Se správným pojištěním k moři, za památkami i do exotických destinací

Reklama

Zeptali jsme Kateřiny Vankové – manažerky cestovního pojištění, Generali pojišťovny na pojištění a cestování.

Stačí mi na letní dovolenou jen pojištění léčebných výloh?
To už dnes bohužel nestačí. Pojištění léčebných výloh kryje situace, kdy onemocníte nebo se zraníte. Pohodovou dovolenou může zkazit řada dalších okolností, například ztráta nebo poničení zavazadel nebo sportovního vybavení a elektroniky. Výjimkou také nejsou zranění vzniklá při sportovních aktivitách, které základní cestovní pojištění nezahrnuje. „A právě to jsou případy a situace, na které je potřeba se připojistit. Finanční ztrátě také zabraňuje pojištění storna cesty, které může nastat z rozličných důvodů. Pojištění prakticky všech rizik přitom stojí řádově maximálně desítky korun denně. Pojistné plnění může být ale ve stovkách i milionech korun,“ radí Kateřina Vanková.

Jak mi pomůže pojištění storna cesty? Pro jaké případy byste ho doporučili?
Storno cesty může ušetřit mnoho peněz, které už jste na cestu vynaložili. Například za letenky a ubytování. V případě neuskutečnění cesty z důvodu nemoci, zranění, úmrtí v rodině nebo nečekané změny situace v místě, které znemožňují cestu absolvovat (může jít například o povodně, erupci sopky, nečekanou změnu bezpečnostní situace) pojištěný klient získá zpět 80 procent vynaložených nákladů. „V situaci, kdy takto plánoval cestovat například pár, výplata vynaložených nákladů se vztahuje i na druhou osobu,“ říká Kateřina Vanková.

Pro jaké případy se hodí mít pojištěná zavazadla?
Zavazadla má smysl mít pojištěná. Pojištění kryje případ jejich poničení, ztráty nebo zpoždění doručení při letecké přepravě. Při zničení nebo ztrátě kufru Generali vyplatí částku až 70 tisíc korun. „Při zpoždění doručení zavazadla při využití letecké dopravy už o šest hodin klient pojišťovny získává nárok na výplatu pěti tisíc korun, které může využít například k nákupu osobních věcí, které má v opožděném kufru. Na tuto částku má nárok i v případě, že mu letecká společnost zatoulaný kufr po šesti hodinách doručí,“ vysvětluje Kateřina Vanková.

Na dovolenou vezu foťák a kameru, jak si je v rámci cestovního pojištění můžu chránit?
Nejlepší je si k cestovnímu pojištění sjednat ještě připojištění elektroniky, které se vztahuje na digitální fotoaparát a kameru, mobilní telefon, tablet, laptop, GPS navigaci nebo čtečku. Limit pojistného plnění u Generali může být až 40 tisíc korun na jednu osobu. „U tohoto připojištění vždy vyžadujeme úřední doklad o tom, jak ke zničení nebo ztrátě elektroniky došlo, ideálně od policie,“ radí Kateřina Vanková.

Vztahuje se limit u léčebných výloh také na ošetření zubů?
Cestovní pojištění v případě léčebných výloh myslí i na ošetření zubů. Limit je ale stanovený speciálně pro tento případ a činí deset nebo dvacet tisíc korun v závislosti na zvolené celkové výši limitu pojištění. Částka v této výši pokrývá náklady na akutní problémy, není určena primárně pro například kosmetické zákroky.

Léčím se s cukrovkou, musím platit nějaké extra připojištění?
Diabetes nemusí být nutně překážkou při sjednání cestovního pojištění a ani pro pohodové cestování. Člověk s takzvanou stabilizovanou cukrovkou si může sjednat běžné varianty cestovního pojištění, není potřeba, aby řešil nějaký příplatek nebo speciální verzi. Jiné to je pouze tehdy, když toto, ale i jiná dlouhodobá onemocnění, vyžadovalo v předchozím roce hospitalizaci, bylo na postupu nebo vyžadovalo podstatné změny v léčbě. „Diabetikům ale doporučujeme, aby svoje cestovatelské plány konzultovali předem s ošetřujícím lékařem a případně si nechali vystavit lékařskou zprávu o svém aktuálním stavu v anglickém jazyce,“ říká Kateřina Vanková.

Jedu s vnoučaty k moři, pokud by se mi něco stalo, kdo se o ně postará?
Generali jako jediná pojišťovna v takových případech v rámci pojištění hradí co nejrychlejší přivolání opatrovníka (například některého z rodičů) nebo sociálního pracovníka či psychologa. „Takovému člověku hradíme dopravu, ubytování i stravu. A to až do výše padesát tisíc korun. Pokud tato částka nestačí, s ohledem na danou situaci jsme připraveni hledat další rozumná řešení,“ zmiňuje Kateřina Vanková.

