Tipy, kam vyrazit: Co třeba Karibik: jedno místo, tisíce chutí?

V době, kdy je v tuzemsku zima a nevlídno, láká exotický Karibik stále více Čechů (nejen) na teplo a pláže. Oproti jiným, často krásným, ale trochu jednotvárným destinacím, nabízí totiž tato oblast řadu rozdílných zemí, kultur i chutí. Během jediné dovolené můžete prožít romantiku na ostrově květin Martiniku, nasát jedinečnou atmosféru Havany a ze sedadla americké limuzíny z 50. let ochutnat místní rum i doutníky nebo posedět při západu slunce na Jamajce za tónů reggae. Kouzlo dovolené v Karibiku pak podtrhuje možnost objevování místních zákoutí z lodní paluby.

Do této krásné a různorodé oblasti ležící mezi Floridou na severu, Mexikem na západě a střední Amerikou na jihu můžete vyrazit s cestovní kanceláří nebo po vlastní ose, stejně tak si můžete naplánovat různorodý program. Stále více lidí využívá pak pro pohyb, ale i pro bydlení v regionu lodě.

„ A to nejenom zde velmi oblíbené cruises, neboli velké plovoucí hotely, ale také čím dál více jachty. Kdo chce mít soukromí, může si vybrat menší jachtu či větší katamarán a brázdit spontánně vody Karibiku bez nutnosti přizpůsobit se plánu cestovní kanceláře či velké lodní společnosti,“ prozrazuje Jiří Zindulka, zakladatel společnosti ZINDULKA, která pronajímá v Karibiku stovky lodí různých velikostí. „Loď si lze půjčit na celý pobyt a mít ji jako hotel nebo si ji půjčit i třeba jenom na týden. A další týden či dva lze strávit na pevnině a zkombinovat pro dokonalý zážitek několik stylů dovolené,“ dodává Jiří Zindulka a zároveň přináší i tipy na čtyři zajímavé destinace v Karibském moři.

Kuba
Doutníky a rum se vybaví skoro každému, stejně jako stará americká auta. Na Kubě se tak trochu zastavil čas, působí jako skanzen kolonialismu a socialismu v tropickém ráji. Zejména hlavní město Havana, připomínka zašlých koloniálních časů s historickými paláci, širokými bulváry, polorozpadlými budovami, které se pomalu rekonstruují, i místy vyhlášenými zábavou a nočním životem. Tím je třeba El Floridita, legendární bar, který proslavil jeho nejznámější „štamgast“, spisovatel Ernest Hemingway. Úplně odlišnou atmosféru má pak rekreační destinace Varadero, kde se můžete cítit skoro jako na Floridě, nebo naopak městečko Trinidad na jihu, které kombinuje koloniální architekturu a venkovskou atmosféru. Hlavní ulice v centru jsou stále kamenné a potkáte na nich i hospodářská zvířata. Kromě toho ale Kuba láká také na panenskou přírodu, velké množství ryb, nedotčené moře, korálové útesy a atoly.

Jamajka
Rastamani v typických pletených čepicích, pokuřující marihuanu. Reggae Boba Marleyho a další odnože tohoto hudebního stylu, které slyšíte na každém rohu, včetně obchodů s nábytkem či květinami nebo z reprobeden aut. Tady žije úplně jiný národ než na Kubě či na jiných karibských ostrovech. Tento největší anglicky mluvící ostrov, který proslavil vedle Boba Marleyho také sprinter Usain Bolt, nabízí mix pohodových míst, kde se nikde nespěchá, přes hlučné kluby až po místa na pomezí ráje s krásnou přírodou. Může se pochlubit množstvím vodopádů a jeskyň. Minerálními prameny, spa a welness centry. Endemickými rostlinami a živočichy, tedy druhy, které nežijí jinde na světě – na Jamajce je například 250 nejrůznějších druhů ptáků. A samozřejmě teplým čistým mořem modré a tyrkysové barvy, které vybízí ke šnorchlování či potápění. Zátoka Montego Bay je jako dělaná k populárnímu rybaření, pláž Boston Beach zase k surfování.

Dominikánská republika
To, že jsou v Dominikánské republice ty nejkrásnější pláže na světě, není jen marketingový slogan. Je to fakt podložený oficiálním zdrojem UNESCO. Pláže na východním pobřeží jsou sněhově bílé, na severu je zlatý písek a západ patří šedavým plážím. Většina turistů tráví dovolenou na východě, poblíž známého letoviska Punta Cana, které začíná být už pomalu přelidněné. Přitom je v tomto státě na ostrově Hispaniola v Karibském moři celá řada dalších zajímavých míst, které lze objevovat také na jachtě. Ostrov pokrývají tropické pralesy i pouštní oblasti, stejně tak rozmanité národní parky, které lákají nejen milovníky fauny a flóry. Zajímavý je také například Samaná, nádherný poloostrov s vysokými palmami, kde se najdou kilometry nedotčených písečných pláží s nádherně křišťálovou vodou, která jen svádí k namočení.

