraz je kladen na kvalitu a rozvoj produktu s přihlédnutím na biologické pěstování ingrediencí v regionu Wutha-Farnroda. Až sekundárně Herbacin rozvíjí své obchodní potažmo exportní aktivity. Expanze na nový trh je podložena důkladným prověřením lokálního distributora. Celý proces získání pozice výhradního distributora pro český a slovenský trh byla náročná a my jsme velmi rádi, že můžeme tuto oblíbenou značku našim zákazníkům nyní nabídnout.

Nyní je uvedena základní řada – co obsahuje a proč právě tento výběr?
Portfolio společnosti Herbacin je velice komplexní a zahrnuje péči o celé tělo.  Snažili jsme se z každé cílené řady vybrat to nejlepší pro spotřebitele. Proto nyní představujeme, dle preferencí zákazníků na německém i ostatních zahraničních trzích, nejoblíbenější produkty. Ve velké oblibě jsou výrobky určené pro každodenní péči jako krémy na ruce a produkty určené pro péči o nohy.  Stejně tak představujeme základní vlasovou péči, konkrétně šampony a kondicionéry. Zákazníci si mohou vybrat dle funkčního zaměření nebo dle vonných preferencí. 
 
Na jaké další výrobky se mohou zákazníci těšit do budoucna?
Tím, že portfolio Herbacin je velmi široké, zůstává velmi mnoho výrobků k představení. Postupně rozšíříme řadu výrobků FOOT CARE, která v letních měsících jistě získá na oblibě.  Zákazníci se mohou také těšit na krémy z řady péče o obličej HERBACIN FACIAL CARE. Ta bude doplněna výrobky pro citlivou pokožku z řady SENSITIVE CARE. S přihlédnutím na nárůst spotřeby pánské kosmetiky chceme zákazníky také seznámit s řadou kosmetiky pro muže „CAMOUFLAGE“. Naši zákazníci se jistě mají na co těšit

Kde je nyní Herbacin k dostání a jak zamýšlíte distribuci?
V současné době můžete celé portfolio značky Herbacin zakoupit v síti drogerií ROSSMANN, na internetu v síti lékáren Dr.MAX a také u různých nezávislých internetových prodejců. Samozřejmě pokračujeme v budování distribuce tak, abychom se co nejrychleji přiblížili ke všem zákazníkům. Cílem je rozšiřování dostupnosti jak v retailu, tak na nezávislém trhu. Zkrátka, aby se značka dostala co nejrychleji do široké distribuce a byla na blízku spotřebitelům.

BERMA GROUP je profesionální distribuční společností, která obhospodařuje český, slovenský a částečně i polský trh, kde má své vlastní obchodní zastoupení. Od roku 2009 drží široké portfolio značek z oblasti nápojů, potravin, kosmetiky a ostatních výrobků z oblasti FMCG. Distribuční strategie je vždy založena na vysoce kvalitních produktech a na znalosti jejich koncových zákazníků. Společnost BERMA výhradně zatupuje nápoje bavorské společnosti ADELHOLZENER, kyslíkovou vodu ACTIVE O2 i jejich bio výrobky. Stejně tak britskou značku Mr. FLAPJACK na českém, slovenském a polském trhu. Od roku 2016 je navíc výhradním distributorem kosmetické značky Herbacin na všech zmiňovaných trzích. Obecným cílem společnosti je kontinuální a udržitelná kvalitní distribuce prémiových produktů pro své zákazníky na evropském trhu.

Zdroj: Herbacin

Komentáře