Sušíte prádlo v bytě? Pozor na plísně!

Reklama

Byt není během chladných měsíců pro sušení prádla zcela ideální. Kvůli mokrému oblečení se vám na stěnách a nábytku mohou začít tvořit zelené či černé mapy, v rozích pokoje se objeví fleky a mezi dlaždicemi se objevují černé tečky. Mnoho z nás si láme hlavu s tím, jak prádlo sušit tak, aby se kvůli nadměrné vlhkosti plísně nerozšířily po celém bytě. Zde je několik doporučení. Pokud je budete dodržovat poctivě, máte šanci efektivně zabránit šíření vlhka a vzniku nezvaných hub.

1. Větrejte
Snažte se pravidelně větrat. Zejména během chladných dnů není zrovna příjemné si do vytopeného prostoru vpustit venkovní mrazíky. Myslete však na to, že pravidelné větrání vám nejen pomůže předcházet vzniku plísní, ale i samotné prádlo vám bude schnout rychleji, než ve vlhkém prostoru. Nikdy nesušte prádlo v místnosti, kde nemáte okno ani odvětrávání. Vzdušné vlhkosti se nikdy nezbavíte a bujení plísní se pak rozhodně nevyhnete.

2. Ždímejte
Již při praní myslete na to, aby se prádlo usušilo co nejrychleji, a proto nastavte ždímací režim na co nejvyšší otáčky. Výši otáček volte samozřejmě podle druhu praného materiálu, a pokud to vydrží, klidně ždímání po vyprání ještě jednou opakujte. Nezapomeňte však sledovat cedulky na oblečení, ne všechny materiály jsou ke ždímání vhodné.

3. Sušte v prostoru
Pokud nemáte doma k dispozici prádelnu, snažte se alespoň sušák na prádlo umístit tak, aby okolo něj mohl proudit vzduch. Rozhodně jej nedávejte ke stěně ani k nábytku, vlhkost se tak na nich snáze uchytí a může se objevit plíseň. V případě malých bytů je vhodné použít patrový sušák, který oproti klasickému rozkládacímu šetří místo. Dobrý nápad není ani sušit u topení nebo přímo na něm, protože se vám pára usadí na oknech a opět vytvoří příznivé prostředí pro šíření nepříjemných hub.

4. Pořiďte si lapač vlhkosti
Pokud perete častěji než dvakrát týdně a prádlo sušíte v bytě, investujte do lapače vlhkosti. Ten vám alespoň částečně pomůže v boji proti vzniku plísní.

5. Bojujte proti plísním efektivně
Nemáte-li sušičku, dostatek místa, větrák nebo třeba lapač vlhkosti a plísně do vašeho domova přeci jen zavítaly, nezoufejte, i to má své řešení. Vzhledem k tomu, že plísně jsou zdraví nebezpečné, je nutné se s nimi rychle vypořádat. Plísně v žádném případě neodstraňujte manuálně za sucha. Nikdy je tak nezlikvidujete, ale pouze urychlíte jejich šíření. Nejjednodušším způsobem, jak se plísní zbavit, je použít kvalitní dezinfekční přípravek. Ideálním přípravkem na ošetření problémových míst je Savo Proti plísním. Účinně odstraňuje plísně i kvasinky a dané místo nejen dezinfikuje, ale i vybělí. Na problematické spáry mezi dlaždicemi v koupelně výborně poslouží jemně parfemované Savo Proti plísním Koupelna.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“16136″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“191″}}]]

Savo Proti plísním je k dostání v lahvi s praktickým rozprašovačem. Ten zajišťuje velmi snadnou manipulaci a likviduje plíseň i na těžko dostupných místech. Nezávazná doporučená spotřebitelská cena je 89,90 Kč. Používejte biocidy bezpečným způsobem. Před použitím si vždy přečtěte označení a informace o přípravku.

Komentáře