Světový den dárců kostní dřeně 16. 9. a akce pro veřejnost zdarma – nechte si zkontrolovat krev

Darování kostní dřeně Češi jednoznačně považují za nejhodnotnější dobročinnou aktivitu. Každý dárce dává šanci na život a uzdravení. Transplantace kostní dřeně může být totiž pro některé pacienty s onemocněním krve poslední nadějí na záchranu. Kvůli zbytečným předsudkům je však dárců v Česku mnohem méně než v jiných zemích. Snaží se na to upozornit Světový den dárců kostní dřeně, který letos připadá na sobotu 16. září. Zároveň je příležitostí, jak poděkovat všem, kteří do registru dárců již vstoupili.

Stát se dárcem a později tím zachránit lidský život zabere jen chvilku a prakticky to nebolí. Přitom se více než každý pátý Čech mylně domnívá, že je zákrok velmi bolestivý, jak ukázal výzkum agentury STEM/MARK. I proto registry dárců v Česku čítají jen asi sto tisíc dobrovolníků, což je v porovnání se zahraničím velmi málo. Z výzkumu rovněž vyplývá, že více než třetina Čechů (34 %) o dárcovství kostní dřeně zatím ani neuvažovala.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“26246″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“338″}}]]

MUDr. Jacqueline Soukupová Maaloufová

Leukemie má mnoho tváří
Lidé v Česku také často netuší, kde všude může jejich kostní dřeň pomáhat. Nejznámější nemocí krve je leukemie, na kterou si spontánně vzpomene 71 % lidí. Leukemie však není jedno onemocnění. „Jedná se o celou skupinu onemocnění krvetvorby, která jsou charakterizována nekontrolovaným množením leukemických buněk, jež utlačují tvorbu zdravých buněk v kostní dřeni. Dnes dokážou lékaři rozeznat několik typů leukemií lišících se rychlostí rozvoje onemocnění, příznaky, prognózou i způsobem léčby. Část těchto leukemických onemocnění je plně léčitelná a pro některé pacienty je jedinou možností právě transplantace kostní dřeně,“ říká vedoucí lékařka ambulance Ústavu hematologie a krevní transfuze v Praze MUDr. Jacqueline Soukupová Maaloufová.

Modřina bez příčiny
Existují onemocnění, která mohou být předstupněm leukemie? 70 % Čechů si myslí, že ne, anebo neví. Taková onemocnění ale existují a jedním z nich je primární myelofibróza. Pro většinu naprosto neznámý pojem, pro některé součást každodenního života. U tohoto onemocnění nejprve organismus čelí nadprodukci krevních elementů. Postupně ale dochází k náhradě kostní dřeně vazivem, což vede k nedostatečné tvorbě krevních destiček, bílých i červených krvinek. Zodpovědnost za krvetvorbu přeberou játra a slezina, které však na tento velký úkol nestačí. Některé pacienty trápí „jen“ častá únava až letargie či náchylnost k infekcím, jindy to mohou být bez příčiny vznikající modřiny. I tak může vypadat onemocnění krve.

Stát se dárcem prakticky nebolí
K zařazení do registru dárců je potřeba kromě splnění vstupních kritérií jen běžný odběr krve. K vlastnímu darování kostní dřeně dochází až v případě, kdy je identifikována vhodná dvojice dárce – pacient. Pro darování kostní dřeně existují dva rovnocenné způsoby odběru a dárce si z nich může vybrat. V prvním případě je odebrána z oblasti lopaty kosti kyčelní (pánve) a zákrok se provádí v celkové anestezii. Odběr tak prakticky nebolí, trvá přibližně 45 minut a dárce je obvykle z nemocnice propuštěn den po výkonu. Následující týdny čeká dárce období rekonvalescence, kdy se mohou dostavit mírné bolesti a on by se měl šetřit. Druhý způsob představuje odběr kmenových krvetvorných buněk po předchozí stimulaci růstovými faktory pro bílé krvinky pomocí separátoru z periferní krve. Krev je z žíly vedena do přístroje, kde se z ní oddělují cirkulující kmenové buňky. Zbývající krev je dárci průběžně vracena zpět do krevního oběhu. Dárci stráví na odběrovém sále přibližně 4 hodiny, když vše probíhá bez problému, mohou jít v den odběru domů.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“26247″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“318″}}]]

Infobox – Na pomoc krvetvorbě
Kostní dřeň je místem, kde příběh naší krve začíná. Je sídlem krvetvorných kmenových buněk, které se podle aktuální potřeby vyvíjejí v důležité krevní elementy tvořící naši krev (červené a bílé krvinky a krevní destičky). Zdravá krev se správným počtem krevních elementů je jednou ze základních podmínek fungování organismu. Jestliže dojde k poruše krvetvorby, existují různé možnosti léčby, mnohdy je však jedinou možností transplantace krvetvorných buněk. Transplantace je pro některé pacienty poslední šancí, jak proces krvetvorby znovu obnovit, a je bez nadsázky život zachraňujícím výkonem.

