Společné sportování s kolegy má pozitivní efekt na výsledky i atmosféru na pracovišti

Sportování s kolegy je stále oblíbenější. Kromě tradičního fotbalu a volejbalu jsou nyní v kurzu lední hokej, badminton a další kolektivní sporty. Jejich provozování má pozitivní vliv na atmosféru na pracovišti a zlepšuje také pracovní výsledky. I firmy si začínají uvědomovat, že sport se může stát jedinečným nástrojem pro rozvoj lidských zdrojů, týmové spolupráce a sportovního ducha a podobné aktivity podporují.

Společné sportování s kolegy z práce totiž umožňuje spolupracovníky lépe poznat, odhalit některé jejich osobnostní rysy, případně si s nimi bez přítomnosti každodenního stresu v zaměstnání leccos vyříkat. To obvykle vede k docílení lepších – nebo aspoň nekonfliktních vztahů. Navíc má, zvláště u sedavých zaměstnání, pozitivní vliv na kondici zaměstnanců a slaďování jejich profesního a soukromého života.

„Týmy kolegů ze zaměstnání jsou na našem portálu, který slouží k domlouvání kolektivů lidí na sportovních aktivitách, čím dál častější. Dlouhodobě jich evidujeme mezi 12-15 %, od začátku září ale tempo jejich registrací roste a podíl firemních týmů se blíží jedné pětině. Z celkem 1048 týmů registrovaných v září a říjnu letošního roku můžeme 190 označit za firemní,“ říká Petr Salomon, spoluzakladatel platformy Týmuj.cz, jež má již 165 tisíc registrovaných uživatelů.

Nechce se vám cvičit? V týmu se to lépe táhne
S příchodem chladnějších dní klesá motivace cvičit a málokdo se věnuje sportování tak intenzivně jako v létě. Zvláště v případě individuálních lekcí nebo návštěv ve fitness centru, které jsou anonymní a nikdo nehlídá docházku ani intenzitu cvičení. Zkuste změnu a domluvte se s partou přátel nebo kolegů z práce a zaveďte pravidelnou sportovní aktivitu alespoň jednou týdně, ve které se navzájem podpoříte. Ve větším počtu lidí se pak hůře porušuje docházka, zvyšuje se i motivace a chuť cvičit. Pro snadnější komunikaci v týmu, výměnu informací, zážitků, a především také společnou kontrolu docházky vyzkoušejte službu Týmuj.cz, která je zcela zdarma. Službu lze využít pro všechny sporty, od oblíbených kolektivních jako je například volejbal či florbal, přes badminton až po společné lekce jógy nebo tance. Aktuální novinkou služby je mobilní aplikace, která umožňuje organizaci a sledování události i přes mobil, umí také upozornit na každou novou událost či změnu času nebo místa

Bez nátlaku a přirozeně
Týmové akce přitom v drtivé většině nejsou „shora“ organizovanými teambuildingy, ale kláními, které si domlouvají sami zaměstnanci. A dobrovolně, v čemž je výrazná přidaná hodnota. „Akce vymyšlené HR odborníky nebo přímo manažery se obvykle netrefí do vkusu a časových možností všech, navíc často má někdo pocit, že je k něčemu nucen,“ uvádí Zuzana Lincová, ředitelka pracovního portálu Profesia.cz a dodává: „Firmy jsou velmi často na sportovní aktivity iniciované zaměstnanci ochotné přispívat finančně, protože mají jistotu, že jde o benefit, o který lidé stojí, navíc tak podporují zdravý životní styl svých lidí.“

Řešení nesrovnalostí i síťování
Společné sportování má pozitivní vliv na atmosféru na pracovišti nejen pro kolegy, jež se spolu potkávají denně, ale i pro ty, kteří doposud komunikovali pouze přes telefon a mail. U první skupiny může společné zápolení v jednom týmu a následné sdílení pocitů z výsledku zápasu přebít lecjakou pracovní nesrovnalost dříve, než přeroste v konflikt. Drobnější spory se také snadněji řeší na pivu po fotbale než ve vyhecované atmosféře blížícího se termínu splnění úkolu. Jedná se také o nenásilnou formu síťování, tedy vytváření vztahů mezi lidmi a následných konexí, které pomáhá nejen v rámci partnerů z jiných společností, ale i uvnitř korporací a firem. Potkají se lidé, kteří se osobně ještě neviděli, nebo neměli na debatu v kancelářích nebo na chodbách jejích budov čas a prostor. Samotná sportovní aktivita se navíc může stát vhodným úvodním tématem komunikace.

Aplikace Týmuj bodovala, na přehlídce domácích vývojářů byla třetí
Aplikace Týmuj.cz zabodovala na AppParade, přehlídce domácí tvorby v oblasti aplikací pro mobilní telefony a tablety. V konkurenci offline mapy od Seznamu, mobilního bankovnictví Equa bank či společnosti T-Mobile, jež vyvíjí aplikaci Český florbal, jí odborná porota udělila 3. místo, podle hlasování diváků pak skončila pátá.

„Velmi si vážíme toho, že jsme dostali pozvání, a mohli se tak seznámit a utkat s dalšími zajímavými projekty. Zejména třetí místo od odborné poroty nás velmi těší, protože jsme soutěžili především s aplikacemi, které mají mnohem větší vývojové zázemí a podporu velkých společností,“ říká Petr Salomon, spoluzakladatel Týmuj.cz a managing director Event Service, která platformu spravuje a rozvíjí.

Přehlídka AppParade se konala už podevětadvacáté, Médiář a AppParade ji pořádaly v pražském biu Oko. Svá díla v sále představili vývojáři celkem deseti aplikací, odborná porota a diváci následně hlasovali, která jsou podle nich nejpovedenější. U obou skupin shodně zvítězily Windy Maps od Seznamu, které jsou variací na Mapy.cz. Aplikace Týmuj bodovala jak u diváků, tak u odborníků, zatímco v řadě jiných případů se obě umístění diametrálně lišila.

Týmuj, online nástroj pro organizaci sportovních družstev a skupin, funguje ve formě aplikace teprve od letošního července, předtím měl pouze webové stránky. Přes ně si lidé plánují sportovní události a spravují svůj tým už od roku 2008. Momentálně má platforma přes 165 tisíc uživatelů, aplikaci si za necelý půlrok stáhlo už takřka 20 tisíc lidí.

Týmuj je bezplatná služba, kterou využívají, kromě samotných sportovců, i jejich trenéři, vedoucí družstev či instruktoři. Organizátorům výrazně usnadňuje plánování tréninků a zápasů i kontrolu docházky, všem zúčastněným pak dává možnost vzájemné interakce, komunikace i sdílení fotografií či souborů. Platformu využívá přes 17 500 týmů, které se věnují více než stovce sportovních odvětví, nejčastěji pak fotbalu.

Zdroj: tymuj.cz

Komentáře