Skleník Fata Morgana již za měsíc ovládnou tropické orchideje

Fascinují vás orchideje? Nechte se okouzlit jejich křehkou krásou a rafinovanými tvary na nejočekávanější akci letošní sezony – výstavě tropických orchidejí v trojské botanické zahradě. Těšit se můžete jak na krásné zástupce vzácných přírodních druhů, tak i na nenáročné hybridy, jež dlouhodobě vládnou žebříčkům oblíbenosti pokojových rostlin. Na pozadí zelených expozic vyniknou originální květinová aranžmá v asijském stylu. Ta již tradičně připravují studenti z České zahradnické akademie Mělník. Výstava se koná od 2. do 25. března, otevřeno bude denně kromě pondělí od 9.00 do 18.00 hodin. Chybět nebude ani doprovodný víkendový program, aranžovací workshop, poradna našich odborníků i prodej rostlin.

 

Otevírací doba v březnu:

Skleník Fata Morgana:
od 9.00 do 17.00 (út–ne, svátek)

Venkovní expozice:
od 9.00 do 17.00

Vinotéka sv. Klára:

od 13.00 do 19.00 (po–pá)
od 11.00 do 19.00 (so, ne, svátek)

V době konání výstavy orchidejí bude skleník Fata Morgana otevřen až do 18.00 hodin.

Výstava orchidejí patří každoročně k nejnavštěvovanějším akcím, které Botanická zahrada hl. m. Prahy pořádá. „V loňském roce přišlo květy orchidejí obdivovat rekordních 20 250 návštěvníků. Pro velký zájem veřejnosti i lepší komfort prohlídek skleníku jsme se rozhodli v letošním roce výstavu o týden prodloužit,“ říká Bohumil Černý, pověřený řízením Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Návštěvníci se tentokrát přenesou až do jihovýchodní Asie, konkrétně do Thajska, Vietnamu, Malajsie, na ostrovy Filipín a Indonésie. Dozvědí se zajímavosti o přírodě a kultuře těchto zemí, a to díky spolupráci botanické zahrady a pražských ambasád členských zemí Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN – Association of Southeast Asian Nations), které je regionální mezinárodní organizací, založenou v roce 1967. Ty výstavu podpoří fotografiemi a různými dekoračními předměty.

Botanická zahrada hl. m. Prahy má ve svých sbírkách přibližně 2200 druhů orchidejí. Výstava představí více než tisíc rostlin – jak přírodních druhů, tak i komerčních kultivarů. Chybět nebudou oblíbené rody Phalaenopsis, Dendrobium či Vanda, ale ani mnohé méně známé rody
a druhy.

„Mezi nejobdivovanější orchideje patří bezesporu druh Vanda coerulea, rostoucí v severovýchodní Indii, Myanmaru, horském Thajsku a jižní Číně. Milovníky orchidejí fascinuje svou neobvyklou modrou barvou květů. Je to citlivý druh, který se v komerčním prodeji objevuje poměrně vzácně. Naproti tomu větší a mohutnější modře kvetoucí rostliny s dlouhými listy, které se prodávají v květinářstvích, jsou různé šlechtěné křížence,“ vysvětluje Romana Rybková, kurátorka tropických rostlin.

Proč botanická zahrada vystavuje kultivary? Tyto složité křížence byly vyšlechtěny na odolnost v interiérech, co nejdelší dobu kvetení, bohatství, velikost a barvu květů, také se pěstují lépe v pěstírnách. Původní druhy jsou většinou náročnější, nepěstují se ve velkém, na výstavě jsou tedy tou pověstnou třešničkou na dortu či šperkem na večerních šatech.

Pro návštěvníky, kteří podlehnou kouzlu orchidejí, je opět připraven prodej v zásobním skleníku, který zajišťuje společnost Pokojovky.cz. K dispozici bude široký sortiment kultivarů i původních druhů orchidejí dovezených přímo z Nizozemska, zkušení prodejci doporučí vhodné rostliny začátečníkům i pokročilejším pěstitelům.

Partnerem výstavy je společnost FORESTINA s.r.o.

 

Kalendář akcí únor – červen 2018
Barevné klenoty naší ptačí říše
20. 1. – 25. 2. 2018; Výstavní sál, Ornamentální zahrada; 9.00–16.00
V pořadí již 10. výstava s ornitologickou tematikou přinese záběry těch nejbarevnějších zástupců naší ptačí říše. Ve výstavním sále se mohou návštěvníci seznámit s hlasovými projevy některých z nich a dozvědět se i zajímavosti z jejich života. V Ornamentální zahradě
je pak možné vidět ukázky způsobů krmení ptáků a ptačí budky.

„Open that bottle night“
24. 2. 2018; 11.00–23.00
Od 19.00 – Řízená degustace vín z našeho archivu
Pro rezervaci míst a další informace nás kontaktujte na e-mailu: eliska.muchnova@botanicka.cz, Cena: 420 Kč/osoba. Oslavte s námi „Večer, kdy otevřete tu láhev“ – tedy svátek, který se stává neobyčejným právě tím, že si vychutnáte výjimečnou láhev. Vinotéka sv. Klára bude mít prodlouženou otevírací dobu a nabídne ochutnávku z archivu.

