Šampaňské na přípitek, červené víno na krev

Reklama

Jaké šampaňské se hodí pro vánoční tabuli a přípitek? Jaké vyzkoušet červená vína? Zeptali jsme se odborníků!

Jaké vybrat bublinky na štědrovečerní a novoroční přípitek
Štědrovečerní a novoroční přípitek je tradičně spojený se „šampaňským“, avšak častěji než se šampaňským si připíjíme se sklenkou šumivého vína či sektu. Užijte si letošní svátky a oslavy příchodu nového roku s kvalitními bublinkami.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“15362″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“147″}}]]

Šampaňské ze Champagne
Nejznámějším a nejdražším sektem na světě je šampaňské, které se vyrábí ve francouzské oblasti Champagne. Vyrábí se tzv. tradiční metodou a pro jeho výrobu se používají pouze tři povolené odrůdy: Pinot Meunier, Pinot Noir a Chardonnay. Žádné jiné šumivé víno mimo oblast Champagne nesmí mít na etiketě vyznačen tento název.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“15363″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“169″}}]]

Mezi nejprestižnější a nejoblíbenější šampaňské se řadí například značky Pol Roger či Lanson. Lanson patří k nejstarším šampaňským domům ve Francii, jeho historie se datuje až do roku 1760. Dodává svá šampaňská vína na španělský, anglický a švédský královský dvůr. Pol Roger je oblíbená značka na anglickém královském dvoře a jeho šampaňské nechybělo ani na královské svatbě výsosti prince Williama a Catherin.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“15361″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“302″}}]]

Proslulé sekty z Itálie a ze Španělska
Pokud nevyžadujete pravé šampaňské, existuje mnoho kvalitních vinařství mimo tuto oblast, které produkují velmi kvalitní a chutný produkt, který můžete pořídit za příznivou cenu. Italskou produkci zastupuje velmi známá značka Prosecco, mezi fajnšmekry je pak velmi oblíbená značka Ferrari. „Vinařství Ferrari z italské oblasti Trento vyrábí sekty tradiční metodou Champenoise , tedy kvašením v lahvi. Šumivá vína této značky jsou velice oblíbená zejména pro svoji svěží a komplexní chuť a zároveň jemné bubliny,“ prozrazuje Filip Jantač z Global Wines.
Špičkovou produkci sektů najdeme také ve Španělsku, šumivá vína zde vyrobená Champenoise metodou nesou označení Cava. Vyrábějí se v Sant Sadurní d´Anoja v Katalánsku již od roku 1872. Původně nesla vína název „Xampán“ – to se ale nelíbilo francouzským vinařům, protože se to příliš podobalo jejich označení.  Od roku 1883 se používalo mnoho názvů jako například „Espumosos” nebo „Spanish champagnes“, až se nakonec ustálil název Cava.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“15360″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“193″}}]]

„Zajímavým faktem je, že vůbec nejprodávanější značkou šumivého vína na světě je právě šumivé víno ze Španělska značky Freixenet, tedy zástupce cava. Každá dvacátá prodaná lahev šumivého vína nese na etiketě jméno Freixenet a každý rok pak toto vinařství vyprodukuje nad 200 milionů lahví. Freixenet nabízí vynikající poměr cena vs. výkon,“ prozrazuje Filip Jantač z Global Wines.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“15364″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“208″}}]]

Španělská vína s tradicí, vinařství Miguel Torres
Španělsko zabírá největší vinařské území v Evropě. Vína ze Španělska jsou těmi nejlepšími víny v poměru cena a kvalita, i proto jsou u nás velmi oblíbená. Vinařství Miguel Torres se navíc řadí mezi nejstarší vinařství světa. Bylo založeno již v roce 1870 a v současné době řídí její chod již pátá generace. Závazek k půdě, lidem a vášni pro šíření vinařské kultury byl a stále je hlavní hodnotou tohoto vinařství.

Torres je největším vlastníkem vinic klasifikovaných v „Denomination of Origin (DO) of Penedès“ a zároveň největší vinařskou společností ve Španělsku. Od roku 1979 vyrábí víno také v Chile a od roku 1986 také v Kalifornii (zde pod značkou Miramar). Ve Španělsku kromě Penedés vlastní vinice také v regionech Conca de Barbera, Toro, Jumilla, Ribera del Duero, Priorat a Rioja.

Svá vína exportuje do více než 140 zemí světa. Bez nadsázky se tak dá říct, že se jedná o jednu z nejvýznamnějších vinařských značek světa. I přes svou velikost si Torres udržuje rodinnou atmosféru – vedení společnosti je stále v rukou členů rodiny, kteří se aktivně podílejí na výrobě vína. Od roku 2012 celou společností řídí Miguel Torres Maczassek, kterému předal vedení jeho otec Miguell A. Torres – ten v současné době působí jako prezident společnosti.

Každý rok vinařství obdrží celou řadu ocenění – namátkou „Nejvýznamnější vinařství roku 2000″ nebo „Evropské vinařství roku 2006″, ale i „Nejobdivuhodnější vinařská značka světa 2015″. Ocenění získává i Miguel A. Torres osobně, zmiňme například „Muž roku 2002″, „Cena za celoživotní dílo 2010″, což zopakoval i v roce 2012. Vína vinařství Miguel Torres distribuuje do ČR společnost Global Wines. Jaké jsou tipy na červená vína vinařství Torres?

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“15356″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“225″}}]]

Torres Altos Ibericos Crianza
Červené víno španělského vinařství Miguel Torres odrůdy Tempranillo. Zraje v dřevěných sudech a má neprůhlednou, třešňově červenou barvu. Víno má typickou odrůdovou vůni s aroma květin a ovoce, jako jsou jahody nebo maliny, doplněné o tóny koření a kouře, získaného ze zrání v sudech. Chuť je hladká a sametová s jemnými a šťavnatými tříslovinami. Hodí se k červeným masům, tučným rybám a sýru. K dostání v maloobchodní síti, ve vybraných restauracích za 287 Kč.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“15357″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“225″}}]]

Jean Leon „3055“
Červené víno španělského vinařství Miguel Torres kombinace odrůd Merlot a Petit-Verdot. Zraje tři měsíce v sudech z francouzského dubu. Má zajímavou, červeno-fialovou barvu s namodralými okraji, která je důkazem mladosti tohoto vína. Vůně je intenzivní s aroma zralého červeného ovoce a černého pepře. Chuť je hedvábná, sametová s výraznými tříslovinami, téměř až s olejnatými tóny v dlouhém závěru. Hodí se jak k rybám, tak i k pokrmům z masa. Výborné je s treskou s rajčatovým pestem. K dostání v maloobchodní síti, ve vybraných restauracích za 384 Kč.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“15358″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“227″}}]]

Torres Gran Coronas Reserva
Červené víno z vinařství Miguel Torres odrůdy Cabernet Sauvignon. Má intenzivní ovocnou vůni s aroma koření, lesního podrostu, balzamika a bobkového listu. Jemná chuť má velmi dobře zakomponované třísloviny a tóny černých třešní a toastu. K dostání v maloobchodní síti, ve vybraných restauracích za 377 Kč.

       [[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“15359″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“280″}}]]

Torres Sangre de Toro
Červené víno vinařství Miguel Torres s atraktivní barvou červených třešní a čerstvým, expresivním a intenzivním aroma červeného ovoce s jasnými tóny po zrání v sudech. Sametová chuť ideálně navazuje na vůni.  K dostání v maloobchodní síti, ve vybraných restauracích za 214 Kč.

Komentáře