Martinik
Francouzská kultura v Karibském moři v kombinaci s běloskvoucími plážemi a korálovými útesy, karibský rum ve své kolébce. Francouzská civilizace se zde snoubí s pravou karibskou kulturou. Na Martiniku zažijete koncentrovaný Karibik, aniž z něj vyplujete. Martinik, o rozloze necelých 1 200 kilometrů čtverečních, lze velmi dobře prozkoumat tak, že si půjčíte auto; nejen tamní silnice jsou v dobrém stavu, Martinik se svou vyspělostí vyrovná evropskému standardu. Díky působivé exotické vegetaci se mu přezdívá ostrov květin, pro africko-francouzsko-kreolskou kuchyni je typické někdy velmi pálivé koření, což v Karibiku jinak není až tak běžné. A pokud Martinik opustíte? Na jihu čeká St. Lucia a na severu Dominika, ostrovy jako vystřižené z Pirátů z Karibiku.

First Minute v plném proudu. Co zkusit jachtu?
Pojem First Minute se během posledních let stal již velmi známým. Zakoupit na podzim či v zimě dovolenou na příští léto přináší spoustu výhod. Zejména pak výrazně zvýhodněnou cenu za nákup dlouhou dobu předem a také možnost vybírat z velkého počtu destinací a hotelů. A nebo také jachet. Trendem posledních let se totiž stává dovolená na jachtě, na které můžete brázdit své oblíbené středomořské destinace na lodi a poznat je z jiných pohledů a úhlů. A také toho za týden či dva vidět výrazně více než na klasické dovolené na břehu. V nabídce jsou samozřejmě i jiná místa.

Česká jednička na poli pronájmu lodí ZINDULKA poskytuje ve First Minute až 40% slevy. A požaduje pouze 15% zálohu, což je opravdu výhodné. Má v nabídce 15 000 lodí různých velikostí a vybavení, a to v destinacích po celém světě. Můžete si pronajmout loď celou pro sebe nebo využít služeb kapitána, který se o vás po celou dobu postará.

Chorvatsko je velmi populární a má to své důvody: pobřeží patří k nejkrásnějším místům pro jachting v celé Evropě. Je lemované stovkami ostrovů, kde se uvolněné kouzlo středomořské přírody prolíná s bohatou historií země. A spolehnout se můžete na výbornou jachtařskou infrastrukturu – mariny, městské přístavy, bójová pole i ostrovní restaurace.

Řecko je jachtařsky unikátní. Zažijete zde stabilně silný vítr, křišťálově modré moře je osázené bezpočtem ostrovů, vysoko nad tyrkysovými zátokami se tyčí bílé kostelíky s modrými kopulemi. Řecké pláže jsou pověstné, stejně jako místní gastronomie a víno. Starověká kultura je všudypřítomná a lidé jsou tu velmi milí a přátelští. Ideální 14denní dovolená.

Itálie je krásná destinace, kde si na své přijdou opravdu všichni. Jak nároční sportovní jachtaři, tak i výletníci s rodinou. Je zde spousta krásných zátok, přístavů, historických památek či přírodních zajímavostí. Zkrátka, když se rozhodnete pro Itálii, litovat nebudete. Přinášíme i jeden konkrétní tip, Liparské ostrovy.

Liparské ostrovy ve Středozemním moři jsou doslova magické. Může za to unikátní kombinace činných vulkánů, přírodních termálních koupelí, možnosti vyrazit na horskou túru a také pohostinnosti místních lidí. Lipary tvoří sedm sopečných ostrovů. Každý z nich je vrcholem podmořského vulkánu, dva jsou stále aktivní: světoznámá Stromboli a Gran Cratere na ostrově Vulcano. Liparům se říká také Aiolské ostrovy (Aiolos byl bájný vládce větrů) a najdete je pouhých 35 námořních mil od pobřeží Sicílie. Třetím největším městem Siciílie je blízká Messina. Její přístav stráží zlatá Madona, jasnou dominantou města je katedrála Duomo di Messina, a pro neopakovatelný výhled na Messinskou úžinu se vydejte do panteonu Cimitero Monumentale.

First Minute a další zájezdy lze zakoupit přímo na www.zindulka.cz

Komentáře