Dokáže pojišťovna pomoci, kdy si pojištění chci sjednat na poslední chvíli?
Cestovní pojištění si dnes běžně sjednáte přes mobilní telefon. Webové stránky Generali na takovou situaci také pamatují, takže i přes chytrý telefon si cestovní pojištění sjednáte za dvě tři minuty. Udělat to můžete kdykoliv a odkudkoliv, kde máte k dispozici signál mobilního internetu. Hranice států v tomto případě nehrají roli. „U Generali jste pojištění už v momentu odeslání peněz na účet pojišťovny, není tak nutné čekat až na jejich připsání. V případě nutnosti je podstatné dokázat, kdy platba z účtu odešla. Tedy například výpisem z elektronického bankovnictví,“ vysvětluje Kateřina Vanková.

Nestačí mi pojištění v rámci mé zdravotní pojišťovny?
Vyrazit zahraniční dovolenou jen s kartičkou zdravotní pojišťovny, je tak trochu bláznovství. Kartička totiž platí výhradně v rámci Evropy a pouze v zařízeních s veřejnou zdravotní službou. Lidé mají navíc k dispozici jen rozsah péče, která je v dané zemi hrazená z veřejných peněz. A ten nemusí být stejný jako v Česku. Často se navíc v zahraničí lidé na zdravotní péči podílí přímo.

Další podstatným faktem je, že blízká, a tedy rychlá dostupnost veřejného zdravotního zařízení není například v exotických destinacích vůbec samozřejmá. „Mnohdy jsou blíž soukromé zdravotní instituce. Tam, ale kartička zdravotní pojišťovny samozřejmě náklady nekryje. Po jejím předložení vás mohou ošetřit, poštou ale za nějakou dobu přijde vyúčtování a žádost o zaplacení nákladů na léčení. Běžné ale je, že úhradu vyžadují na místě,“ vysvětluje Kateřina Vanková z Generali.

Cestovní pojištění je tedy vždy rozumnějším a výrazně levnějším řešením. Výhodu asistenční služby je jazyková vybavenost v případě, že klienta čeká složitější zákrok, asistenční služba klientovi vše přeloží a vysvětlí. Klienti nemusí platit ošetření z vlastní kapsy, asistenční služba danému zdravotnickému zařízení dopředu garantuje uhradit náklady na jeho ošetření či operaci. Řešení tak nepříjemné situace, jako jsou úraz nebo nemoc na cestách, proto dokáže cestovní pojištění díky asistenčním službám výrazně usnadnit.

Jak vysoký má být limit pojištění pro letní dovolenou?
Náklady na léčbu v případě zranění jsou v zemích západní Evropy řádově vyšší oproti Česku. Limit by proto měl být alespoň 3 miliony korun. Pro zbylé oblasti světa doporučujeme zvolit pojistný limit na úrovni 100 milionů korun. „Rozdíl v ceně pojištění přitom není zásadně vyšší a ta jistota je určitě k nezaplacení. Vždyť jen jediný den na jednotce intenzivní péče ve Spojených státech stojí zhruba 100 tisíc korun,“ popisuje realitu Kateřina Vanková. K těm nejdražším destinacím, kde je zdravotní péče skutečně velmi nákladná, patří kromě USA také Nový Zéland, Austrálie nebo třeba Kanada.

Jaké jsou běžné aktivity, které jsou v rámci cestovního pojištění běžně pojištěné? A za které se připlácí?
Cestovní pojištění kryje běžné, rekreačně provozované sporty. Příkladem je plavání, cyklistika, běhání, golf nebo míčové hry typu tenis, plážový volejbal. V rámci běžných sportovních činností je potřeba se připojistit v případě, že plánujete například rekreační potápění, rafting, windsurfing, kanoistiku, plachtění, jízdu na koni, vysokohorskou turistiku a všechny aktivity ve výšce mezi třemi a pěti tisíci metry nad mořem nebo pohyb na ferratách. Připojistit se je třeba i při provádění rizikových sportů. „Do této kategorie už spadá jízda na vodním skútru, například v Chorvatsku nebo v Rakousku oblíbené sjíždění divokých řek, canyoning nebo downhillový sjezd na horských kolech na speciálních tratích. Dále pak aktivity v nadmořské výšce od pěti do šesti tisíc metrů nad mořem,“ říká Kateřina Vanková.