Měsíc zdravé krve již podruhé. V hlavní roli kostní dřeň a vzácná krevní onemocnění
Věděli jste, že kostní dřeň může během života nabývat různých barev? Odhalte nejen toto její tajemství v rámci projektu Měsíc zdravé krve, který se po roce koná opět v září. Připomíná důležitost životodárné tekutiny – krve a spolu s ní i kostní dřeně – orgánu krvetvorby. Poznejte, co vše se v kostní dřeni odehrává, za co jí vděčíme, s jakými onemocněními se může potýkat i jak mohou dárcovství a transplantace zachraňovat životy. Ne nadarmo se 16. 9. 2017 připomíná Světový den dárců kostní dřeně. V září se otevírají pražská hematologická pracoviště veřejnosti. Příchozí si v centrech mohou nechat zdarma zkontrolovat krevní obraz, orientačně zjistit krevní skupinu, získají informace o dárcovství kostní dřeně, nahlédnou do laboratoří, zjistí, jak  vypadá kostní dřeň pod mikroskopem.

Během září – Měsíce zdravé krve hematologická pracoviště znovu otevírají své dveře a zvou veřejnost k návštěvě. Tématem letošního ročníku je kostní dřeň, u ní příběh krve začíná i končí. V ní sídlí krvetvorné kmenové buňky, které se dle potřeby přetvářejí v důležité krevní elementy. Nefunguje-li správně naše krvetvorba, ani my nemůžeme žít tak, jak bychom si přáli. První z osvětových akcí – Dopoledne o kostní dřeni v ÚVN se uskutečnila už 7. 9. Přijďte se dozvědět více 19. 9. do ÚHKT, 20. 9. do FN Motol a 21. 9. opět do ÚHKT v Praze. Na místech bude k vidění také výstava vybraných fotografií Jaroslava Hory, fotografa a pacienta ÚHKT, který prodělal akutní leukémii. 

Beseda „Půl století transplantací kostní dřeně u dětí“ ve FN Motol –  20. 9., 16.00–18.30, kinosál (V Úvalu 84, Praha 5)
Beseda na téma „Půl století transplantací kostní dřeně u dětí“ se uskuteční ve středu 20. 9. ve FN Motol. Specialisté z Fakultní nemocnice v Motole se budou těšit na všechny příchozí, které provedou možnostmi dnešní hematologie a léčby vzácných krevních onemocnění, jež jsou spojené s poruchou krvetvorby. Představí tajemství kostní dřeně, kmenových buněk i život zachraňujících transplantací. Jak takové transplantace probíhají, co pro pacienty i lékaře znamenají a jaký je život s „novou“ kostní dření, která pomůže obnovit řádnou krvetvorbu. Příchozí budou mít možnost orientačně zjistit svou krevní skupinu a na místě vstoupit do registru dárců kostní dřeně (již od 15.00 hod.). Věděli jste, že v lidském těle se nachází 2,5–4 kg kostní dřeně? Každý, kdo se o ni podělí, daruje kus sebe a šanci na život jinému. Dny otevřených dveří v ÚHKT – úterý 19. 9. a čtvrtek 21. 9., vždy v čase mezi 13.00 a 16.00 hodinou (U Nemocnice 2094/1, Praha 2)

Prohlídky laboratoří, kde se věnují diagnostice krevních skupin, pracovišť, kde pracují krevní separátory, i ukázka kostní dřeně pod mikroskopem. To vše čeká na veřejnost v úterý 19. 9. a ve čtvrtek 21. 9. od 13.00 do 16.00 hodin v Ústavu hematologie a krevní transfuze v Praze. Po celou dobu budou také probíhat edukativní přednášky s tematikou kostní dřeně, veřejnost se dozví o onemocněních krvetvorby, která mohou vstoupit do života. Příchozí budou mít možnost zjistit orientačně svou krevní skupinu i si nechat vyšetřit krevní obraz, jehož výsledky jim vysvětlí přítomní hematologové. V úterý 19. 9. bude rovněž možné na místě vstoupit do Českého registru dárců krvetvorných buněk. Přijďte objevovat, konzultovat a poznávat. Odhalte tajemství kostní dřeně, právě u ní příběh krve i života začíná.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“26248″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“283″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Přijďte se dozvědět více v rámci Měsíce zdravé krve:
• 19. 9. Den otevřených dveří v ÚHKT (13.00–16.00) – U Nemocnice 2094/1, Praha 2
• 20. 9. Beseda „Půl století transplantací kostní dřeně u dětí“ ve FN Motol (16.00–18.30) – V Úvalu 84, Praha 5 – kinosál, budova ředitelství, 2. patro
• 21. 9. Den otevřených dveří v ÚHKT (13.00–16.00) – U Nemocnice 2094/1, Praha 2

Zdroj dat: STEM/MARK, Češi a onemocnění krve, duben 2017

Komentáře