Tip na výlet: Adršpašsko-teplické skály

Reklama

Kdo někdy zavítal do Adršpašsko-teplických skal, jistě dá za pravdu tvrzení, že je to balzám pro duši i pro tělo. Největší skalní město střední Evropy se pyšní celou řadou míst, která vám učarují. Procházka nebo i náročnější výlet touto nádhernou krajinou, jako by navracely psychickou rovnováhu. Dost možná je to způsobeno magickou silou pískovcových skal, které svou podobu začaly získávat již před 80 miliony let. Vítr, výkyvy teplot, gravitace a zejména voda zde od té doby společně vytvořily umělecké dílo, majestátní skalní město Adršpašsko-teplických skal.

Desítky rozličných skalních útvarů daly vzniknout jedinečnému skalnímu městu. Mnoho z těchto přírodou vytvořených soch má vlastní jméno. Můžeme zde obdivovat starostu se starostovou, gilotinu nebo homoli cukru, kterou kolemjdoucí podpírají klacíky, aby nespadla. Potkáte také želvu nebo lvici, protáhnete se myší dírou nebo se pokocháte pohledem na nejhezčí sousoší s názvem milenci. Prohlídka skalního města je skutečně nevšedním zážitkem, který můžete ještě vylepšit projížďkou v loďce po skalním Jezírku a prohlídkou vodopádů.

Povrchová voda je však jen nepatrným zlomkem skutečného vodního bohatství, které se skrývá v podzemí Adršpachu. Skály předaly svou magickou sílu také vodě, jež zde pramení. Podle pověstí má léčivá až zázračné vlastnosti. Legenda z roku 1254 vypráví o sedlákovi, který skalami procházel, ale zastihla ho bouřka a udeřil do něj blesk. Zraněný a popálený ulehl do nejbližšího pramene a usnul. Když se probudil, byl zcela zdráv a po zásahu blesku neměl ani památky. Pověsti o léčivé síle pramenů se šířily dál a i dnes sem jezdí mnoho lidí hledat uzdravení. Ať už je léčivá či nikoliv, jde o vodu výjimečně čistou. Přes propustný pískovec prosakuje jako přes ten nejjemnější filtr až do hloubky stovek metrů a následně vytváří artézské studně. Vodní zdroj je natolik vydatný, že zásobuje pitnou vodou široké okolí a nejen to – v podobě pramenité vody Toma Natura i celou Českou republiku.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“12469″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“400″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Mikroklima, které vytváří všudypřítomná voda, poskytuje vhodné prostředí k životu řadě vzácných živočichů a rostlin od ryb přes obojživelníky až po vlhkomilné mechy nebo kapradiny. Na skalách si zase našel hnízdo kriticky ohrožený sokol stěhovavý. Kvůli jeho ochraně je také část okruhu uzavřena. I tak ale můžete mít štěstí a uvidíte ho kroužit nad skalami.

Vstup do Adršpašsko-teplických skal najdete hned u železniční zastávky Adršpach. Vstupné na okruh stojí 70 Kč a pro děti od 6 let za polovic. K dispozici je za mírný poplatek také rozlehlé parkoviště. Jen co projdete kasou, překročíte říčku Metuji a můžete se kochat hladinou zatopené pískovny rozkládající se v objetí skalní stěny. Pak už na vás čeká jen úchvatný zážitek z objevování zákoutí skalního města. A samozřejmě nádherná příroda.

Zvláště zde je zapotřebí mít na paměti ochranu tohoto ekosystému. Nejen kvůli přírodě samotné a dalším generacím, aby měly co obdivovat, ale zejména kvůli vodě. Letošní velké sucho s minimem srážek, kdy na řadě míst docházelo i k vysychání pramenů, nám připomnělo význam a skutečnou hodnotu pitné vody. Její zdroje nejsou nezničitelné a proto bychom se, zvláště k lokalitám, kde se vyskytuje, měli chovat přinejmenším ohleduplně. Kdo někdy navštíví tyto skály nebo ochutná zdejší „živou“ vodu vlastně ani nemůže jinak.

Komentáře