Dovolenou trávíme často aktivně. Za rizikové sporty se v takových případech připlácí?
Rizikový příplatek musí reflektovat i míru rizika, kterou pojišťovna nese. Typicky se jedná o aktivity, jako jsou canyoning, rafting nebo třeba vodní lyžování. Obvykle je tak sazba na den dvojnásobná proti základní cenovce. Ale i u rizikových činností se dá ušetřit. Není třeba se na rizikové aktivity pojišťovat po celou dobu pobytu v zahraničí. „V Generali dáváme možnost se takto připojistit jen na vybrané dny, kdy turista ví, že bude rizikový sport provozovat. A pokud to neví, přinejmenším tak ušetří obvykle za dny, kdy je na cestě do i z místa dovolené,“ upřesňuje Kateřina Vanková.

Co když jsem si v baru na pláži dal pivo. Má to vliv na pojištění?
To, že alkohol nepatří za volant, ví dnes každý. Ale alkohol nepatří ani na adrenalinové atrakce. Může jít například o jízdu na tobogánu, parasailing, kdy člověk visí na padáku taženým člunem, jízdu na nafukovacím banánu či o jízdu na vodním skútru. „Pokud se turista při své aktivně trávené dovolené zraní a lékařská prohlídka v jeho krvi stopy alkoholu objeví, musí počítat s tím, že pojišťovna odmítne účet za léčbu proplatit buď celý, nebo ho proplatí jen v omezené míře,“ varuje Kateřina Vanková z Generali. Každou takovou událost pojišťovna řeší individuálně vzhledem k tomu, jaké jsou její skutečné okolnosti.

K moři jedeme autem. Existuje možnost sjednat cestovní pojištění i pro něj?
Určitě to smysl má. Zejména pokud řidič nemá v rámci povinného ručení nebo havarijního pojištění sjednány nadstandardní služby, jako jsou například odtah nepojízdného vozidla, ubytování posádky, náhradní vozidlo nebo odtah auta do Česka. „Právě to všechno nabízíme v pojištění AutoCare, které je možné si v rámci krátkodobého cestovního pojištění sjednat třeba jen na 14 dní. Motorista pak má k dispozici až 75 tisíc korun na řešení problémů v zahraničí,“ nabízí Kateřina Vanková. Uvedená částka přitom stačí na odtah zpět do Česka z většiny území Evropy.

Necháváme si během odpočinku nebo oběda kola před restaurací. Když mi je někdo ukradne, zaplatí mi pojišťovna škodu?
Pokud budou kola jen tak postavená před budovou a nebudou nijak zajištěná, pojištění sportovního vybavení se na ně nevztahuje. „Opačně to je v situaci, kdy kolo někdo ukradne z uzamčeného kolárny. Proto je dobré mít vždy sportovní vybavení pod zámkem,“ říká Kateřina Vanková. Pojištění sportovní výbavy se ale nevztahuje na věci z půjčovny. Ty ale obvykle mají své sportovní náčiní pro tyto případy pojištěné extra. Vždy je ovšem dobré se na to zeptat a vědět, jaká je případná spoluúčast zákazníka, jemuž vybavení někdo ukradne. Vždy se předem informujte u pojišťovny, co všechno ze sportovního vybavení se z připojištění kryje. Neznamená to totiž, že je pojištěné vše, co se pro sportování používá.

Když se něco na dovolené přihodí, komu mám volat?
Když je ohroženo něčí zdraví, pak vždy volejte nejprve linku záchranného systému 112. Jakmile se zajistí základní ochrana zdraví a života, je potřeba volat na asistenční linku pojišťovny, která funguje non-stop. Pracovníci linky obratem poradí, jak v dané situaci postupovat krok za krokem a nic neopomenout. Jsou navíc schopní tlumočit i do několika jazyků. „Pokud je to možné, pak zvlášť v případě nutnosti lékařského ošetření je dobré asistenci volat co nejdříve. Dokáže totiž zajistit informaci o nejdostupnějším a současně nejvhodnějším lékařském zařízení,“ poznamenává Kateřina Vanková. Díky tomu je pak garantovaný nejen rozsah péče a její kvalita, ale také se tím minimalizují případné komplikace s platbami za lékařské ošetření.

Jedeme na kola do Alp celá rodina. Mám každého pojišťovat zvlášť? A je potřeba samostatně pojistit i děti, kterým je 10 a 12 let a už s námi také jezdí?
V Generali nabízíme možnost nastavit individuální rozsah pojištění pro každého člena rodiny zvlášť. Pokud např. táta rád jezdí na kole takzvaný downhill na speciálních tratích, může si sjednat pojištění rizikových aktivit jen sám pro sebe. Mámě, která s dětmi jezdí třeba jen na cyklostezkách, stačí pouze pojištění běžných sportovních aktivit. Pro rodinné rekreace samozřejmě nabízíme rodinné slevy. Třeba v případě dvou rodičů a dvou dětí má jedno z nich pojištění zdarma.

Zdroj: Generali

Komentáře