Orchideje
2. – 25. 3. 2018; Fata Morgana, zásobní skleník, výstavní sál; út–ne, 9.00–18.00
Po procházce stále ještě studenou jarní přírodou se přijďte zahřát do tropického skleníku Fata Morgana. I letošní březen bude patřit podivuhodným barvám a tvarům květů orchidejí. Výstava nás tentokrát zavede do lesů a hor jihovýchodní Asie. Ve skleníku Fata Morgana si studenti České zahradnické akademie Mělník vyzkouší propojit krásu asijské přírody se zajímavou kulturou této části světa. Exponáty doprovodí fotogalerie květů asijských orchidejí a mnoho zajímavostí z jejich života. Součástí výstavy bude i prodej orchidejí a dalších rostlin, který zajišťuje firma Pokojovky.cz. Otevírací doba bude prodloužena do 18.00 hodin po celou dobu výstavy.

Den svařeného vína
3. 3. 2018, 11.00–19.00
Přijďte do Vinotéky sv. Klára ochutnat rozšířenou nabídku svařeného vína.

Motýli a rostliny
3. 4. – 20. 5. 2018, Fata Morgana, út–ne 9.00–18.00
Jako každé jaro od otevření skleníku Fata Morgana bude možné obdivovat živé pestrobarevné exotické motýly volně poletující mezi rostlinami, pozorovat tajemný proces proměny kukly v dospělého motýla a sledovat jejich první vzlétnutí. Otakárci, babočky, bělásci, noční martináči a mnohé další druhy z tropické Ameriky, Asie a Afriky se objeví v plné kráse. Dovezeme 5500 kukel zhruba 50 druhů z motýlí farmy ve Velké Británii. Nechte se překvapit složitostí vzájemných vztahů mezi motýly a rostlinami. Nejedná se jen o to, že housenky se živí listy, a proto rostlinám škodí. Motýli mohou rostlinám v mnohém také posloužit. V rámci výstavy bude probíhat prodej pokojových i venkovních rostlin.

1. máj
1. 5. 2018, 9.00–21.00
Oslavte s námi První máj! Připijte si se svou láskou romantickým růžovým vínem a polibte se pod jedním z rozkvetlých stromů v botanické zahradě.

Bonsaje
12. – 20. 5. 2018; Venkovní expozice, Japonská zahrada, výstavní sál; denně 9.00–20.00
Po roce se do trojské botanické zahrady opět vracejí bonsaje. Již po třinácté si můžete prohlédnout jedinečnou výstavu japonského umění pod širým nebem. Každoročně jsou kromě výtvorů českých pěstitelů vystavovány i rostliny zahraničních tvůrců. Během dvou víkendů je pro vás připraven bohatý program.

Pražské vinice
9. – 10. 6. 2018
Během celého víkendu budou pro veřejnost probíhat prohlídky expozice výroby vína.

Výstava afrických soch
19. 6. – 30. 9. 2018; Venkovní expozice, Stráň, výstavní sál
Tvorba soch má v Africe dlouhou tradici. Nejtypičtější formou figurálního umění jsou masky a sochy, které jsou součástí rituálů, uctívání různých božstev či duchů zemřelých. Když před více než padesáti lety začali obyvatelé Rhodesie (dnes Zimbabwe) tvořit svá první díla, jistě nečekali, že jednou budou vystavována v galeriích od Tokia po New York a že odborníci po celém světě budou o nich i o výtvorech řady jejich mladších následovníků hovořit s uznáním. V současné době se sochařskému umění v Zimbabwe věnuje několik stovek autorů.
Během výstavy se můžete těšit také na tematické víkendy:
14. – 15. 7. African food festival
4. – 5. 8. Sochařský workshop

Procházky zahradou s odborníkem vybrané soboty, 14 a 16 hodin
7. 4. Alena Nováková – Jarní cibuloviny AJ
12. 5.Iveta Bulánková – Dřevité pivoňky AS
16. 6.Eduard Chvosta – Kaktusy a sukulenty AS
30. 6. Iveta Bulánková – Denivky a kaly AS
AJ – sraz u pokladny Jih AS – sraz u pokladny Sever

Přednáškový cyklus
25. 1. Petr Horáček – Výroba a osázení hypertufových nádob
1. 2. Jan Ponert – Za orchidejemi ekvádorských hor
8. 2. Jaroslav Škopek – Barevné klenoty naší ptačí říše
15. 2. Tomáš Vencálek – Arboreta a botanické zahrady jihovýchodního Polska
22. 2. Romana a Vlastik Rybkovi – Květena vietnamského národního parku Bidoup – Nui Ba
1. 3. Vladimíra Egertová, Martin Beránek – Za korkem do Portugalska
8. 3. Eduard Chvosta – Zahrady Kjóta
15. 3. Jarmila Skružná – Za zdmi plaského kláštera, klášterní zahrady jako objekt mezioborového výzkumu
22. 3. Eva Smržová – Na Madagaskar nejen za rostlinami
Ornamentální zahrada – Rostlinné bistro Botanická na talíři, vždy ve čtvrtek od 17.30, vstupné: 50 Kč

Podrobnější přiblížení veškerých akcí a novinek najdete na www.botanicka.cz.

Komentáře