Skoncujte s výmluvami a pusťte se do investování

Reklama

Už jste si někdy říkali, že byste zkusili investovat, ale jste příliš mladí, nebo naopak příliš staří, nezkušení či zaneprázdnění? V životě člověk často naráží na situace, které nezapadají do jeho stereotypu a které proto raději oddaluje nebo úplně eliminuje. Možná i vy teď zrovna hledáte výmluvu, proč to zkrátka nejde a odsouváte rozhodnutí o investování na později.

Co to v praxi znamená? Že lehkomyslně nakládáte s důležitým faktorem tvorby majetku: s časem. Vhodná doba na to začít je vždy, nikdy není pozdě. A kdy jindy oslavit svoji první investici, než 19. dubna, tedy na Světový den investičních fondů?

„Teď nemůžu investovat!“ V každé životní situaci se najdou důvody, proč to právě teď ale opravdu nejde: Začali jste studovat. Nastoupili jste do nového zaměstnání. Musíte vybavit nový byt. Staráte se o studující děti. Ať už je to jakkoliv, vyhodnotili jste zkrátka, že není vhodná chvíle „riskovat“ a pouštět do něčeho tak nejistého, jako je investování. Realitou dnešní doby ale je, že (především) ve stáří nám pomohou hlavně naše vlastní peníze. Pokud začneme dostatečně s předstihem, nemusí finanční příprava na důchod vůbec „bolet“ a pravidelně odkládaná částka nemusí být tak vysoká. V investování totiž opravdu platí, že čas pracuje pro vás a trpělivost se vyplácí.

Pozoruhodným příkladem úspěšného dlouhodobého investování je Pioneer Fund – třetí nejstarší fond na světě, založený již v roce 1928. Představte si, že byste do něj od svých osmnácti let ukládali každý měsíc 40 dolarů. V sedmdesáti letech, tedy v důchodu, by se vám vaše vstupní investice „vrátila“ v podobě sumy 794 320 dolarů. Pokud byste však s investicí začali až na sklonku produktivního věku – v 55 letech, i když byste měsíčně ukládali více než pětinásobek (210 dolarů), dočkali byste se v 70 letech částky „pouhých“ 67 821 dolarů.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“20161″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“437″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

„Najít ideální okamžik pro začátek investování je velmi těžké. Obecně známé pravidlo říká, že nakupovat se má, když jsou ceny dole, a prodávat, když jsou ceny nahoře. To se snadno říká, leč hůř dělá. Pokud ale budete ustavičně jen vyčkávat, vystavujete se riziku, že promeškáte vhodnou příležitost. A ztracené výnosy jsou ztracenými penězi. Ty Vám nikdo nevrátí. Čas,  nikoliv výběr nejlepšího okamžiku, je rozhodujícím faktorem pro dlouhodobé budování majetku. Čím později budete investovat, tím méně budete mít.“ říká Ing. Milan Šauer, ředitel distribuce Pioneer Investments ČR.

Pokud vám při rozhodování schází jistota, nebojte se oslovit finančního poradce. Investiční profesionál by Vám měl poradit nejen s výběrem vhodných produktů v souladu s Vašimi cíli, ale také upozornit na možná rizika.

Mýty, které vás mohou zbytečně brzdit v investování
Pravděpodobně už vás někdy napadlo, že byste mohli začít investovat své peníze a vytvořit si tak rezervy na horší časy. Pokaždé ale narazíte na překážky, které vás znejistí, a nakonec uložíte své peníze zpět do banky. Nic ale není tak horké, jak se uvaří. I v investičním světě totiž kolují nepodložené mýty, které vás zbytečně brzdí v rozhodnutí pustit se do investování. Skupina Pioneer Investments v ČR pro vás několik z nich uvádí na pravou míru.

1. Investování je jen pro bohaté
Možná dříve pravdivá skutečnost, která je dnes už naštěstí minulostí. Díky pravidelným investicím, namísto těch velkých a jednorázových, v klidu můžete své příspěvky rozdělit na nižší částky a investovat třeba po delší dobu. Pravidelné investování je dnes možné uzavřít již od několika stokorun měsíčně. Pro vstup do světa investic tedy rozhodně nemusíte být milionářem.

2. Investování je příliš velký risk. Peníze v bance jsou jistější
Úroky v bance máte sice jisté, momentálně to ale není žádná sláva. Existují i jiné investiční možnosti, s atraktivnějším výnosovým potenciálem. Zapátrat můžete například v široké nabídce podílových fondů. Jako investor se ovšem musíte smířit s tím, že obvykle platí: čím vyšší výnos, tím vyšší riziko. Jednou z výhod je, že své peníze máte rychle k dispozici – o zpětný odkup můžete zpravidla požádat kdykoli, mnohdy bez jakéhokoliv výstupního poplatku.

3. Čím více fondů v mém portfoliu, tím lépe
Rozkládání rizika je dobrá věc. Není ale až tak důležité kolik fondů máte v portfoliu, jako spíš to, jak moc jsou na sobě závislé. Dobré je skládat investiční portfolio z různých regionů a z různých typů cenných papírů (státní dluhopisy, firemní dluhopisy, akcie, komodity…). Budou-li pak klesat akcie, mohou růst například dluhopisy a naopak. Ideální je zkombinovat takové typy investic, které jsou na sobě co nejvíce nezávislé, aby pokles cen jedné co nejméně ovlivnil pokles cen jiné investice.

4. Musím se vyznat v trzích
Nemusíte. Věřte, že investovat můžete, i když vývoj na finančních trzích pravidelně nesledujete. Od toho jsou tady profesionálové, kteří se o to postarají za vás. Například podílový fond má svého portfolio manažera, který je zodpovědný za jeho správu a z investičního vesmíru vybírá do portfolia vhodné tituly, které mají potenciál přinést zhodnocení. Na vás je zvolit si fond, který nejlépe odpovídá vašim investičním cílům a potřebám.

5. Své investice musím neustále hlídat
Obáváte se, že každý den strávíte hodiny sledováním stavu svých investic? Opravdu to není nutné. Postačí, pokud hodnotu své investice nebudete sledovat častěji než jedenkrát za měsíc. Jinak se zbytečně vystavujete podnětům vyvolávajícím paniku. Zapomeňte na otázky typu „Kolik mi to vydělá?“, „Je vhodné investovat nyní nebo až později?“, „Už jsou akcie na dně?“ apod. Investování do podílových fondů je běh na dlouhou trať. Nejlépe tedy uděláte, pokud své investice necháte běžet v klidu a sami se budete soustředit na důležitější věci.

Pokud byste rádi s investováním začali, ale stále máte pochybnosti, vyhledejte finančního odborníka, který vám vše vysvětlí a pomůže vybrat optimální řešení. Rozhodnout se a začít investovat nemusí být snadné. Také najít ideální okamžik pro začátek investování může být velmi těžké. Pokud ale podlehnete mýtům a budete ustavičně jen vyčkávat, vystavujete se riziku, že vhodnou příležitost promeškáte. A ztracené výnosy znamenají ztracené peníze.

Zdroj: Pioneer Investments v ČR

Komentáře